Češi konečně zabodovali v Jazz Prix. Zvítězil Miroslav Hloucal Quartet

Nedávno světem jazzu prolétla zpráva, která dokazuje, že česká hudební scéna má světu co nabídnout. Čeští umělci v soutěži Jazz Prix, která se konala 9. a 10. března, převálcovali konkurenci a směle se prohráli až k vítězství. Miroslav Hloucal Quartet vybojoval České republice první vítězství v historii soutěže.

Miroslav Hloucal Miroslav Hloucal Zdroj: archiv interpreta

Jazz Prix je česko-německý projekt, který podporuje mladé nadějné jazzové muzikanty. První ročník se konal v roce 2009, avšak až rok 2012 byla zlomena německá nadvláda a na pomyslný stupeň vítězů se dostalo české uskupení v čele s Miroslavem Hloucalem.

První semifinále hostovalo v Prachaticích. Jednalo se o „českou část“ soutěže. Tohoto kola se zúčastnila pouze dvě uskupení, z nichž s titulem vítěze odešel právě Miroslav Hloucal Quartet. Zbytek jazzového klání se konalo již na německé půdě, ve městě Straubing. V německém semifinále soupeřilo pět kapel. Stejně jako z České republiky byla vybraná jedna, která postoupila do finále.

2012 03_16_01_miroslav_hloucalMiroslav Hloucal Quartet je poměrně novým jazzovým projektem jedinečného trumpetisty Miroslava Hloucala. Český Miles Davis, jak bývá občas nazýván, si ke spolupráci přizval jedny z nejlepších českých a slovenských hudebníků. Kvartet na soutěži zahrál v obsazení Miroslav Hloucal (trubka, křídlovka), Martin Brunner (piano), Tomáš Baroš (kontrabas) a Martin Novák (bicí). Tato formace hraje převážně autorskou hudbu, nebrání se ale ani kompozicím velikánů jazzového světa.

Straubing všechny muzikanty uvítal v Manschaftscasinu, což je jakási obdoba kulturního domu. Krásný prostor s výbornou akustikou muzikanty naprosto pohltil. Sálem proplouvaly tóny, jež byly spojovány do zajímavých kompozicí. Hudba ovlivněná severskou tvorbou a ECM jako by se přítomným vpíjela pod kůži. Úroveň celé soutěže se vyšplhala skutečně vysoko. Jednotlivé formace byly originální a kompozičně i zvukově velmi vyspělé. Kromě českého kvartetu byly ke slyšení dvě pianová tria, free ansambl, kvartet, v němž měl hlavní slovo saxofon, a také zpěvačka, jejíž hlasový projev byl srovnatelný s islandskou hvězdou Björk.

Do finálového ringu Miroslav Hloucal zvolil kousky převážně ze své originální tvorby. Do boje byla povolána skladba Nervous Breakdown. Následovaly dvě slovenské lidové písně, Čo to za veselie a Čilejkarské piesně z Tekova, které Miroslav upravil. Závěr patřil kompozici City Dance, jež vyšla z pera Martina Brunnera.

Ve Straubingu byli velice ochotní a především profesionální. Hned na zvukové zkoušce jsme poznali rozdíl mezi českým a německým zvukařem (smích). Náš koncert byl z mého pohledu velmi emotivní a oproti ostatním kapelám energičtější. To nám asi dopomohlo k vítězství.Miroslav Hloucal

Kompozice mladých českých jazzmanů porotu naprosto ohromily. Když se přidaly ještě skvělé výkony hudebníků, nebylo možné o vítězích pochybovat. Miroslav Hloucal se svým kvartetem konečně svrhl německou jazzovou vládu Jazz Prix. Kvartet se nyní může radovat z výhry 10 000 €. Navíc si kapela zahraje na červencovém Bohemia Jazz Fest, kde bude umělcům výhra předána. Účast mají zajištěnou také na německém festivalu Blue Tone, kde si Miroslav se svou partou zahraje před americkou jazzovou ikonou Stenley Clarkem.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • JazzFest Brno láká na Stanleyho Clarka, Johna McLaughlina ale i Avishaie Cohena

  Mezinárodní jazzový festival JazzFestBrno anoncoval pětici hlavních hvězd ročníku 2019 už loni v listopadu. Nyní zveřejnil kompletní program čítající patnáct hudebních večerů, které potěší fanoušky jazzu ve všech jeho podobách od jazzrocku až po avantgardu. Osu festivalu tvoří již dříve oznámené koncerty Dianne Reeves, Johna McLaughlina, Branforda Marsalise, Billyho Cobhama a již téměř vyprodaný koncert britského tria GoGo Penguin.

 • Foto: Robert Křesťan Druhá tráva, Bratři Ebenové, Měšťanská beseda, Plzeň, 7. 1. 2019

  V Měšťanské besedě v Plzni se sešlo v pondělí 7. ledna hned několik osobností české hudby - Robert Křesťan se skupinou Druhá trává a Bratři Ebenové. Z toho koncertu vám přinášíme fotoreport.

 • Soutěžte o 2x1 lístek na koncert Shayny Steele

  Kořeny jedné z nejlepších newyorských gospelových a soulových zpěvaček sahají do města Biloxi, které leží blízko New Orleansu a má bohatou bluesovou historií. Shayna Steele vyrůstala v rasově smíšené rodině a podobně jako řada hvězd začínala coby doprovodná zpěvačka, nyní působí nejen v jedné věhlasné kapele. Pojďte do Paláce Akropolis 10. března na její sólový koncert! 

 • Soutěžte o 3x2 lístky na Respect festival

  Polovina června znovu otevírá bránu do světa hudby z různých koutů celé Země, a tím je Respect festival, který tentokrát proběhne o víkendu 15. a 16. června. Pokud chcete zažít neopakovatelnou atmosféru, seznámit se s hudbou z různých koutů světa a s různými žánry, chcete vzít s sebou i děti, pak je tento festival dělaný přímo pro vás! Naše redakce už nyní vyhlašuje soutěž o lístky!

Další podobné články