Češi konečně zabodovali v Jazz Prix. Zvítězil Miroslav Hloucal Quartet

Nedávno světem jazzu prolétla zpráva, která dokazuje, že česká hudební scéna má světu co nabídnout. Čeští umělci v soutěži Jazz Prix, která se konala 9. a 10. března, převálcovali konkurenci a směle se prohráli až k vítězství. Miroslav Hloucal Quartet vybojoval České republice první vítězství v historii soutěže.

Miroslav Hloucal Miroslav Hloucal Zdroj: archiv interpreta

Jazz Prix je česko-německý projekt, který podporuje mladé nadějné jazzové muzikanty. První ročník se konal v roce 2009, avšak až rok 2012 byla zlomena německá nadvláda a na pomyslný stupeň vítězů se dostalo české uskupení v čele s Miroslavem Hloucalem.

První semifinále hostovalo v Prachaticích. Jednalo se o „českou část“ soutěže. Tohoto kola se zúčastnila pouze dvě uskupení, z nichž s titulem vítěze odešel právě Miroslav Hloucal Quartet. Zbytek jazzového klání se konalo již na německé půdě, ve městě Straubing. V německém semifinále soupeřilo pět kapel. Stejně jako z České republiky byla vybraná jedna, která postoupila do finále.

2012 03_16_01_miroslav_hloucalMiroslav Hloucal Quartet je poměrně novým jazzovým projektem jedinečného trumpetisty Miroslava Hloucala. Český Miles Davis, jak bývá občas nazýván, si ke spolupráci přizval jedny z nejlepších českých a slovenských hudebníků. Kvartet na soutěži zahrál v obsazení Miroslav Hloucal (trubka, křídlovka), Martin Brunner (piano), Tomáš Baroš (kontrabas) a Martin Novák (bicí). Tato formace hraje převážně autorskou hudbu, nebrání se ale ani kompozicím velikánů jazzového světa.

Straubing všechny muzikanty uvítal v Manschaftscasinu, což je jakási obdoba kulturního domu. Krásný prostor s výbornou akustikou muzikanty naprosto pohltil. Sálem proplouvaly tóny, jež byly spojovány do zajímavých kompozicí. Hudba ovlivněná severskou tvorbou a ECM jako by se přítomným vpíjela pod kůži. Úroveň celé soutěže se vyšplhala skutečně vysoko. Jednotlivé formace byly originální a kompozičně i zvukově velmi vyspělé. Kromě českého kvartetu byly ke slyšení dvě pianová tria, free ansambl, kvartet, v němž měl hlavní slovo saxofon, a také zpěvačka, jejíž hlasový projev byl srovnatelný s islandskou hvězdou Björk.

Do finálového ringu Miroslav Hloucal zvolil kousky převážně ze své originální tvorby. Do boje byla povolána skladba Nervous Breakdown. Následovaly dvě slovenské lidové písně, Čo to za veselie a Čilejkarské piesně z Tekova, které Miroslav upravil. Závěr patřil kompozici City Dance, jež vyšla z pera Martina Brunnera.

Ve Straubingu byli velice ochotní a především profesionální. Hned na zvukové zkoušce jsme poznali rozdíl mezi českým a německým zvukařem (smích). Náš koncert byl z mého pohledu velmi emotivní a oproti ostatním kapelám energičtější. To nám asi dopomohlo k vítězství.Miroslav Hloucal

Kompozice mladých českých jazzmanů porotu naprosto ohromily. Když se přidaly ještě skvělé výkony hudebníků, nebylo možné o vítězích pochybovat. Miroslav Hloucal se svým kvartetem konečně svrhl německou jazzovou vládu Jazz Prix. Kvartet se nyní může radovat z výhry 10 000 €. Navíc si kapela zahraje na červencovém Bohemia Jazz Fest, kde bude umělcům výhra předána. Účast mají zajištěnou také na německém festivalu Blue Tone, kde si Miroslav se svou partou zahraje před americkou jazzovou ikonou Stenley Clarkem.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Soutěžte o 1x2 lístek na koncert Andreya Triany na Mladí ladí jazz

  Zahájení festivalu Mladí ladí jazz letos patří Andreye Trianě, fenomenální londýnské zpěvačce, která už v teenagerském věku vsadila vše na jednu kartu: její vášeň k hudbě. Velmi záhy ji objevili a ke spolupráci vyzvali taková producentská jména jako Bonobo (producent její první desky u Ninja Tune) nebo Flying Lotus. Do pražské Archy přiveze Andreya Triana 30. března vedle skvělé kapely také svoje třetí album Life In Colour.

 • Foto: Al Di Meola, Reduta, Olomouc, 20. 3. 2019

  Excelentní světový kytarista Al Di Meola odehrál v olomoucké Redutě úžasný koncert. Představil zde své nové album Opus & More 2019, ale nechyběly ani jeho starší známé skladby. Na akordeon jej doprovázel Fausto Beccalossi a na klavír Kemuel Roig. Koukněte na fotoreport z tohoto mimořádného a strhujícího koncertu.

 • Jeden z nejuznávanějších afrických hudebníků Habib Koité míří k nám

  Malijský kytarista a zpěvák Habib Koité je jedním z nejpopulárnějších a nejuznávanějších hudebníkem Afriky. Habib Koité spojuje různé styly malijské hudby a svým přístupem k hudbě odráží zájem o všechny druhy hudby.

 • Mladí ladí jazz završí na Karlově náměstí nu-jazzová legenda Jaga Jazzist

  Mezinárodní festival Mladí ladí jazz oznamuje první jména závěrečného Open Air koncertu, který po druhé proběhne na Mezinárodní den jazzu 30. dubna na Karlově náměstí. Hlavní hvězdou jsou norští nu-jazzoví kouzelníci Jaga Jazzist, jedna z nejlepších koncertních skupin současnosti.

Další podobné články