Češi konečně zabodovali v Jazz Prix. Zvítězil Miroslav Hloucal Quartet

Nedávno světem jazzu prolétla zpráva, která dokazuje, že česká hudební scéna má světu co nabídnout. Čeští umělci v soutěži Jazz Prix, která se konala 9. a 10. března, převálcovali konkurenci a směle se prohráli až k vítězství. Miroslav Hloucal Quartet vybojoval České republice první vítězství v historii soutěže.

Miroslav Hloucal Miroslav Hloucal Zdroj: archiv interpreta

Jazz Prix je česko-německý projekt, který podporuje mladé nadějné jazzové muzikanty. První ročník se konal v roce 2009, avšak až rok 2012 byla zlomena německá nadvláda a na pomyslný stupeň vítězů se dostalo české uskupení v čele s Miroslavem Hloucalem.

První semifinále hostovalo v Prachaticích. Jednalo se o „českou část“ soutěže. Tohoto kola se zúčastnila pouze dvě uskupení, z nichž s titulem vítěze odešel právě Miroslav Hloucal Quartet. Zbytek jazzového klání se konalo již na německé půdě, ve městě Straubing. V německém semifinále soupeřilo pět kapel. Stejně jako z České republiky byla vybraná jedna, která postoupila do finále.

2012 03_16_01_miroslav_hloucalMiroslav Hloucal Quartet je poměrně novým jazzovým projektem jedinečného trumpetisty Miroslava Hloucala. Český Miles Davis, jak bývá občas nazýván, si ke spolupráci přizval jedny z nejlepších českých a slovenských hudebníků. Kvartet na soutěži zahrál v obsazení Miroslav Hloucal (trubka, křídlovka), Martin Brunner (piano), Tomáš Baroš (kontrabas) a Martin Novák (bicí). Tato formace hraje převážně autorskou hudbu, nebrání se ale ani kompozicím velikánů jazzového světa.

Straubing všechny muzikanty uvítal v Manschaftscasinu, což je jakási obdoba kulturního domu. Krásný prostor s výbornou akustikou muzikanty naprosto pohltil. Sálem proplouvaly tóny, jež byly spojovány do zajímavých kompozicí. Hudba ovlivněná severskou tvorbou a ECM jako by se přítomným vpíjela pod kůži. Úroveň celé soutěže se vyšplhala skutečně vysoko. Jednotlivé formace byly originální a kompozičně i zvukově velmi vyspělé. Kromě českého kvartetu byly ke slyšení dvě pianová tria, free ansambl, kvartet, v němž měl hlavní slovo saxofon, a také zpěvačka, jejíž hlasový projev byl srovnatelný s islandskou hvězdou Björk.

Do finálového ringu Miroslav Hloucal zvolil kousky převážně ze své originální tvorby. Do boje byla povolána skladba Nervous Breakdown. Následovaly dvě slovenské lidové písně, Čo to za veselie a Čilejkarské piesně z Tekova, které Miroslav upravil. Závěr patřil kompozici City Dance, jež vyšla z pera Martina Brunnera.

Ve Straubingu byli velice ochotní a především profesionální. Hned na zvukové zkoušce jsme poznali rozdíl mezi českým a německým zvukařem (smích). Náš koncert byl z mého pohledu velmi emotivní a oproti ostatním kapelám energičtější. To nám asi dopomohlo k vítězství.Miroslav Hloucal

Kompozice mladých českých jazzmanů porotu naprosto ohromily. Když se přidaly ještě skvělé výkony hudebníků, nebylo možné o vítězích pochybovat. Miroslav Hloucal se svým kvartetem konečně svrhl německou jazzovou vládu Jazz Prix. Kvartet se nyní může radovat z výhry 10 000 €. Navíc si kapela zahraje na červencovém Bohemia Jazz Fest, kde bude umělcům výhra předána. Účast mají zajištěnou také na německém festivalu Blue Tone, kde si Miroslav se svou partou zahraje před americkou jazzovou ikonou Stenley Clarkem.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Bagatelles Marathon Johna Zorna představí ve čtvrtek elitu amerického jazzu

  Již tento čtvrtek 20. června odstartuje v pražskému Foru Karlín Bagatelles Marathon - unikátní projekt, v němž fenomenální hudebník a skladatel John Zorn představí publiku výběr 50 skladeb z cyklu The Bagatelles. Elita amerických muzikantů, seskupená do čtrnácti úderných sestav, rozproudí více než čtyřhodinový gejzír úchvatné hudební kreativity, který v podstatě vydá za samostatný skvěle obsazený jazzový a alternativní festival.

 • Kytarista Al McKay k nám přiveze zvuk slavných Earth, Wind & Fire

  Dynamickou a pestrobarevnou dobu přelomu éry hippies a třpytivých funky sedmdesátých a osmdesátých let symbolizuje kapela Earth, Wind and Fire. Hudbu, která zásadně ovlivnila vývoj funku a R'n'B, přiveze do Velkého sálu pražské Lucerny kytarista Al McKay, jenž byl její oporou a významným spolutvůrcem v klíčových sedmdesátých a osmdesátých letech.Majitelem šesti cen Grammy vystoupí ve stylovém prostředí Lucerny s jeho formací Earth, Wind & Fire Experience.

 • Blues Alive 2019 se ponese ve znamení velkých ženských hlasů i mistrovských kytaristů

  Letošní držitel nejprestižnější ceny bluesového světa Blues Music Award v kategorii současného blues, louisianský multiinstrumentalista a zpěvák Kenny Neal. Nejlepší současná pianistka podle týchž cen Marcia Ball, jeden z nejvýznamnějších představitelů střední generace chicagského blues Ronnie Baker Brooks či mimořádně úspěšná gospel-bluesová zpěvačka Lizz Wright. To jsou jen některá ze jmen hvězd letošního čtyřiadvacátého ročníku mezinárodního festivalu Blues Alive. 

 • Kenny Wayne Shepherd našel svou cestu

  Kytarista a zpěvák Kenny Wayne Shepherd se svou kapelou vydává nové, již osmé studiové album. The Traveler, jak se deska jmenuje, nabízí deset skladeb, které se pohybují na pomezí blues, country a kytarového rocku. Kenny působí po skladatelské stránce čím dál sebejistěji a stejně tak se pouští více do zpěvu. A jak působí album jako celek?

Další podobné články