Do rockového nebe odešel Oldřich Veselý Doporučený

Český bigbeat má o jednoho ze svých výrazných představitelů méně, do hudebního nebe 17. ledna 2018 odešel Oldřich Veselý. Příznivcům legendárních kapel jako Blue Efekt či Synkopy 61 netřeba Oldřicha Veselého představovat. Těm později narozeným našim čtenářům jeho tvorbu alespoň stručně přiblížíme.

Oldřich Veselý v Lucerna Music Baru jako host Blue Effectu, březen 2007 Oldřich Veselý v Lucerna Music Baru jako host Blue Effectu, březen 2007 Foto:Eva Makovská/musicweb.cz

 

Letos bylo Oldřichu Veselému 69 let a psal se rok 1969, když se jako zakládající člen pustil do vln progresivní rockové hudby s brněnskou skupinou Great Music Factory. V letech 1971 a 1973 působil ve skupině Atlantis, která tehdy dlouhodobě hrála v Rakousku a Německu. Již dříve spolupracoval také se kapelou Synkopy 61 a od roku 1974 se k nim připojil a nahráli spolu album Formule 1. O rok později však z Brna odešel do pražského M. efektu, kde zůstal až do roku 1979. Z této spolupráce vznikly desky Svitanie a Svět hledačů a asi nejhranější skladba Ej, padá padá rosenka, kterou dodnes Blue Effect na koncertech hraje s mohutným doprovodným sborem diváků.


 


V roce 1980 se Oldřich Veselý vrátil do Brna a ujal se vedení skupiny Synkopy. Pod názvem Synkopy & Oldřich Veselý vyšla v osmdesátých letech dvě vynikající art-rocková alba Sluneční hodiny, Křídlení, Zrcadla a Flying Time. Poslední deska Dlouhá noc z roku 1990,která vznikla, než skupina Synkopy ukončila svou činnost, vyšla pod hlavičkou Oldřich Veselý/Pavel Vrba. Poté se Oldřich Veselý věnoval práci ve studiu, působil jako hudební skladatel pro televizi, divadla a jiné příležitosti. Občas hostoval na výročních koncertech skupin, ve kterých dříve působil a od roku 2002 spolupracoval jako hostující zpěvák se skupinou U nás se svítí. Ta se v roce 2005 přejmenovala na E-band a Veselý se stal jejím stálým členem. V roce 2011 vydali album Restart.
S odchodem Oldřicha Veselého a jeho specifického hlasu přicházíme o dalšího z řady hudebníků, kteří stáli u kolébky českého bigbítu. Desky Sluneční hodiny a Křídlení, které jsou nadčasové, si dodnes pouštím s patřičnou dávkou úcty a nostalgie. Nyní k těmto pocitům přibyde ještě smutek nad ztrátou tohoto výrazného muzikanta.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: Československý beatový festival, Lucerna, Praha, 17. 12. 2017

  V neděli 17. prosince ve Velkém sále pražské Lucerny zahrály legendy československého bigbítu jako Energit v čele s Lubošem Andrštem, George and Beatovens s Karlem Kahovcem, Jazz Q Martina Kratochvíla, Vladimír Mišík & Etc..., Pavol Hammel a Prúdy, Lešek Semelka a S.L.S., Synkopy 61 a The Primitives Group. Toto výjimečné setkání rockových veteránu vám přinášíme v obraze našeho fotoreportu.

 • Lesk a bída československého bigbeatu

  Půlstoletí od 1. československého beatového festivalu v Lucerně přimělo žijící účastníky připomenout se pražskému publiku i věrným fanouškům z celé republiky. Bilanční koncert se odehrál v neděli 17. prosince díky řadě sponzorů a pořadatelské agentuře Ivana Rösslera. Ti všichni odvedli opravdu dobrou práci, aby si legendy tohoto žánru opět zahrály na jednom pódiu. Ne každý z pozvaných ale využil tu koncertní příležitost tak, jak se od známých osobností očekávalo. Každý měl půl hodinu na to, aby předvedl to nejlepší ze svého repertoáru, někteří to ale pojali jako běžný koncert, kde předváděli své novinky.

 • Československý beatový festival oslaví 50 let v Lucerně

  V pražské Lucerně se 17. prosince uskuteční 4. Československý beatový festival, který naváže na beatové festivaly konané na tomto místě na přelomu 60. a 70. let. Československý beatový festival letos v prosinci oslaví 50 let.

 • Radim Hladík odešel do rockového nebe

  Krátce před svými sedmdesátinami zemřel dnes v Praze kytarista a skladatel Radim Hladík. Rocková legenda podlehla plicní fibróze, toto plicní onemocnění bylo i příčinou toho, proč Radim Hladík přestal na podzim koncertovat. Už jeho poslední vystoupení 13. září 2016 s omlazenou skupinou Blue Effect totiž skončilo hospitalizací a pobytem na jednotce intenzivní péče. Jedinou jeho nadějí byla transplantace plic, té se ale bohužel nedočkal.