12.07.2018 18:55

Festival Beseda u Bigbítu zveřejňuje další program, nabídne i Slam Poetry

Multižánrový festival Beseda u Bigbítu uzavřel mimohudební část letošního ročníku, jenž se uskuteční v Tasově u Veselí nad Moravou 3. a 4. srpna. Mezi ohlášenými jmény je například dvojnásobný mistr republiky ve Slam poetry Jiří Charvát, literáti Jiří Borkovec či Emma Kausc. Tito se představí v rámci Apollónovy návštěvy, speciální scény, kde si na své přijdou především literární fanoušci. Chybět nebude ani tradiční Soutěž písničkářů, která letos slaví kulatých deset let. Do finální podoby se dostal také hudební program letošní Besedy – dramaturgie byla rozšířena o dalších 8 jmen, mezi kterými ční například polský projekt Syny nebo Market, tuzemské zjevení domácí scény posledních měsíců.

Jedním z hlavních taháků mimohudebního programu Apollónova návštěva bude Jiří Charvát, dvojnásobný mistr České republiky ve Slam Poetry. Charvátův záběr je ale mnohem širší – v roce 2017 byl jeho blog nominován na Magnesii Literu, do Tasova pak tento básník či scenárista přijede se stand-upem. Z autorských čtení se mohou návštěvníci těšit na básníka a publicistu Petra Borkovce. Debutoval už v roce 1990 sbírkou Prostírání do tichého a jeho básně byly přeloženy prakticky do všech evropských jazyků. V roce 2017 vydal soubor dvanácti povídek Lido di Dante. Nebude ale nouze ani o mladé talenty – nadějná Emma Kausc vydala loni básnickou sbírku Cykly teprve jako osmnáctiletá. Její básně odráží informační přesycenost a chřadnoucí mezilidskou komunikaci. Dalším mladým zástupcem bude Lukáš Csicsely, jenž v roce 2016 debutoval prózou Svátek.

Kromě autorských čtení si mohou návštěvníci festivalu odpočinout od hudby také na přednáškách. Ta s názvem MAK! bude o architektonicko-urbanistickém projektu z dílny Kateřiny Vídenové a Adama Wlazela. Ti přestavěli obytný karavan na mobilní architektonickou kancelář, s níž od té doby křižují zapadlé kouty České republiky. Na podobné vlně se ponese i přednáška Czechia v režii módní návrhářky Kateřiny Plamitzerové, fotografky Michaely Karásek Čejkové a zahradní architektky Lucie Králíkové. Ty společně cestují po Česku na místa, kde toho na první pohled moc k obdivování není. Na základě lokální historie, architektury a současného způsobu života pak hledají nový místní folklor. A u Česka zůstaneme i potřetí – na přednášce Czech Zero Waste se mohou návštěvníci informovat a inspirovat, jak žít bezodpadovým životním stylem.

 

 

Apollónova návštěva nabídne také dva workshopy – ten architektonický v podání Petra Jakšíka, workshop dramaterapie s mottem „buď zvíře a vyhni se stereotypu" pak povede Petra Vodičková.

„Apollónovu návštěvu se snažím každoročně pojmout jako oslavu svátku umění napříč jednotlivými obory. Autorská čtení vedle workshopů nebo přednášek. Zavedení autoři vedle umělců, kteří čekají na objevení širším publikem," objasňuje dramaturgický klíč Apollónu návštěvy její vedoucí Olga Petrová.
Už podesáté se v Tasově uskuteční Soutěž písničkářů. Ta bude stejně jako v předcházejících dvou ročnících rozšířena o tzv. předprogram zvaný „Písničkářské probuzení s..." Už v sobotu v ranních hodinách si tak budou moci návštěvníci poslechnout kapelu Nic víc, jejichž frontman Zdeníto loni v soutěži písničkářů zvítězil. „Před dvěma lety nás napadl takový malý experiment – zkusit probouzení návštěvníků zpříjemnit živou muzikou. Obavy, zda budou návštěvníci ochotni přijímat hudbu od časných ranních hodin, byly liché a písničkářské probouzení se tak stalo plnohodnotnou součástí programu Besedy," dodávají kurátoři Soutěže písničkářů Karolína Kubicová a Petr Podrazil.

V samotné soutěži se pak představí klavíristka z Olomouce Venika Hartlyn, brněnskou scénu zastoupí dvojice Filly a Martin Binder, z Ostravy se do Tasova vydá Jan Stoniš a vše završí herec a písničkář Martin Čarný z Prahy. „Apollónovu návštěvu i Soutěž písničkářů chápeme jako jednu z částí samotného festivalu, rozhodně oba dramaturgické bloky nejsou k hudební části programu," dodává programový ředitel festivalu Pavel Uretšlégr.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Beseda také uzavřela svůj hudební program. Mezi poslední osmičkou kapel ční nejvíce polští hiphopeři Syny, pohrobci kultovních Napszyklat. Slovensko pak zastoupí world music duo Sisa Fehér a Vladko Miklaš či československý kvartet The High Corporation, který zaujme svou kombinací elektroniky, hip hopu či soulu.
Z českých jmen se mohou návštěvníci těšit na jedno z největších zjevení posledních měsíců – pražskou pětici Market, dále pak na elektronické Lowmoe, písničkáře Jay Delver Band a syrové blues přivezou Band of Heysek. Chybět nemůže ani pravá moravská cimbálka – pozvání tentokrát přijala věhlasná Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.