15.04.2014 16:00

Festival Struny podzimu přivezou opět zajímavé osobnosti z oblasti jazzu, world music i soudobé vážné hudby Doporučeno

Tradiční podzimní festival se letos uskuteční od 6. října do 12. listopadu. Návštěvníci se mohou opět těšit na zajímavé koncerty z různých oblastí hudební scény. Jedná se již o devatenáctý ročník této kulturní události.

Festival zahájí 6. října ve Státní opeře zpěvačka Mariza, která zosobňuje portugalský hudební styl fado. Sama je původem napůl z Portugalska a napůl z Mosambiku, což ji přibližuje k myšlence fada, které staví na životních příbězích a melancholii. I díky ní je dnes fado (od roku 2011) zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Od kategorie Inspirace, jak je předchozí koncert dramaturgicky řazen, se posuneme ke kategorii Osobnost Strun podzimu. Tou první bude 9. října ve Studiu hrdinů ve Veletržním paláci violoncellistka izraelského původu Maya Beiser. Ačkoli její tvorba vychází z klasické hudby, sama si našla vlastní cestu přes stezky minimalismu a experimentů, které ji svedly ke spolupráci se skladateli Philipem Glassem či Stevem Reichem. Navíc si dokonce vyvinula vlastní hudební software, jenž využívá při svých koncertech. V jejím repertoáru je možné najít zajímavou cover verzi například skladby Kashmir od skupiny Led Zeppelin.

 

 

Právě již zmíněný Steve Reich bude další velkou osobností festivalu, neboť 14. října zavítá do Laterny Magiky na Nové scéně Národního divadla. Tento osmdesátiletý skladatel, který se proslavil netradičními inovacemi i v rámci samotného minimalismu (vyvinul například vlastní kompoziční postup – takzvané fázování), spojil své síly s perkusistou Colinem Curriem, který specifickým způsobem interpretuje Reichovy skladby. Právě sestava Colin Curie Group se Stevem Reichem chystá pro Struny podzimu odehrát unikátní hudební opusy pro bicí nástroje i dva páry rukou.

jamal 3Jazzová scéna ke Strunám podzimu neodmyslitelně patří a stejně jako každý rok zvou Struny podzimu vybranou osobnost z oblasti jazzu. V posledních třech letech to například byli Charles Lloyd, Sonny Rollins nebo při loňském podzimu Wayne Shorter. Letos naplánovali organizátoři historicky vůbec první vystoupení klavíristy Ahmada Jamala. Tento dvaaosmdesátiletý hudebník je spojnicí mezi jazzovou minulostí a současností, neboť obé spoluutvářel či stále utváří. Jeho smysl pro melodičnost v jazzu ho neomezovala v experimentu s harmonií a dynamikou, čímž si vytvořil vlastní rukopis, který obdivoval i samotný Miles Davis. Při pražské premiéře 19. října ve Dvořákově síni Rudolfina ho doprovodí na kontrabas Reginald Veal, na bicí Herlin Riley a na perkuse Manolo Badrena. Právě posledně zmiňovaného si mohou lidé pamatovat z jeho působení ve skupině Weather Report či pozdější The Zawinul Syndicate.

Z oblasti Crossover vystoupí na Pražské křižovatce 23. října Hossein Alizâdeh, nadaný íránský hráč na setar. Spolu s perkusistou Pejmanem Hadadim kromě tradičních perských hudebních motivů ukážou divákům principy, na jakých funguje samotný systém perské hudby. Samozřejmě těšit se mohou návštěvníci i na náročné improvizace, které tito umělci s lehkostí sobě vlastní zvládají.

Vystoupí i polyfonický soubor z Gruzie

Z této samé koncepční části festivalu naváže 30. října v Českém muzeu hudby třináctičlenný soubor Didgori z Gruzie. Název tohoto uskupení je odvozen od jména posvátné hory Didgori poblíž Tbilisi, což i naznačuje snahu souboru představit tradiční formu vokální polyfonie z této oblasti, která se jinak dochovala jen na několika málo autentických nahrávkách gruzínských lidových písní.

Zpět k jazzu nás přivede pozoruhodná dvojice hudebníků – mandolinista a zpěvák Chris Thile, kterého 3. listopadu v Kině Lucerna doprovodí klavírista Brad Mehldau. Toho si mohou posluchači pamatovat z nedávného koncertu na brněnském JazzFestu, kde vystoupil se svým triem. Proto toto spojení vybízí k fantaziím, co spolu tito dva odlišní umělci plánují v Praze předvést.

V závěru festivalu si pořadatelé nachystali další velkou osobnost světového jazzu – jihoafrického trumpetistu Hugha Masekela, který do Prahy zavítá s klavíristou Larrym Willisem. Spolu odehrají koncert 5. listopadu ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Bylo by ovšem krátkozraké si myslet, že tento postarší pán nám bude hrát klasický jazz, vždyť i on spolupracoval se skupinou U2 nebo Dave Matthews Bandem, což ukazuje, že kromě tradice si rád odskočí trochu zaskotačit do jiných hudebních oblastí.

Struny podzimu uctí i oblíbené flamenco

Festivalovou sérii koncertů uzavře 9. listopadu ve Stavovském divadle nová osobnost španělského flamenca – zpěvačka Estrella Morente. Jejímu hlasu nechybí pověstná syrovost a dramatičnost, která je v Andaluzii pro flamenco základem. Stejně jako Paco de Lucía se nevyhýbá ani žánrovým přesahům – spolupracovala například s kytaristou Patem Methenym. Právě památku kytarového velikána, který letos zemřel na infarkt, uctila důstojným koncertem Estrella Morente.

 

 

Kromě šňůry koncertů se mohou lidé těšit rovněž na doprovodný program, který tvoří již tradiční Struny dětem (koná se od 18. do 19. října v Divadle Minor) a experimentální akci Spotlight, jejíž program z oblasti elektra, jazzu a experimentu bude odhalen teprve v létě. Spotlight se koná 12. listopadu v klubu Roxy. Cena vstupenek na jednotlivé koncerty se pohybuje od 100 do 1490 korun, předprodej začíná 15. dubna.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.