×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 994
JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 320
Vytisknout stránku
18.05.2017 23:31

Ve věku 52 let zemřel Chris Cornell, zpěvák Soundgarden a Audioslave Doporučeno

Ve čtvrtek 18. května překvapila celý svět zpráva o nečekaném odchodu jednoho z nejcharakterističtějších hlasů rockové historie. Chris Cornell vystoupil předchozího večera se Soundgarden v detroitském Fox Theatre. Následujícího rána byl nalezen mrtev, podle později zveřejněných informací spáchal sebevraždu oběšením.

Chris Cornell měl potíže z depresemi již od dětství. V období dospívání z něho udělaly samotáře, který jen výjimečně vycházel z domu a ve velkém zanedbával školní docházku. Cestu z těchto stavů nakonec dokázal nalézt v hudbě. Narodil se 26. července 1964 a celé dětství strávil v Seattlu, městě, jež (za jeho vydatného přispění) dalo světu grunge. Hudba ho provázela odjakživa. Společně s pěti sourozenci začínal na Beatles a brzy si našel cestu na pódium.

První ostruhy získával počátkem osmdesátých let v cover bandu The Shemps. Ten sice neměl dlouhou životnost, ale z něj se postupně vyklubala první sestava Soundgarden. Kapela oficiálně vznikla v roce 1984. Cornell původně kromě zpěvu hrál také na bicí, ale rychle bubenickou sesli opustil, aby se mohl soustředit na zpěv. Kapela v krátkém čase nabyla na věhlasu a začala se o ni zajímat velká vydavatelství. Debut Ultramega OK ale v roce 1988 vychází u nezávislého labelu SST Records. O dva roky později získávají svou první nominaci na Grammy pro nejlepší metalové těleso.

To se už dostáváme k úsvitu devadesátých let a nástupu grungeového tsunami, které změní hudební svět k nepoznání. Druhé album Louder Than Love z roku 1989 už vychází pod křídly velkého vydavatelství A&M Records. Soundgarden byli v té době vůbec první grungeovou kapelou, které se podařilo smlouvu s velký vydavatelstvím podepsat. Opravdový průlom ale přichází až v roce 1991 s třetí nahrávkou Badmotorfinger. To už se stále častěji hovoří o kapelách jako Nirvana, Pearl Jam či Alice In Chains. A také Soundgarden, jež náhle vydávají platinová alba.

 

 

Ještě dál to kapela dotáhne v roce 1994 s deskou Superunknown, svým nejznámějším albem. Singly jako Spoonman a Black Hole Sun vyhrávají Grammy a na posluchače se valí z rádií i z MTV. Prodeje nahrávky se do dneška vyšplhaly nad devět milionů kusů. Jedná se o nejúspěšnější počin Soundgarden. Jen málokdo asi tehdy tušil, že tahle pohádka se začíná blížit ke svému konci. Na páté desce Down on the Upside z roku 1996 se totiž Soundgarden rozhodli vzdálit od svých grungeových kořenů. Na úspěch předchůdce se nepodařilo navázat, což vedlo k rozporům v kapele, jež v dubnu 1997 vyústily v její rozpad.

Následující tři roky Cornell strávil jako sólový umělec. V roce 1999 natočil desku Euphoria Morning, poskládal doprovodnou kapelu a vydal se na turné. Ačkoliv byla nahrávka komerčním neúspěchem, kritické přijetí bylo vřelé a Cornell se začal chystat na natáčení jejího nástupce. Jenže osud pro něj přichystal něco jiného. Někdy tou dobou se totiž Zack de la Rocha rozhodl odejít z Rage Against the Machine a zbytek kapely dumal nad tím, kým by ho mohli nahradit. Producent Rick Rubin jim doporučil Cornella a chemie rychle zafungovala.

Nově vzniklé těleso dostalo název Audioslave a mělo se čile k světu. Eponymní debut vychází v listopadu 2002 a okamžitě se stává bestsellerem. A to přesto, že hudba na něm je v podstatě očekávaným mixem Rage Against the Machine a Soundgarden. Cornell se navíc musí vypořádat se svou závislostí na alkoholu a drogách, což vede k několika měsícům na odvykačce. Přes to všechno ale singly Cochise nebo Show Me How to Live dokážou albu zajistit trojitou platinu a Cornell je tak zpět v záři reflektorů.

Pozitivní vliv, jež na Cornella měla nové objevená střízlivost, se projevil na druhém albu Audioslave Out of Exile. Právě zde, v písních jako Out of Exile nebo Be Yourself, našli Audioslave svou unikátní tvář a dokázali ze sebe setřást stín svých předchozích projektů. 6. května 2005 se Audioslave jako první americká rocková kapela v historii představí v Havaně, hlavním městě Kuby. Jejich vystoupení navštíví 70 000 fanoušků.

V roce 2006 Audioslave posílají do světa své třetí a poslední album Revelations. Po jeho vydání překvapivě nenásleduje turné a Audioslave si dávají přestávku, aby Cornellovi umožnili nahrát píseň You Know My Name pro bondovku Casino Royale. Morello volný čas také využívá k práci na sólové nahrávce a o několik měsíců později Cornell oznamuje svůj odchod z Audioslave "z důvodu neřešitelných osobních, stejně jako hudebních rozdílů." Dráha Audioslave se tak uzavřela a zbývající členové s de la Rochou zpět za mikrofonem znovu oživili Rage Against the Machine.

 

 

V červnu 2007 Chris Cornell vydává druhé sólové album Carry On. Na turné předskakuje Aerosmith, vystupuje s Linkin Park. Na následující Scream z roku 2009 spojí své síly s producentem Timbalandem a je z toho největší prodejní úspěch sólové kariéry. Rok 2010 se stává rokem návratu Soundgarden. Kapela si nejdříve otestuje zájem publika na několika samostatných vystoupeních. A to reaguje pozitivně, takže následuje úspěšné severoamerické turné a příslib nového alba. Ještě předtím ale Cornell vyráží v roce 2011 na úspěšné akustické turné s názvem Songbook, z něhož později vydá neméně úspěšný živák.

Šesté album Soundgarden s názvem King Animal vychází v listopadu 2012. Od jeho předchůdce ho dělí dlouhých šestnáct let. Hudebně se ale jedná o hladké pokračování Down on the Upside. Poslední deska, kterou Chris Cornell nahrál, byla sólovka Higher Truth z roku 2015. Sedmé album Soundgarden, na němž kapela již pracovala, tak zůstane nedokončené.

Cornellův radikální čin zaskočil všechny. Dle návštěvníků jeho posledního vystoupení se zpěvák zdál být v dobré náladě a mluvil o dalších koncertech. Ten nejbližší byl naplánovaný na 19. května na festivalu v Columbusu. Také Cornellova žena tvrdí, že s ním mluvila před i po jeho posledním koncertu. Ani jí se nezdálo, že by zněl jako někdo se sebevražednými úmysly. Smrt Chrise Cornella tak pro tuto chvíli zůstává nepochopitelným činem.

Poslední od Jirka Mimra