05.03.2018 14:57

Do Prahy se v dubnu vrátí norská skupina Jaga Jazzist Doporučeno

Jaga Jazzist jsou jednou z nejoslavovanějších a nejvlivnějších norských kapel. Jsou považování za lídry nujazzu a uznání si získali především svým experimentálním přístupem ke skládání a originálním spojováním jazzu, elektroniky a post-rocku. Samostatnou kapitolou jsou pak energií nabité koncerty Jaga Jazzist.

Jaga Jazzist vznikli ze skupinky mladých dospívajících lidí se ctižádostivými cíli a láskou k hudbě a jejímu psaní. Ústředními postavami je sourozenecké trio Lars, Martin a Line Horntvethovi. Psal se rok 1994, kdy skupinu Jaga Jazzist založil všestranný hudebník a skladatel Lars Horntveth spolu s nadaným zpěvákem a trumpetistou Ivarem Christianem Johansenem (známým také pod uměleckým jménem Ravi). K nim se rovněž připojil starší bratr Larse Martin Horntveth.

Čtěte také: Jaga Jazzist - portrét experimentální jazzové skupiny z Norska

Právě tento trojúhelník je základním stavebním kamenem budoucí vážené elektro-jazzrockové kapely. Zajímavostí je též skutečnost, že v době založení Jagy bylo Larsovi pouhých čtrnáct let a jeho bratrovi sedmnáct. Díky bohatému obsazení Jaga Jazzist do své hudby zahrnují mnoho instrumentálních hlasů: pozoun, trubku, elektrickou kytaru, basu, vibrafon, basový klarinet, saxofon, bicí, tubu a elektronické syntezátory.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Po veleúspěšné desce One Armed Bandit, která vyšla v roce 2010, v roce 2015 skupina přichází s novým albem nazvaným Starfire, jež u vydavelství Ninja Tune Records vyšlo k 1. červnu. Tato deska je tak zatím jejich posledním studiovým počinem,  zvuková stránka tohoto alba patří k jednomu z nejzajímavějších a nejvýraznějších počinů nejen v historii této kapely, ale rovněž také bude patrně do budoucna velkou inspirací pro další skupiny v tomto hudebním žánru. Velký prostor k vyjádření zde dostal mimo jiných i kytarista Marcus Forsgren, který se doslova na Starfire umělecky vyřádil. Nejnovějším dílem je zatím singl Prokrastinopel, ve kterém hostuje švédský kytarista Reine Fiske.

 

 

Od doby, co se Lars Horntveth odstěhoval z Norska do Los Angels ve Spojených státech, se logistika natáčení desek poněkud zkomplikovala. Od prosince 2012 tak muselo zbylých sedm členů kapely vycestovávat za jedním ze svých frontmanů, což značně protáhlo samotné natáčení. Po skončení se všichni ovšem již sešli ve studiu v Oslu, kde dokončili své nové dílo, které se výrazně vrací k elektronickým počátkům Jagy Jazzist.

Jaga Jazzist je skvěle sehraná skupina, která se léty dřiny naučila v hudbě pracovat s mnoha prvky, jimiž si získává takový věhlas na světových scénách. Základem je bezpochyby vynikající rytmika, která s až šíleným přeskakováním funguje bezchybně, čímž vytváří komplikované pasáže, na nichž poté ostatní členové malují své zvukové koláže. Zvuky užívané při koncertu jsou kapitolou samy o sobě. Jedovatě vymazlené tóny varhan, kytar, fender piana, všemožné elektronické efekty – tím vším Jaga dokáže zaujmout. Nicméně jejich smysl pro nápaditě načasovanou dramatičnost skladeb je dalším důležitým prvkem v jejich skladbách.

V České republice se tvorba Jagy Jazzist rovněž setkala se širokým zájmem a skupina zde již vyprodala několik koncertů, při kterých rovněž potvrdila své vysoké nasazení, jímž uchvacuje publikum dodnes všude po světě. Je otázkou, kam se bude kapela hudebně dále posouvat, neboť si neváhá dávat několikaleté přestávky v natáčení alb, čímž bezesporu získává čas a prostor pro utříbení nových nápadů a hudebních představ, jichž jistě nemá nedostatek vzhledem k tomu, že jednotliví hudebníci Jagy Jazzist se průběžně zapojují celosvětově do všech možných hudebních projektů.

 

 

Populární norská skupina vystoupí již 15. dubna v pražském Lucerna Music Baru, cena vstupenek se pohybuje od 690 do 790 Kč. Po dvou a půl letech se tak skupina vrátí Jaga Jazzist opět do pražského klubu, kde vystoupila naposledy 11. listopadu 2015.

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.