×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 302
JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 320
Vytisknout stránku
07.02.2017 12:00

Jazzový přístav Jazz Dock opět přivítá kytarového mága Billa Frisella

Jazz, folk, blues nebo world music? Znaky všech těchto žánrů můžeme nalézt v tvorbě kytaristy světového formátu, Billa Frisella. Ten se po dvou letech vrací do Prahy a vystoupí po boku svého kolegy bubeníka Kennyho Wollesena v pražském Jazz Docku.

Pro letošní jaro nám Jazz Dock nabízí vskutku zajímavou dramaturgii a můžeme se těšit na bohatý program plný zahraničních umělců. Například hned týden po koncertu saxofonisty Joe Lovana totiž na stejném pódiu zahraje kytarový kouzelník a skladatel Bill Frisell - společně pouze s bubeníkem Kennym Wollesenem rozezní prostor 29. března od devíti hodin večer. V tomto složení prý od hráčů uslyšíme jak některé skladby z předchozích Frisellových alb, tak kompozice úplně nové.

Bill Frisell je rodákem z Baltimoru, ale většinu dětství strávil v Denveru, kde se původně učil hrát na klarinet. Byl členem školního orchestru a ve studiu hudby pokračoval na coloradské univerzitě. Už v té době se ale učil hrát také na jeho dnešní nástroj a ve studiu hry na kytaru pokračoval na bostonské Berklee College of Music. Velmi důležitým okamžikem v jeho kariéře byl určitě moment, kdy se kytarista Pat Metheny (o jeho sólovém pražském koncertě se více dočtete zde) nebyl schopen zúčastnit nahrávací frekvence s bubeníkem Paulem Motianem a doporučil mu místo sebe právě Billa Frisella. Jednalo se o nahrávání alba Psalm (1982) u ECM Records. U tohoto labelu se pak Frisell stal "dvorním" hráčem a nahrál zde například album Paths, Prints se saxofonistou Janem Garbarekem a vydal zde také své debutové album In Line.

 

 

V osmdesátých letech se Frisell pohyboval hlavně na newyorské scéně, vzešla z toho například spolupráce s pianistou Johnem Zornem a mnoha dalšími. Mezi nimi byli právě již zmiňovaní Paul Motian a Joe Lovano, se kterými hrál několik let v triu. Koncem osmdesátých let vydal dvě ze svých velmi ceněných alb, Have a Little Faith a This Land. V roce 2005 získal cenu Grammy v kategorii The Best Contemporary Jazz Album za album Unspeakable, o tři roky později bylo nominováno také jeho album History, Mystery. Mezi tituly posledních let rozhodně nezapomeňme na album All We Are Saying, které je věnováno tvorbě Johna Lennona a můžeme na něm slyšet právě také bubeníka Kennyho Wollesena.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Bill Frisell je nejen vynikajícím kytaristou, ale také neopomenutelným autorem. Jeho skladby s velkou citlivostí mísí prvky ryze amerických žánrů, bluegrass, country a jazzu dohromady, občas s rockovějším nádechem. Poslední album When You Wish Upon a Star je oslavou amerických filmových melodií. Frisell se toho zhostil velmi osobitým stylem jemu vlastním a vysloužil si tak nejen nominaci na Grammy, ale také nepřeberné množství pozitivních kritik. Z jeho hry je cítit láska a respekt k hudbě jako takové, dle jeho vlastních slov mu umožňuje vyjádřit i to, co v běžném životě vyjádřit nedokáže.

Nám nezbývá nic jiného, než se o tom přijít přesvědčit na vlastní uši. Vstupenky na březnový koncert můžete zakoupit přímo na webových stránkách klubu. Lístky na sezení stojí 850 korun, na stání 480 korun. K dispozici na místě v den koncertu budou také, o 100 korun dražší.

Poslední od