Hlavní program, který proběhne 13. a 14. června v parku Ladronka, zahájí Salif Keita z Mali. Zároveň se v tomto letním víkendu mohou diváci těšit na takové hvězdy jako Susheela Raman z Indie (o které jsme psali v minulém článku), slepecké duo Amadou & Mariam, francouzský sbor z Marseille Lo Cor de la Plana a mnoho dalších. Zahajovací koncert letos uvede estonský ansámbl Hortus Musicus, který se představí 26. května v pražském Rudolfinu.
Salif Keita je znám především tím, že jde o černošského albína, který byl jako první Afričan nominován na cenu Grammy. Zároveň se jeho rodina považuje za potomky císařské dynastie, což jeho úspěch jakožto muzikanta značně snížilo. Také kvůli jeho albinismu se ho jeho rodina zřekla vzhledem k tomu, že mít v rodině albína je podle africké kultury špatné znamení. Nyní Salif Keita patří k jedněm z nejvlivnějším hudebníkům z africké hudební scény a díky svému projektu s Carlosem Santanou a Joe Zawinulem se mu dostalo nominace na ceny Grammy.
Manželský pár tvořící slepecké duo Amadou & Mariam se také mohou pyšnit nominací na ceny Grammy. Jejich pohnuté osudy, Amadou Bagayoko přišel o zrak v 16 letech a jeho partnerka Mariam Doumbia již v 5 letech, je nezastavily před tím, aby uspěli na světové hudební scéně. Mají za sebou koncerty s kapelami U2 či Coldplay. Zároveň se také účastnili koncertu při vyhlašování Nobelovy ceny za mír pro Baracka Obamu. Na tvorbě jejich posledního alba s názvem Folila z roku 2012 se podíleli umělci ze skupiny Yeah Yeah Yeahs či TV On the Radio.
Na hlavním programu tohoto festivalu se mohou diváci také těšit na maďarský ansámbl Parno Graszt, který se již 30 let pohybuje na hudební scéně. Zároveň zde vystoupí také The Pyramids z USA, kteří divákům zahrají netradiční skladby, ve kterých se prolínají africké rytmy s improvizovaným jazzem. Další zahraniční kapelou je čtveřice hudebníků Spiro z Velké Británie, kteří se zaměřují převážně na folkovou muziku. Diváci se také mohou těšit na kontroverzního hudebníka Paola Angeliho, o kterém jsme vám již psali v minulém článku. V neposlední řadě hlavní program obohatí jazzová skupina Abavuki z JAR, či zpěvačka Lula Peňa z Portugalska, která je známá především pro své klidné a jemné skladby.
V Paláci Akropolis zároveň proběhne doprovodný program, jehož hlavní hvězdy jsou zajisté Hailu Mergia, který se Praze představí 1. června, či Cedric Watson & Bijou Creole z USA, kteří se zaměřují převážně na americkou folkovou hudbu spojenou s reggae. Zároveň si také diváci mohou přijít poslechnout multikulturní skupinu Fumaca Preta, jejíž členové pocházejí z Velké Británie, Nizozemska, Brazílie a Portugalska, s nimiž vystoupí DJ Alex Figueira-Vintage Voudou z Brazílie. Mezi další účinkující patří skupina Ogoya Nengo & Dodo Womens Group, která pochází z Keni a s nimiž zároveň také vystoupí Dj George Odhiambo.
Pro nejmladší generaci (6-10 let) je připravena interaktivní dílna DRUM-in bubeníka Miloše Dvořáčka a která se uskuteční 28. května v 10 hodin v prostorách Paláce Akropolis. Letošní 18. ročník Respect Festivalu je tedy opět nabitý umělci, kteří prolínají všemožné hudební žánry a díky nimž je tento festival rok od roku pestřejší a rozmanitější. Diváci si tedy jistě i letos přijdou na své.