Metronome Festival Prague ve znamení britských hudebních hvězd

Metronome Festival Prague odstartuje už v pátek 21. června a k dispozici je kompletní program, který zahrnuje respektované legendy jako Liam Gallagher, Morcheeba nebo Kraftwerk, ale i nové objevy na hudební scéně.

Liam Gallagher Liam Gallagher Zdroj: pořadatel festivalu

Již čtvrtý ročník multižánrového Metronome Festivalu Prague, který je unikátní svým konáním v centru Prahy, nabízí kvalitní program zaměřený na to nejaktuálnější z hudební současnosti i to nejživotnější z minulosti. Je zvykem, že hlavní hvězdy festivalu vystupují se speciálním programem a hrají delší set, než jsou běžné festivalové standardy. Mezi headlinery patří bývalý frontman skupiny Oasis, rockový zpěvák Liam Gallagher, který představí nejen hity nejslavnější britské skupiny 90. let, ale i své sólové album As You Were. Samotný Liam a jeho prořízlá pusa se v Česku představí poprvé, jeho bratr Noel vyprodal velký sál pražské Lucerny už vloni. Britské ostrovy mají na Metronome festivalu i další želízka v ohni. Skotští energičtí rockeři Primal Scream a trip-hopová či soulová klasika Morcheeba slibují „best of show“.  Dále se představí legenda elektronické hudby, němečtí Kraftwerk, se svou úspěšnou multimediální 3-D show, kterou budou moct návštěvníci sledovat přes speciální brýle.

Kromě velkých jmen nechybí ani hudebníci z alternativnějších žánrů -  jako je třeba okouzlující britská kytaristka a zpěvačka Anna Calvi nebo britští neosouloví Jungle, kteří přijedou se svou poslední nahrávkou For Ever. Fanoušci elektronické hudby jistě ocení zastřešenou stage, kde bude probíhat program až do rána a vystoupí zde například britský DJ Danny Howard, který je jednou z hvězd stanice BBC Radio 1 nebo německé duo Digitalism, které je proslulé svými výbornými remixy.

 

 

Dramaturgové pečlivě vybírají i domácí účinkující, kteří na festivalu obvykle vystupují s unikátním programem, který jinde neuslyšíte. Kultovní kapela Pražský výběr chystá přímo pro Metronome speciální vystoupení s nejznámějšími skladbami, ale i písněmi, které dlouho naživo nezazněly, ale byly pro vývoj skupiny zásadní. Na své si tak přijdou skalní fanoušci, stejně jako ti, kteří nejsou zvyklí chodit na koncerty Pražského výběru. Kapela, která zde zahraje v původním složení, navíc na pódium pozve i několik hostů.

V programu festivalu je i výjimečná společná prezentace výrazných českých zpěvaček, kdy na oslavu třicátého výročí návratu demokracie zazpívá legenda českého swingu a popu Eva Pilarová, jejíž začátky sahají do 60. let, nebo kytaristka a šansoniérka Lenka Filipová, která se stala hvězdou v 80. letech. Generaci, jež vstoupila do povědomí fanoušků po roce 1989, zastoupí Anna K. nebo Monika Načeva a nejmladší krev českého ženského popu budou reprezentovat Bára Poláková, Emma Smetana, Žofie Dařbujánová a Never Sol. Jako hudebního garanta tohoto výjimečného koncertu oslovil festival Romana Holého.

Za zmínku stojí i další čeští interpreti, jako je duo Khoiba, které po dlouhých devíti letech vydalo své třetí album, dále průkopníci české elektronické scény Ohm Square, kteří dají návštěvníkům ochutnat jak z jejich legendárního alba Ohmophonica, tak ze současné tvorby a třeba Floex & Tom Hodge vystoupí s jejich unikátním albem A Portrait Of John Doe, za kterého získali cenu Anděl. A trvalo to sice 4 roky, ale shoegazová kapela z Rakovníka Manon Meurt vydala vloni konečně své druhé album, které na festivalu jistě ocení všichni milovníci kytarových melancholií. V Praze zahrají i zástupci slovenské hudební scény a to písničkářka Katarzia se svým oceňovaným elektronickým albem Antigona nebo postrocková kapela The Ills, která se úspěšně představuje na festivalech po celé Evropě.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Centrem dění bude pražské Výstaviště s open air pódii i zastřešenými scénami, dostatkem míst k sezení, komfortním zázemím, širokým výběrem kvalitního občerstvení, velkokapacitní wi-fi a cashless systémem, který po loňské premiéře bude mít jistě odladěné případné chyby a nabídne návštěvníkům bezpečné placení, kratší fronty a rychlejší odbavení. Chybět nebude ani atraktivní doprovodný program, jehož tématem se pro letošní ročník stala budoucnost vzdělávání a třicáté výročí od Sametové revoluce. Základní vstupenky jsou v prodeji na webu festivalu nebo v síti Ticketportal za 2190 Kč a k dispozici jsou i jednodenní za 1490 Kč. Letos se konečně dočkali všichni hudební fanoušci a festival se nekryje s United Islands of Prague, který se uskuteční už na přelomu května a června a to 31. 5. až 1. 6. a bude také zaměřený na britskou hudbu.

Přehled

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • V říjnu se v Praze uskuteční hudebně výtvarný festival pro děti Struny Teens

  Hudebně výtvarný festival Struny TEENS je tu v říjnu opět pro všechny, kteří chtějí proniknout do světa profesionálních mladých hudebníků i výtvarníků. 19. října na ně v Fa Fabrice čekají workshopy, debaty a unikátní koncert. Na workshopu s Jarem Cossigou se dozvědí mnoho užitečných rad a tipů, jak správně nahrávat, stříhat a mixovat muziku. Výrazná ilustrátorka a umělkyně Eliška Podzimková, kterou si ke spolupráci vybral Jamie Oliver nebo Tomáš Klus, zas předá své bohaté zkušenosti na výtvarném workshopu.

 • Skupina minus123 pokřtí novou desku v Lucerna Music Baru

  Po deseti letech přichází -123min. s novou nahrávkou. Album LES vyjde v pátek 20. září. Novinka obsahuje devět skladeb a poprvé za celou existenci kapely se jedná o desku v češtině. LES natáčely „Minuty" v legendárním studiu Sono Records a jako hosta ke spolupráci přizvaly i geniálního jazzového trumpetistu Erika Trufazze.

 • Mňága a Žďorp vydává album nazvané Třecí plochy

  Mňága a Žďorp vydá 7. 10. své v pořadí čtrnácté studiové album, které je složené z 12 písní a otvírákem je předělávka písničky Je to nejistý od J.A.R. Po úspěšné spolupráci na albu Třínohý pes se kapela znovu rozhodla natáčet s producentem Milanem Cimfem.

 • Italská dvojice Ilaria Graziano a Francesco Forni vystoupí v Café v lese

  Americana, folk, blues, rock, tango, vášnivé neapolské písně a ještě lépe, všechno pěkně dohromady. Jak to umí snad jen Ilaria Graziano & Francesco Forni. To vše budou moci poznat fanoušci, kteří tento týden navštíví pražský klub Café v lese.