09.03.2016 10:00

Sugar Man míří v létě poprvé do Prahy Doporučeno

Sugar Man Rodriguez Sugar Man Rodriguez Zdroj: sugarman.org

Dokumentární film nazvaný Pátrání po Sugar Manovi upoutal v roce 2012 velkou pozornost. Nejenže je tento dokument ve svém žánru opravdu jedinečný, především v něm skrytý příběh dokáže zaujmout nejednoho hudebního fanouška. Sugar Man ale nyní opustí televizní obrazovky a zahraje v Praze živě.

Sixto Rodriguez, který vystupuje jen pod svým příjmením, je kytarista samouk. Vystupovat začal v barech a klubech v okolí Detroitu v šedesátých letech, v době, kdy město trpělo postindustriální městskou krizí. Právě tady natočil svá dvě studiová alba, v roce 1969 Cold Fact a Coming from Reality o dva roky později. Obě desky nevzbudily ve Státech větší ohlas a Rodriguez se začal věnovat jiným činnostem – studiu filozofie na Wayne State University, politice a manuální práci na stavbách a továrnách, aby uživil svou rodinu. Přitom desky, které se nesou na folkové vlně, vystihují dobu sedmdesátých let více než přesně. Jejich kvalita se ale ukázala až o hodně let později.

Jeho hudba se nečekaně dostala v sedmdesátých letech do rádií v Austrálii a na Novém Zélandu a Rodriguez zažil první menší úspěch při koncertování v těchto zemích. Neměl ale ani tušení, že v Jižní Africe mezitím získal status legendární folk-rockové hvězdy, který přerostl do kultovní megastar, když se rozšířila mylná zpráva, že zahynul přímo na pödiu během svého koncertu. Ukázalo se, že hudebníci, stejně jako jihoafričtí aktivisté bojující proti apartheidu našli v jeho undergroundových textech inspiraci a považovali Rodrigueze za jednoho z hlavních světových umělců, kteří promlouvají stejným jazykem. Rodriguez bez nadsázky dopomohl ke svržení apartheidu. Paradoxně aniž by o tom věděl. A ani hudební fanoušci v Evropě a Americe neměli ponětí, kdo tento hudebník je.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Příběh Sugar Mana je plný záhad. Díky trpělivé a letité práci dvou nadšenců po čase došlo k odhalení, že Rodriguez žije. Koncem devadesátých let ho nakonec jeho jihoafričtí fanoušci vypátrali a tenhle objev vedl k nevídané renesanci jeho hudební kariéry. Jeho příběh je vyprávěn v dokumentárním filmu Searching for Sugar Man, který v roce 2012 získal Oskara. Smutnou zprávou se stal fakt, že švédský režisér dokumentu, Malik Bendjelloul, spáchal sebevraždu dva roky po uveřejnění filmu, díky kterému se „Sugar Man“ mohl navrátit k hudbě jako profesionální hudebník. Dnes třiasedmdesátiletý Rordiguez, jehož rodiče pocházeli z Mexika, tak se svou hudbou dobývá světová pódia a plní si životní sen.

 

 

Jeho skladby, jako například I Wonder, I Think of You nebo Cause, dokážou i dnes promlouvat nejen k těm, kteří ho před čtyřiceti lety poslouchali, ale také k mladší generaci. Jeho typický chraplavý hlas i výrazné melodie klidně mohou konkurovat i Bobu Dylanovi. Ve většině zemí, kde Rodriguez koncertuje, jsou jeho vystoupení dlouho dopředu vyprodána a nezřídka se přidává jeden nebo i dva další koncerty. Přesvědčit se o tom všem můžete sami 11. července v pražském sále Fora Karlín, kde Rodriguez odehraje své první vystoupení v České republice. Vstupenky do jednotlivých sektorů jsou v rozmezí 890 až 2990 korun a budou v předprodeji od 10. března zde.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.