Kytarista Jeff Beck na nové desce Loud Hailer sází na syrově znějící kytary Doporučený

Dvaasedmdesátiletý britský kytarista se po šesti letech opět rozhodl pohrozit novou deskou, která oficiálně vychází 15. července jako v pořadí jeho sedmnácté studiové album. K natáčení ho přilákala možnost spolupráce s dvojicí mladých hudebnic – zpěvačkou Rosie Bones a kytaristkou Carmen Vandenberg. Sestavu dále doplňující bicími Davide Sollazzi a baskytarista Giovanni Pallotti.

Jeff Beck - Loud Hailer (2016) Jeff Beck - Loud Hailer (2016) Zdroj: Přebal CD

Ženský element se v posledních dvaceti letech Beckovy kariéry uplatňuje čím dál výrazněji. Jakkoliv bylo vynikající spojení s kytaristkou Jennifer Batten (na albu Who Else! Z roku 1999), zpěvačkou Beth Hart či spolupráce s mladičkou baskytaristkou Tal Wilkenfeld, o to někdy slabších výsledků dosáhl později – nejmarkantněji asi při poslední desce Emotion & Commotion, která působila trochu dojmem „každý pes jiná ves". Jak to dopadlo zde?

Čtěte také: Jeff Beck - cesta kytarového virtuóza

Britský kytarista Jeff Beck je patrně jeden z nejznámějších hráčů na kytaru vůbec. Vždy ohromoval prací se zvukem kytary a samozřejmě svojí technikou hry. Nicméně byl to vždy interpret, kde v richelieuovském pozadí stáli skladatelsky velice schopní klávesáci, kteří pro něj skládali na míru písně. Začalo to v 70. letech, kdy učaroval Beckovi jazzrockový styl skupiny Mahavishnu Orchestra, kde ho nadchl český klávesista Jan Hammer, s nímž navázal spolupráci. Jejich společné desky (Wired, There and Back) bořily prodejní rekordy a vyprodávaly společné koncerty.

Ještě před Hammerem ovšem byl jeho skladatelský guru klavírista Max Middleton a později v 80. a 90. letech to byl klávesista Tony Hymas. V novém tisíciletí dlouho Jeff Beck čerpal z repertoáru těchto zmíněných osobností, nicméně zatím poslední dvě desky na to zkouší jít jinak a bohužel ne úplně úspěšně.

Emotion & Commotion působilo jako nesourodý výběr skladeb nových i starých. Loud Hailer je koncepčně rovněž poněkud roztříštěné. Zvukově deska vychází spíše z desek Who Else!, You Had It Coming a Jeff, kdy je zde rovněž hojně využíváno elektroniky a úprav zvuků (a bohužel i hlasu). Písně ovšem znovu nepůsobí jako ucelený komplet. Úvodní skladba The Revolution Will Be Televised zaujme sympaticky syrovým zvukem kytar a úderným tempem, do něhož rytmicky předříkává (spíše než vyzpívává) text zpěvačka Rosie Bones, jejíž hlas bohužel zní více než uměle a strojově. Ale budiž, temná stránka skladby je zde zajímavá.

 

 

Jak temný nádech funguje dobře v první skladbě, o to méně to již šlape v následující skladbě Live in the Dark. Jedná se totiž o poměrně jednoduchou skladbu kytarovkového typu, jež si s dřívějšími progresivně rockovými skladbami ze starších desek příliš nezadá, a kterou zde hlavně sráží slabý text spolu s takřka popově vlezlým upravovaným vokálem. Nezachrání ji ani hezké Jeffovo sólo.

Skladba číslo tři – Pull It nápadně připomíná úvodní píseň, akorát v instrumentální zkrácené verzi (má pouhé 2 minuty). Po ní deska uhne překvapivě do poněkud rockového retro stylu – lehkou připomínkou Jimiho Hendrixe bluesovou Thugs Club a poprockově znějící baladkou Scared for the Children (podobnost s Hey Joe či Little Wing čistě náhodná). Jeff Beck si v obou skladbách vystřihne hezká sóla, zpěvačka Rosie Bones nasazuje opět svůj temný vokál, který ale nepůsobí příliš věrohodně. Mužský hlas by zde asi působil lépe, byť cajdák typu Scared for the Children by asi nezachránilo nic. Tento typ písně se prostě k věčně experimentujícímu Jeffovi Beckovi moc nehodí.

Vokál Rosie Bones není úplně šťastně využitý

I následující píseň – Right Now, nápadně připomene úvodem hendrixovské Manic Depression. Forma skladby ale zaujme ať už zvukovou hutností, syrovostí kytar či po stránce rytmiky. Přesto do kopru její chytlavost zavleče vždy vlezlý vokál Rosie Bones a nezachrání ji ani opět skvělé Jeffovy kytarové vyhrávky. Po této drsnější části přijde kratičká instrumentální skladba Shame, která přejde v píseň Edna, kde Rosie Bones svým zpěvem připomíná Amy Winehouse. Nadupané kytary, tempo a dramatický tón písně je chytlavé, a konečně tak chemie této hudební party zafungovala. Jednoznačně se jedná o nejlepší pecku celé desky.

Vyšší laťku drží i následující The Ballad of the Jersey Wives, která tepe ve skvělém funkrockovém stylu à la Prince. Zde jako by se propojil duch desky Guitar Shop se současnými vlivy. Bravo. Navíc zde konečně sedí i drze znějící vokál Rosie Bones, jež doplní Jeff Beck nejen skvělým sólem na bottleneck.

 

 

Žánrovým skokem překvapí i následující balada O.I.L. (Can´t Get Enough of That Sticky), která poprockověji znějícím country opět překvapí. Instrumentálně by možná skladba ale měla slušivější kabát. Desku zakončí bluesová píseň Shrines, jejíž klimbavé tempo podtrhává lascivní zpět Rosie Bones. Jeff Beck se zde rozloučí s posluchači příjemným sólem.

Jeff Beck postrádá v současnosti výraznější skladatelskou oporu

Shrnutí? Na Loud Hailer je vidět, že Jeff Beck nad svojí hudbou hodně přemýšlel a to možná až moc. Ve snaze uspokojit jak fanoušky své instrumentálně progresivní tvorby, tak i poprockové publikum, se dostal na tenký led, kde balancuje vedle experimentu s klasickými popovými klišé, která se snaží zakamuflovat (a to velice zdařile) vynikajícím zvukem a syrovou formou celkového vyznění písní pomocí své kytary. Své fanoušky si Loud Hailer určitě bez problémů najde.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Nelze se ale ubránit myšlence, že by si měl opět najít nějakého kvalitního současného skladatele jako svého času Jana Hammera, který by uměl využít naplno potenciál tohoto geniálního britského kytaristy. Jeho dřívější výsledky totiž ukazují, že má na víc než Loud Hailer, která jako by místy popřela jeho identitu. Zde to totiž spíše chvílemi vypadalo, že se nejedná moc o jeho vlastní desku, ale jako kdyby hostoval v mladé začínající rockové kapele. Přesto Jeff Beck dokázal a stále dokazuje, že rozhodně má chuť se dále rozvíjet a chce čelit v hudbě novým výzvám. A to mají jeho fanoušci (včetně mne) na něm rádi.

Přehled

 • Interpret: Jeff Beck
 • Název: Loud Hailer
 • Formát: CD
 • Skladby: 1. The Revolution Will Be Televised, 2. Live in the Dark, 3. Pull It, 4. Thugs Club, 5. Scared for the Children, 6. Right Now, 7. Shame, 8. Edna, 9. The Ballad of the Jersey Wives", 10. O.I.L., 11. Shrine
 • Čas: 45:04
 • Datum vydání: 15.7.2016
 • Vydavatel: ATCO
 • Hodnocení: 65%
Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Colours of Ostrava: Poslední den s Katarzií a Jamiroquai

  Poslední den Colours of Ostrava byl ve znamení studené sprchy. Netýkala se však žádného hudebního zklamání, ale průtrže mračen, která v podvečerních hodinách doslova propláchla celý areál Dolních Vítkovic.

 • Foto: Jethro Tull + Stromboli, Konopiště, 21. 7. 2017

  Příjemný podvečer v amfiteátru pod zámkem Konopiště odstartovala skupina Jeseter. Pak již nastoupili očekávamí Jethro Tull v čele s frontmanem Ianem Andersonem. Perfektní zvuk, skvělé výkony všech muzikantů, neúnavný Anderson teatrálně pobíhající a tančící pódiem na jedné noze. Největší pecky kapely, úžasná flétna, hutná kytara… jen ten zpěv Iana Andersona už není pochopitelně to, co býval v 70. letech, ale koncertu to nijak neuškodilo. Pořadatelská agentura a služba by si zasloužila zvláštní odstavec - poněkud přehnané “bezpečnostní opatření” před pódiem (kde je beztak propadliště cca v šířce 20 metrů), fronty na stáncích na 1,5 hodiny nebo i déle, občas arogantní ochranka… Setmělo se a nastoupili Stromboli v původní sestavě. Koncert otevřelo Sandonoriko, následoval blok novějších songů v angličtině, trochu chladněji přijímaný (všichni čekali na legendární hity kapely), i když některé písně měly také obrovskou sílu a velkou instrumentální hodnotu. Pak již konečně došlo na Carmen, Villa Ada, Veliké Lalulá, Košilela... nadšeně přijímané publikem. Precizní zvuk, skvělý výkony Báry Basikové, nezaměnitelná kytara Michala Pavlíčka, který si hru opravdu užíval a servíroval vygradovaná sóla i jemné polohy… Kapela přidala lehce pro ni netypickou “funkovou” Okolo ohňů, ale ani poté ji ovace publika nenechaly odejít ze scény na dlouho. Ó hory, ó hory, závěr, který musel přijít! Díky za krásný večer!

 • Foto: Colours of Ostrava, 22. 7. 2017

  Colours of Ostrava 2017 je minulostí. Poslední den jedné z největších hudebních akcí sezóny přinesl vystoupení Afro Celt Sound System nebo českého zpěváka Davida Kollera. V posledních hodinách také na festivalový areál dopadla silná bouřka. Ani ta však nezabránila fanouškům užít si show dalších headlinerů Jamiroquai či koncert skupiny Justice, který program na největších stagích zakončil. 

 • Foto: Colours of Ostrava 2017 - 4. den

  Poslední den multižánrového festivalu Colours of Ostrava 2017 je za námi. Není překvapením, že hlavní slovo měli Jamiroquai, kteří svým funky disko hity roztančili celou Ostravu. Přes den jste ale mohli slyšet a tančit na balkánské rytmy s kapelou The Carny Villais a nebo úžasnou soulovou zpěvačku Lauru Mvula. Podívejte se na fotorepot