×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 266
Vytisknout stránku
12.02.2015 1:00

Na úvodním večeru festivalu Guitar days 2015 zahrál Lionel Loueke

Úvodní koncert festivalu Guitar Days přinesl spoustu kvalitního jazzu a také největší zahraniční hvězdu celého festivalu – Lionela Louekeho. Ten vystoupil tentokrát v duu s výborným italským kytaristou Robertem Cecchettem.

Úterní kytarový večer 10. února odstartovalo trio Davida Dorůžky a právě kombinace vystoupení našeho předního jazzového kytaristy a dua Lionela Louekeho nebylo náhodné. Oba kytaristé se totiž už mnoho let znají a velmi se navzájem uznávají. O historii jejich setkání v úvodu svého vystoupení Loueke hezky a upřímně promluvil a vyloudil tak na tvářích přítomných nejeden dlouhý úsměv. Otřepané fráze typu: „Praha je krásné město a je hezké tu znovu být," se tedy naštěstí nekonaly. Na závěr koncertu Dorůžkova tria se představili na pódiu i oba kytaristé dohromady a zahráli spolu několik skladeb. Krásně tak vynikl kontrast mezi introvertní a technicky precizní Dorůžkovou hrou a energickou a perkusivní hrou Lionelovou. Oba kytaristy doprovodila skvělá rytmika v podání kontrabasisty Jiřího Slavíka a bubeníka Martina Nováka.

Čtěte také: Jeff Beck v Praze udílel kytarové lekce, popral se i s technickou závadou

Těsně před půl desátou nastala krátká pauza, aby se mohli ke svému vystoupení připravit Lionel Loueke a Roberto Cechetto. Tito dva kytaristé se potkali před nedávnem na jednom z festivalů, zjistili, že "dohromady to funguje skvěle", a rozhodli se uskutečnit společné turné. Nutno podotknout, že (po tomto koncertu doufejme, že donedávna) v Česku neznámý Roberto Cecchetto potvrdil fakt, že patří ve své rodné Itálii k předním jazzovým kytaristům.

Celkové vystoupení mělo spíše klidný až ambientní charakter plný experimentů se 13 lionel louke jazzdock 100215 zvukem, ale poklidnou akustickou hladinu dokázali v případě potřeby dostatečně zčeřit oba kytaristé. Lionel Loueke svým skvělým zpěvem (kterým dal jasně najevo, kde leží jeho kořeny) a také výrazným perkusivním hraním a slapováním. Loueke hraje ve většině případů prsty, což dodává jeho hře osobitý zvuk, frázování a charakter. Svou kytaru dokáže bez problémů na chvíli proměnit i v baskytaru, o čemž přesvědčil do sytosti i publikum v Jazz Docku.

Roberto Cecchetto se na druhou stranu během večera blýskl několika skvělými šťavnatými sóly a zvukem, který by člověk ani netipoval, že je možné ze Stratocastera dostat. Řadu skladeb, které v tento večer zazněly, složil právě Roberto Cecchcetto, a tak je patrné, že tento 49letý Ital je i zdatným skladatelem. Ačkoli úterní Jazz Dock nebyl zcela zaplněný, bylo patrné, že si posluchači, především pak ti kytaromilní, oba koncerty užili.

Poslední od