Cave nechal divoké růže doma a přesto Prahu nadchl Doporučený

Nick Cave se svou kapelou Bad Seeds zahrál v pátek 22. listopadu v Tipsport Areně. Kdo čekal koncert v pomalém tempu, ve kterém se nese větší část jejich poslední desky Push the Sky Away, byl překvapen, s jakým rozjetým vlakem Cave se svou skupinou dorazil. Naštěstí.

Nick Cave Nick Cave Foto: Zdeněk Němec, Musicweb.cz

Před Cavem zahrála Shilpa Ray. Její část večera byla komornější a prosycená krásným hlasem připomínajícím Florenc Welsch z Florence and the Machine či Patti Smith. Ray hrála pouze na harmonium. Její vystoupení bylo příjemným oživením v potemnělé, takřka vyprodané, hale.
Černobílá projekce po stranách pódia se rozsvítila v devět hodin večer. A s ní i oči těch, kteří přišli za nevysychajícím pramenem energie, kterým Cave a jeho band stále je. Na stage přicházeli postupně hudebníci z Bad Seeds a za nimi, jako poslední, skladatel, básník, spisovatel i příležitostný herec - Nick Cave. Ten letos po pěti letech spolu s Bad Seeds vydal album nazvané Push the Sky Away. Mezidobí od vydání Dig, Lazarus, Dig z roku 2008 až po poslední desku navíc vyplňoval svým dalším hudebním projektem Grinderman, se kterým vydal dvě desky.

 

 


Ze samotného alba Push the Sky Away odehrál Nick Cave většinu skladeb. Zmíněné desce patřil i úvod celého koncertu, kdy zazněly We No Who U R a poté v závěrečné části fantasticky vygradovaná Jubilee Street. Už na ní se ukázal (samozřejmě kromě Cavea) hudebně nejsilnější článek kapely, kterým je bez pochyb Warren Ellis. Jeho hudební vize tak díky houslím či kytaře, které během koncertu nejčastěji střídal, ožívají, aby tančili spolu s Cavem při verších The Mercy Seat. Nick tak po Blixovi Bargeldovi našel podobně silného spoluhráče, jež se jemu samotnému dokáže vyrovnat hudebností i živelným projevem. Sám kapelník odzpíval většinu koncertu pod pódiem na stupíncích, které měl připravené pro bližší kontakt s publikem. Pokud nebyl na dosah publika, pobíhal neúnavně z jedné strany pódia na druhou. Při skladbě Tupelo uviděl v předních řadách publika snad desetiletého chlapce, kterému tváří v tvář zpíval verše skladby. V další písni zase dostal od fanynky přímo z první řady růži, což lakonicky komentoval větou „oh my god“. Při vzájemné interakci s publikem se zdál být nejsilnější a nejpřirozenější. A hlavně uvěřitelný, i v těch nejklasičtějších situacích.

Jakoby spolu se špatnými semeny útočil na to nejzákladnější, co v člověku je. Třásl s tím a čekal, co to s člověkem udělá. Posluchači nadšeně vítali jak nové písně z alba Push the Sky Away, tak osvědčené skladby jako God is in the House či Into my Arms, ve kterých se ke zpěvákovi ochotně přidávali. Závěrečná část setu patřila písni Push the Sky Away. Krásné skladbě, která svou sílu dávkuje posluchači po malých dávkách v refrénu „You've got to just keep on pushing it - Keep on pushing it - Push the sky away“.

Podívejte se také na fotogalerii

Poté co se Cave naklonil k dívce, která mu vyznáním „I love you“ dala jasně najevo svou náklonnost, se k ní otočil a s chladnou lehkostí jí odpověděl „I love you, too“. Po celý večer mu tak hala zobala z rukou. S důvěrou naslouchala představení, které bylo v nejsilnějších momentech strhující svou energií i dojemné svou hloubkou.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Rock Werchter: Nejlepší festival v Evropě?

  Belgie se může pyšnit jedním z nejpropracovanějších festivalů v Evropě. Kousek od Lovaně se rozprostírá masivní pole, na kterém stojí areál festivalu. Čtyři pódia, obsáhlá směsice žánrů, interpreti světového rázu, perfektní organizace a úsměvy, kam se člověk podívá. Rock Werchter je definicí toho, že i festival takové velikosti se dá připravit téměř k dokonalosti a jeho návštěvníci měli možnost se o tom přesvědčit 5. až 8. července 2018.

 • Foto: Marilyn Manson, Tipsport Arena, Praha, 19.11. 2017

  V neděli 19. listopadu v pražské Tipsport Areně vystoupil v rámci turné k nejnovějšímu albu Heaven Upside Down kontroverzní Marilyn Manson. Publikum navnadila Djka Amazonica. Z večera vám přinášíme fotoreport.

   

 • Zraněný Marilyn Manson v Praze ukázal svou umírněnou tvář

  Americký zpěvák Marilyn Manson, kdysi kontroverzní a budící pohoršení, se českým fanouškům předvedl v úplně jiném světle. Místo trhání bible či satanistického kázání v neděli 19. listopadu v pražské Tipsport areně ukázal, že i legendární rockeři stárnou a dostávají rozum. Fanoušci všech věkových kategorií si ale koncert užili. A to i přes to, že jejich oblíbený hudebník strávil kvůli zlomenině nohy velkou část vystoupení vsedě. Rozhodně byl ale ve větší kondici než člověk, od kterého si vypůjčil jméno – v dobu, kdy se Marilyn pokoušel poskakovat po pódiu, v USA zemřel vrah Charles Manson.

 • Bolest a katarze s Nickem Cavem a The Bad Seeds

  Najít si cestu k poslední desce Nicka Cavea and The Bad Seeds Skeleton Tree není zrovna jednoduché. Vyrovnat se se smrtí už vůbec ne. Nechat se tou cestou vést zrovna v rozlehlé a vyprodané O2 areně? Lze poslouchat písně plné smutku a bolesti nad ztrátou syna a odcházet domů s nadějí a povzbuzením?