Gothic Jarmark Praha: Metal, móda, tanečnice

V pátek 1. června se v pražském Exit-usu konal netradiční jarmark v gotickém stylu. S nákupní horečkou soupeřilo koncertní zápolení v dolní části klubu. Vystoupily kapely Carpatia Castle, Lammoth, Tezaura, Greedy Invalid a RAW.

Carpatia Castle Carpatia Castle Foto: Patrik Chrastil/Jericho.thez.info

Každý, kdo alespoň jednou za čas zavítá do Exit-usu, musel při vstupu do klubu pořádně vytřeštit oči. Tam, kde vždy bývaly lavice, byly nyní výstavní prostory prodejců korzetů, klenotů a mnoha dalších věcí, které by  rozhodně neměly chybět v arzenálu žádného správného gotika.

Jakmile se člověk trochu porozhlédl po stáncích, svlažil vyprahlé hrdlo a utratil část svých těžce vydělaných peněz, o patro níže se rozjela hudební část programu. Večer otevřeli mostečtí Carpatia Castle. Ponurá atmosférická hudba s perfektně čistým vokálem zpěvačky Moniky Štěpánkové.

Nepařit, zírat

Mezi jednotlivá vystoupení se v průběhu večera celkem dvakrát vložila taneční představení Dance Institute Blanca. Na divácích bylo vidět, že něco podobného ještě na metalovém koncertě nezažili. Při krkolomných kouscích na tyči pouze zaujatě hleděli a nevěřili svým očím. Pánové se na tanečnice dívali s živým zájmem, dámy s neskrývanou závistí. Tak či tak nebyl nikdo schopen tleskat nebo skandovat, v sále bylo uctivé ticho.

Z letargie prvního představení vytrhla metalheady až domácí formace Lammoth. V poslední době příliš nekoncertují, protože se v září chystají do studia, díky čemuž mohli posluchače obohatit o skladby z připravovaného alba. Show byla chvílemi tak progresivní, až se divák ptal sám sebe, jestli jsou překotné rytmické změny záměrné, nebo nahodilé.

 

 

Po další taneční vložce se do hry vložili i pořadatelé akce, brněnská Tezaura. Fanoušci náležitě projevovali uznání, tleskali a pokyvovali hlavami směrem ke zpěvačce, ale nic je nemohlo přimět k tomu, aby se nějak zapojili do spoluvytváření atmosféry. Celkově na Tezauru bylo ale nejvíce lidí, bylo příjemné po dlouhé době vidět Exit-us alespoň trošku zaplněný.

V zápětí spustili svou palbu novojičínští Greedy Invalid. Zázrakem se jim podařilo dotáhnout fanoušky, toulající se neznámo kde v astrálních sférách, zpět na zem, takže začali patřičně reagovat. Svou úlohu při tom určitě sehrálo i množství coverů.

 

 

Závěr večera okořenili kralupští R.A.W., kteří díky postupně nabíranému zpoždění začali hrát namísto plánovaných jedenácti hodin až v půl dvanácté, nicméně kdo si chtěl počkat, počkal si… a neprohloupil.

Gothic Jarmark byl zajisté velmi zajímavým a originálním nápadem, výběr kapel byl vyvážený, návštěvnost by samozřejmě mohla být lepší, přesto byla na Exit-us celkem slušná. Škoda jen poměrně malé aktivace publika, těžko říct, kde udělal tesař díru, ale na tom vlastně až tolik nezáleží. Nakonec se, jak už bývá zvykem, stejně vždycky všechno svede na zvukaře.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • The Hu překvapují mongolským folk metalem

  Mongolští metalisté s dlouhými vlasy, tradičními nástroji a neúprosným hrdelním zpěvem zachvátili internet na konci loňského roku, když vypustili dvě úvodní skladby z chystaného alba. Nyní vydali celou studiovou desku nazvanou The Gereg.

 • Rozhovor s Karlou Tallas: Lidský přístup Ronnieho Jamese Dia k fanouškům i médiím byl mezi muzikanty unikátní

  Karla Tallas patří mezi nejzkušenější rockově-metalové žurnalisty v Česku. Přispívala do několika rockových periodik, působila i jako šéfredaktorka Hard Rockera. Má za sebou nesčetně rozhovorů s nejslavnějšími muzikanty. „Ronnie James Dio si fanoušky i novináře dokázal pamatovat i po letech,“ vzpomíná publicistka, která absolvovala i světová turné s Aerosmith, Doro nebo Gotthard. V současné době se zabývá novým digitálním projektem. 

 • Hardline zahrají v Praze

  Rockoví veteráni Hardline sice pocházejí ze Spojených států amerických, ale v současnosti je jejich domovem Apeninský poloostrov. Právě zde zpěvák Johnny Gioeli našel všechny členy aktuální sestavy kapely, která si tak prošla znovuzrozením. Jak skvěle jim to šlape předvedou v pražském klubu Nová Chmelnice 18. října.

 • As I Lay Dying mají hotovo: album Shaped by Fire vyjde už příští týden

  O tom, že se v kapele As I Lay Dying něco děje, vědí fanoušci více jak rok. Loni v červnu muzikanti vydali singl My Own Grave, který se stal předzvěstí nové desky. A nyní členové zahlásili: máme hotovo!