Marcus Miller zaslapoval v Roxy Doporučený

Úplně natřískané pražské Roxy v neděli 26. dubna zažilo večer virtuozních baskytaristů a také velice pochybného zvuku. Naštěstí zásadní byl nakonec dojem ze skvělé muziky.

Marcus Miller a Mino Cinelu při koncertě v pražském Roxy Marcus Miller a Mino Cinelu při koncertě v pražském Roxy Foto: Petr Hájek/musicweb.cz

Pokud bude v Dlouhé ulici fronta, zdá se příznačné, že bude také dlouhá. A opravdu byla. Zájem o pondělní koncert v součinnosti s patrně mírně neodhadnutou situací pořadatelů se projevil asi 200 metrů dlouhým zástupem, kteří chtě nechtě musel několik desítek minut postát. Ti, kteří na pondělní koncert dojížděli na poslední chvíli, nakonec nemuseli moc spěchat, na druhou stranu toto zdržení řadu návštěvníků připravilo o předkapelu onoho večera, kapelu Quattro Formaggi, soustředěnou okolo špičkového českého baskytaristy Michaela Krásného. A to byla bohužel velká škoda.

Po úvodních 45 minutách, které patřily právě kapele Quattro Formaggi, proběhla poměrně rychlá přestavba pódia, sál se ponořil do tmy, a všechno začalo. Věkový průměr muzikantů tento večer "kazili" pouze Marcus Miller a také známý perkusista Mino Cinelu, který stejně jako Miller spolupracoval s Milesem Davisem. Pokud by tito pánové na pódiu nestáli, věkový průměr celé kapely by rozhodně nepřesáhl 30 let. Nutno ale říct, že věk rozhodně nebyl pro tyto muzikanty žádný limitující faktor.

Marcus Miller se, podobně jako třeba kdysi Miles Davis, obklopuje mladými muzikanty, zejména studenty z Berklee. Pro řadu návštěvníků se stal hvězdou večera zejména 27letý saxofonista Alex Han. Naprostá přesvědčivost, dokonalá technika a především smysluplná a krásně melodická sóla byla ozdobou večera a nezáviselo na tom, jestli má Han v ruce (či puse) altku, a nebo sopránku. Druhým členem dechové minisekce byl Marcus Miller 2015 013042trumpetista Maurice Brown, jehož výkon byl ale občas poněkud rozporuplný. Zejména zpočátku nebylo možné přeslechnout jeho problémy s laděním. Je však otázka, do jaké míry se na jeho výkonu a herní pohodě nepodepsala právě kvalita zvuku (zcela jistě zpočátku zapříčiněná i absencí zvukové zkoušky).

Kytarista Adam Agati patřil toho večera k nejintrovertnějším mužům na pódiu, ale to rozhodně nevadilo. Kytara má v Millerově hudbě důležitou úlohu a Agati je rozhodně muž na pravém místě. Jeho gradující sóla, zejména pak to první, byla nezapomenutelná a právem budila u publika velký ohlas. Těžko si představit Millerovu hudbu bez rytmiky. Bubeník Louis Cato (v Praze byl vloni například se Scofieldovým Überjamem) hrál jako ďábel a po jeho pravé ruce mu asistoval "šaman" Mino Cinelu na konga, triangl (se kterým mimochodem umí zacházet jako málokdo) a jiné perkuse. V našem výčtu už kromě Marcuse Millera chybí pouze klávesista Kris Bowers, který odzbrojoval naprosto dokonalým timingem v sólování a bez nadsázky tvořil další naprosto přesnou rytmickou sekci. Škoda jen, že zvuk jeho kláves byl, mírně řečeno, velice zvláštní, asi tak, jako když se klávesy nepustí do sterea. V druhé polovině koncertu se při jednom z jeho sól dokonce ozývalo nepříjemné praskání.

Všechny tyto výše zmíněné muzikanty dirigoval muž uprostřed – Marcus Miller. Ten byl tím, který rozdával povely a celý koncert řídil, ale na druhou stranu nechával všem absolutní volnost ve vyjádření a nijak na sebe nestrhával pozornost. Ačkoli i jemu se nevyhnuly problémy se zvukem, milovníci slapu si přišli na své. A slapovat, to on umí. Kromě baskytary ovládá obstojně také zpěv a přibližně v polovině koncertu dokázal, že mu nejsou cizí ani dechové nástroje – konkrétně basklarinet.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Ačkoli je Marcus Miller virtozní hráč, jeho hudba stále slouží hudbě a ne jeho virtuozitě. Jeho koncert se rozhodně stal jedním z vrcholů festivalu Mladí ladí jazz.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Colours of Ostrava: Poslední den s Katarzií a Jamiroquai

  Poslední den Colours of Ostrava byl ve znamení studené sprchy. Netýkala se však žádného hudebního zklamání, ale průtrže mračen, která v podvečerních hodinách doslova propláchla celý areál Dolních Vítkovic.

 • Foto: Colours of Ostrava, 22. 7. 2017

  Colours of Ostrava 2017 je minulostí. Poslední den jedné z největších hudebních akcí sezóny přinesl vystoupení Afro Celt Sound System nebo českého zpěváka Davida Kollera. V posledních hodinách také na festivalový areál dopadla silná bouřka. Ani ta však nezabránila fanouškům užít si show dalších headlinerů Jamiroquai či koncert skupiny Justice, který program na největších stagích zakončil. 

 • Foto: Colours of Ostrava 2017 - 4. den

  Poslední den multižánrového festivalu Colours of Ostrava 2017 je za námi. Není překvapením, že hlavní slovo měli Jamiroquai, kteří svým funky disko hity roztančili celou Ostravu. Přes den jste ale mohli slyšet a tančit na balkánské rytmy s kapelou The Carny Villais a nebo úžasnou soulovou zpěvačku Lauru Mvula. Podívejte se na fotorepot

 • Foto: Colours of Ostrava, 21. 7. 2017

  Třetí den festivalu Colours of Ostrava přinesl vystoupení Moderat, Speed Caravan, Walking On Cars nebo legendárních Midnight Oil. Na fotografie se můžete podívat v galerii.