Michal Prokop: Visačka dobrého rocku Doporučený

Předvánoční koncert Michala Prokopa v pražské Arše popírá okřídlené rčení, že „staré psy novým kouskům nenaučíš". Šestašedesátiletý zpěvák se se svou rozšířenou skupinou Framus Five předvedl v plném lesku a jeho hlas mu mohou závidět i mnohem mladší kolegové.

Michal Prokop na koncertě v Arše Michal Prokop na koncertě v Arše Foto: Eva Makovská, MusicWeb.cz

Měl jsem možnost Michala Prokopa slyšet na několika premiérových koncertech a nikdy nezklamal. Připomíná dobré archivní víno, které léty nabývá chuťové plnosti. Početné publikum nabudil osvědčenými písněmi z alba Kolej Yesterday, kterým se v roce 1984 po letech tápání vrátil mezi rockovou elitu. Pak pódium přenechal hostující Radúze. Ta překvapivě nezazpívala s harmonikou, ale její hlas se linul od piana. A navíc většinou ne česky, ale francouzsky.

Podívejte se také na fotogalerii z celého křtu

Následoval blok z Prokopova šest starého alba Poprvé naposledy, které mělo být poslední, ale naštěstí má pokračování. Letošní novinku Sto roků na cestě mu pokřtili hned tři kmotři – Ladislav Kantor, Jiří Stránský a Karel Schwarzenberg. K písni Zubní kartáček přizval zpěvák svého dvorního autora Petra Skoumala, který během večera dostal příležitost i jako sólista.

Vedle Michala Prokopa na pódiu kralovali jeho generační druh, kytarista Luboš Andršt, a houslista Jan Hrubý. Chvílemi si předávali sóla jako na jazzrockovém koncertu a uváděli tím dav do transu. S takovými muzikanty opravdu nemusí pomýšlet na hudební důchod. Novinky mají chytlavé texty a ani hudebně nezaostávají za předchozí tvorbou.

 

 

Finále pak patřilo bluesrockovému evergreenu a osvědčené písni z první desky Framus Five – Noc je můj den. Je vlastně škoda, že většina obyvatel Česka zná Michala Prokopa víc jako moderátora talkshow Krásný ztráty než jako muzikanta. Kam se poděla hudba na ČT2? Proč je na veřejnoprávním kanálu Popelkou? V Americe i Anglii si svých rockerů váží mnohem víc.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Soutěžte o 1x2 lístek na koncert Andreya Triany na Mladí ladí jazz

  Zahájení festivalu Mladí ladí jazz letos patří Andreye Trianě, fenomenální londýnské zpěvačce, která už v teenagerském věku vsadila vše na jednu kartu: její vášeň k hudbě. Velmi záhy ji objevili a ke spolupráci vyzvali taková producentská jména jako Bonobo (producent její první desky u Ninja Tune) nebo Flying Lotus. Do pražské Archy přiveze Andreya Triana 30. března vedle skvělé kapely také svoje třetí album Life In Colour.

 • Foto: Al Di Meola, Reduta, Olomouc, 20. 3. 2019

  Excelentní světový kytarista Al Di Meola odehrál v olomoucké Redutě úžasný koncert. Představil zde své nové album Opus & More 2019, ale nechyběly ani jeho starší známé skladby. Na akordeon jej doprovázel Fausto Beccalossi a na klavír Kemuel Roig. Koukněte na fotoreport z tohoto mimořádného a strhujícího koncertu.

 • Nicolay Ramm: 7 sportovních songů, u kterých se pobavíte

  Sport a hudba. Když sportovec trénuje, zapne si oblíbenou muziku do sluchátek. Když fanoušek fandí, v areálech nebo na stadionech hrají například nestárnoucí We Are the Champions. Ale co když si jeden komik vezme na paškál rovnou několik sportovců a konkrétních sportů a v hudebních klipech si z nich vystřelí? Pokud sledujete zimní sporty, jméno Nicolaye Ramma by vám nemělo uniknout.

 • Jacob Banks a jeho soulový hlas zazní poprvé v Praze

  V roce 2018 britský soulový zpěvák Jacob Banks patřil k ozdobám festivalu Colours of Ostrava, letos si jeho procítěný hluboký hlas užije také Praha, kde představí naživo debutovou desku Village, která vyšla loni v listopadu.