Nestárnoucí Adrian Belew s Power Triem zazářil v pražském Lucerna Music Baru Doporučený

Letošní rok je ve znamení hudby progrocku a King Crimson, kteří mají přijet zakoncertoval na podzim do pražského Fora Karlin hned dvakrát. Protože je podzim ale ještě daleko, využila početná fanouškovská základna příležitost zajít na art rockového kytaristu a zpěváka Adriana Belewa, který kromě působení v King Crimson se může pyšnit angažmá i u Franka Zappy či Talking Heads.

Adrian Belew na koncertě v pražském Lucerna Music Baru 18. února 2016 Adrian Belew na koncertě v pražském Lucerna Music Baru 18. února 2016 Foto: Jakub Macháček/ musicweb.cz

Se svým Power Triem, jak sebe a bubeníka Ralpha Tobiase a basistku Julii Sick pojmenoval, nebyl v Praze poprvé. Je tomu rok, co s ním vystoupil v rámci širšího uskupení The Crimson ProjeKCt, dvou hudebních trií na jednom pódiu, v pražské Arše. Menší sestava tentokrát ale umožnila poznat hudbu Adriana Belewa či King Crimson v ostřejší přímočařejší verzi.

Sledujte rock na Facebooku:
 


Jako předkapela vystoupila francouzská skupina Lizzard. Ta úspěšně, jako tomu často nebývá, příjemně naladila publikum do art-prog rockové nálady, neboť samotná měla svým repertoárem ke King Crimson očividně blízko. Mladá bubenice držela poměrně tvrdý, ale technicky promyšlený, rytmus, za který by ji zatleskal i nejeden drsnější jazzrockový bubeník. Rozhodně se vyplatí tuto kapelu zaznamenat do paměti, zvláště, když už v dubnu se v Praze znovu objeví!

Prohlédněte si také fotogalerii z koncertu Power Tria Adriana Belewa

V devět hodin večer nastoupil na pódium věčně usměvavý Adrian Belew. Již po prvních minutách hry si posluchač mohl labužnicky notovat, že šestašedesátiletý kytarista a zpěvák neztrácí nic na svých kvalitách hráčských a zvláště pak pěveckých. Svým křaplavým hlasem ječel a stoupal do výšek, kde by si nebyli jistí i podstatně mladší zpěváci.

 


Adrian Belew se svojí futuristicky vyhlížející kytarou dokáže vskutku překvapovat, jaké zvuky dokáže z nástroje vyloudit. A to nejen tehdy, když si vzal na pomoc dřevěnou kvedlačku. Originálními hutnými zvuky průběžně překvapoval během celého večera a potvrdil tak svůj progresivní směr na rockovém poli. Ocenění si ovšem zaslouží neméně i jeho spoluhráči. Basistka Julie Sick svým nápaditým doprovodem zdatně nejen hutnila celkový zvuk kapely, ale sama vstupovala slapovými vyhrávkami do náročných kompozic, a dokazovala tak svoji více než podpůrnou roli. To vše s profesionálním klidem, který ovšem z její hry nemělo publikum, které se dostávalo do varu.

Bubeník Tobias Ralph s přehledem držel rytmus bicích a nutno dodat, že jeho technika je neméně skvělá. Jeho sytý a suchý zvuk, když paličkami „leštil" virbl, dokazoval jeho hráčskou jistotu. Radost ze skvělé hudby utvrdil i výběr crimsonovských skladeb jako Dinosaur, Three of a Perfect Pair či Indiscipline.

Čtěte také: King Crimson se na turné zastaví i v Praze

Koncert Adriana Belewa tak pravděpodobně předčil mnohá očekávání. Nezdolný kytarista a zpěvák potvrdil naplno své kvality a ukázal, kolik energie a radosti ze hry se v něm pořád skrývá. Energie obzvlášť, protože když se člověk podíval na celé turné Power Tria, tak jenom v únoru si kapela naplánovala rovných dvacet koncertů. Lehkost, humor a neuvěřitelné hudební nasazení prokázalo, jakého tvůrčího ducha a kytarový talent v sobě skrývá tento veselý hudebník, jehož si právě i v polovině sedmdesátých let oblíbil Frank Zappa. Tehdy měl celou kariéru Belew před sebou a nyní ovšem stále dokazuje, že má ještě hodně co říct, a že se od něj můžeme na mnoho zážitků ještě těšit.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: Colours of Ostrava, 19. 7. 2017

  První den festivalu Colours of Ostrava přinesl vystoupení očekávaných headlinerů. Vyprodanému areálu zahráli Alt-J, čeští Tata Bojs nebo oblíbení Imagine Dragons. 

 • Adrian Belew po roce opět řádil v Lucerna Music Baru

  Americký kytarista po roce znovu přijel do pražského Lucerna Music Baru se svým Power Triem. Repertoár populárního kytaristy zahrnuje mimojiné i slavné skladby skupiny King Crimson, což přilákalo i početné fanoušky.

 • Foto: Adrian Belew Power Trio, Lucerna Music Bar, 21. 4. 2017

  Do pražského Lucerna Music Baru zavítal po roce opět věčný kytarový showman Adrian Belew se svým Power Triem. Poctivou dávkou progrocku ukázal, že patří opravdu k jedněm z nejzajímavějším kytarovým experimentátorům současnosti. Z tohoto koncertu Vám přinášíme fotoreport.

 • Do Prahy přijíždí Adrian Belew, bývalý frontman King Crimson

  Po úspěšném loňském koncertu do Prahy opět přijede americký hudebník Adrian Belew. Patří k nejinvenčnějším kytaristům a zpěvákům se širokým stylovým záběrem.