Radostný i melancholický jazz v podání kapely Limbo

Plzeňská experimentálně-jazzová kapela zavítala ve středu 16. října do klubu Jazz Dock, kde se v akustické verzi po delší době objevila i před pražským publikem. Protože se jednalo o poslední koncert Limbo v Praze v tomto roce, nebylo důvodů otálet s návštěvou.

Skupina Limbo 16. října v pražském klubu Jazz Dock Skupina Limbo 16. října v pražském klubu Jazz Dock Foto: Petr Hájek/musicweb.cz

Nejen s repertoárem aktuální živé desky Koncert předstoupila kapela před návštěvníky Jazz Docku. Vedoucí Pavel Hrubý v doprovodu trumpetisty Františka Kučery, mladičkého bubeníka Dušana Černáka a basisty Tarase Vološčuka nabídl posluchačům takřka mysteriózní zážitek. Limbo má totiž daleko k tomu, aby se dalo považovat za klasickou jazzovou kapelu.

Čtěte také: Free jazzové dobrodružství protagonistů kapel Limbo a NTS

V jejich písních pozorný divák zaznamená různé hudební vlivy, které posouvají jejich tvorbu do mnohovrstvých žánrových rovin. Nálada skladeb je faktor, se kterým hudebníci z kapely rádi pracují. Tajuplné melodie, u nichž se střídají melancholické tóny s veselými a radostnými, přinášejí do písní ještě jakousi dějovou linku, po které se divák může svézt a uchytit tak, že mu nakonec koncert uteče, ani neví jak.

Pavel Hrubý 2013 10 16 Jazz DockZ introvertního hudebního projevu saxofonisty Pavla Hrubého bylo od začátku patrné, jak každý svůj tón má pečlivě promyšlený. Ať už na basklarinet, nebo na saxofon, bylo vždy patrné, že prostřednictvím své hudby se snaží posluchačům něco naléhavého sdělit. Hudba Limba je k zamyšlení. Člověk přemýšlí, odkud se v dnešní době vzala taková kapela, která se nebojí jít svojí cestou, a nehledí na zaběhnutá jazzová klišé.

Tento zamyšlený nádech koncertu kontrastně držela výrazně rytmická složka Taras Vološčuk – Dušan Černák. Ten, kdo podle mládí před koncertem podceňoval mladého bubeníka, záhy poznal svůj omyl. Černákův sebejistý bicí výstup nakopával kapelu tak, že sóla se pak musela hrát takřka sama. Nejde ovšem samozřejmě vyzdvihnout jenom část kapely. To, čím Limbo uchvacuje, je fakt, že jejich hudební výstup je výsledkem nejen nástrojové, ale i myšlenkové souhry. Na pódiu tak vystupují jako jeden funkční stroj na jazz. Stroj, co se týče přesnosti a souhry.

Zazněly i písně z desky Koncert

Samostatnou kapitolou byla sóla, kterých si zřejmě nejvíce užil basista Taras Vološčuk. Ten patří ke zkušeným jazzovým hudebníkům na naší scéně a jeho výkon také potvrdil, že opravdu patří ke špičce ve svém oboru. Jako pavouk mrštně přebíhal sebejistě od tónu k tónu a jeho dobře laděné tóny nádherně pasovaly do celkové nálady koncertu. Sám je autorem například skladby Dumka, která během koncertu také zazněla.

Z oceňované desky Koncert toho samozřejmě bylo zahráno mnohem víc. Diváci se tak mohli například rozhýbat u skladby Mandibula, o které je na obalu desky napsáno, že je věnována alkoholu. Přes zdánlivou melancholii skladeb je vidět, že humorná stránka není kapele vzdálená, což dokázala při svižné skladbě Nahý rabín. Při ní se v plné síle projevila dvojice Hrubý a Kučera, když předvedla perfektní souhru i zajímavé sólové výkony. František Kučera je vnímavý trumpetista, který ví, kdy se má do situace vložit, a podpořit tak citlivě svého kolegu od dechů. Když ovšem má prostor pro sólový výkon, neváhá si ho užít a pustí se klidně až do freejazzových pásem.

 Sledujte jazz a blues na Facebooku:

 

V Limbo se toho zkrátka po žánrové stránce tluče hodně, nicméně to zajímavým způsobem všechno pasuje dohromady naprosto přirozeně. Rychlé i pomalé skladby. Náladou seversky zachmuřené i veselé. Je vidět, že se nám toho kapela snaží sdělit hodně, a po takovém úctyhodném vystoupení, jaké kapela v Jazz Docku předvedla, se můžeme těšit, čím nás příště Pavel Hrubý a jeho souputníci opět překvapí. Zatím skupina poměrně sebejistě natáčí desky, které nemají slabá místa, a předvádí takové výkony, že se tají dech. Jejich koncerty je tak vždy dobré vyhledat a kdo si ve středu večer udělal čas, a navštívil klub Jazz Dock, rozhodně nelitoval.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Soutěžte o 2x1 lístek na koncerty tradiční romské hudby na festivalu Khamoro

  Jubilejní ročník festivalu Khamoro představí současnou i tradiční romskou kulturu během intenzivního týdne plného hudby, tance, divadla, a dalších akcí od 27. května do 2. června v Praze. Mezi hosty nechybí velká jména romské kultury, výrazné a inspirativní osobnosti mezinárodního renomé. Divadlo La Fabrika ve čtvrtek 31. května a v pátek 1. června hostí koncerty tradiční romské hudby – vystoupí maďarští EtnoRom & Friends, španělští Alba Heredia Flamenco Company, makedonští Kočani Orkestar, ruská Podkova schast'ya, portugalští Ciganoś D´Ouro a Mahala Rai Banda z Rumunska. Domácí romskou scénu bude prezentovat All-Star Band složený z nejlepších českých hudebníků.

 • Soutěžte o 2x1 lístek na koncert All-Star Gypsy Jazz

  Jubilejní ročník festivalu Khamoro představí současnou i tradiční romskou kulturu během intenzivního týdne plného hudby, tance, divadla, a dalších akcí od 27. května do 2. června v Praze. Mezi hosty nechybí velká jména romské kultury, výrazné a inspirativní osobnosti mezinárodního renomé. U příležitosti jubilea je připraven výjimečný program, k jehož vrcholům bude patřit koncert tří největších světových hvězd gypsy jazzu – tria All Star Gypsy Jazz 28. května v divadle Hybernia. Stochelo Rosenberg z Nizozemska, Angelo Debarre a Tchavolo Schmitt z Francie se naposledy sešli před více než deseti lety v newyorské Carnegie Hall a nyní máte možnost soutěžit s redakcí musicweb.cz o lístky na tento koncert!

 • Gregory Porter: Sametový hlas starých časů

  Zpěvák Gregory Porter, který svou kariéru nastartoval až ve středním věku, vystřelil jako nová jazzová hvězda na výsluní. Pro české publikum již tento fenomenální hudebník není neznámou veličinou. A nyní vystoupil ve velkém prostoru Fora Karlín s pětičlennou kapelou, ve které působí i jeden Čech - hráč na Hammondovy varhany Ondřej Pivec.

 • Foto: JoJo Mayer & Nerve, Jazz Dock, Praha, 23. 4. 2018

  I přes zpoždění koncertu z důvodu vykradení dodávky na cestě ze Slovenska se koncert uskutečnil v pozdější večerní dobu ale nedočkaví diváci se i tak dostavili do klubu Jazz Dock na švýcarského bubeníka JoJo Mayera a jeho kapelu v rámci festivalu Drum Days. Podívejte se na fotoreport.

Další podobné články