Rozlučka s Deep Purple jako rocková mše Doporučený

Pražská O2 arena zažila 22. května večer velkolepou show v podání britské rockové legendy Deep Purple. Jejich světové turné Infinite dává tušit, že může být poslední, což české fanoušky vyburcovalo k maximální účasti. Plno bylo na ploše i na tribunách.

Deep Purple v O2 Areně 22. května 2017 Deep Purple v O2 Areně 22. května 2017 Zdroj: David Webr/ Ireport.cz

Deep Purple mají to štěstí, že svým varhanním rockem uhranuli už tři generace posluchačů. První nahrávky se k nám dostávaly neoficiální cestou od začátku 70. let, kdy každé album bylo ceněno jako relikvie. Ne každý si mohl opatřit desky, a tak většina milovníků rocku si je tehdy přehrávala na kotoučové magnetofony. A hudba Deep Purple byla tak dobrá, že zněla skvěle i monofonně (většina magnetofonů Tesla tehdy neumožňovala stereofonní záznam).

Osobně Deep Purple poslouchám od svých čtrnácti let a za železnou oponou jsme ani nedoufali, že bychom je někdy mohli spatřit na koncertě. První zázrak se stal začátkem 90. let, kdy do Prahy zavítali ještě v rámci obnovené původní sestavy s kytaristou Ritchiem Blackmorem. Ten tehdy s kapelou už moc nekomunikoval, během koncertu odbíhal za svou přítelkyní, ale i tak ohromil svojí technikou. Vidět rockového velekněze Jona Lorda za hammondkami byl pro mě splněný sen stejně jako slyšet zpívat Iana Gillana s ještě dlouhými vlasy.

V polovině 90. let byli Deep Purple po rozchodu s Blackmorem už na odpis, v jejich generaci už totiž nebylo moc talentů, kteří by ho zastoupili. Deep Purple krizi ale vyřešili tím, že přijali mladšího amerického kytaristu Steva Morse, který stojí technicky ještě výš než Blackmore. V roce 1996 jsme se o tom mohli přesvědčit na vydařeném koncertu ve Vítkovicích. Po více jak dvaceti letech lze dokonce říci, že jde o nejdéle sloužícího kytaristu v Deep Purple. S novou silou pak kapela znovu vyrážela na světová turné a přicházela s novými alby.

 

 

Kapelu nezlomilo ani to, když ze zdravotních důvodů rezignoval zakládající varhaník Jon Lord. Ten naštěstí za sebe doporučil nástupce Dona Aireyho, který prodloužil existenci Deep Purple o další desetiletí. I tak ale letošní turné viselo na vlásku. Vloni postihla bubeníka Iana Paice, který je posledním zakládajícím členem z roku 1968, mozková příhoda. Naštěstí se ale brzy zotavil a jen na doporučení lékařů přestal hrát vysilující mnohaminutová virtuózní sóla. Během koncertu ale i tak exceloval jedinečnými breaky a sršel energií jako za mlada.

V roli sólisty se naopak nečekaně objevil baskytarista Roger Glover. Ten vždy byl pouhým „dělníkem rocku", tentokrát si ale před závěrečným hitem Black Night dopřál několik volných běhů do vyšších poloh. Deep Purple tomuto nenápadnému muži vděčí za mnohé - byl to on, kdo řešil roztržky s Blackmorem, kdo organizoval turné a zajišťoval chod kapely i nahrávání jako producent po většinu tvůrčí éry kapely.

Deep Purple O2 060oVystoupení britské kapely zahájila nová píseň Time for Bedlam, kterou Deep Purple představili posluchačům album Infinite. Skladba zajímavá v tom, že kombinuje jak klasické hardrockové postupy spolu s novějšími zvukovými vlivy, byla přijata publikem vřelým potleskem. Ačkoli Ian Gillan se potýkal s textem u nových písní (vypomáhal si částečně texty na pódiu), nezaznamenal posluchač jiný defekt na kráse. Gillan se sice již nepouští do nějakých výraznějších pěveckých výšek, ale na to co potřebuje, mu hlas stačí více než dostatečně i oproti jiným zpěvákům jeho generace.

Pondělní koncert Deep Purple byl úžasný i svojí vizuální stránkou. Kromě obvyklých projekčních ploch po obou stranách pódia viselo nad kapelou obří plátno, na kterém se promítali jednotliví hráči i dobové dokumenty k některým skladbám. Ošizeni tedy nebyli ani ti v nejzazších řadách. To, že koncert začal ukázkou z nového alba, je logické, naštěstí ale došlo na všechny velké hity z alb Fireball, Deep Purple in Rock, Machine Head či Perfect Strangers. A když Don Airey ve svém sólovém bloku připomenul úvod Smetanovy Vltavy, nadšení posluchačů neznalo mezí.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Koncert ukázal schopnosti rockových veteránů v plné parádě a nabídl průřez jejich tvorbou až do současnosti, kde je vidět, že i nová tvorba ovšem má co říci ve srovnání se slavnějšími předky. Nemohla samozřejmě nezaznít i rocková hymna Smoke on the Water, při níž na plátno za kapelou byly promítány působivé koláže dobových článků požáru vzniklém při koncertě Franka Zappy. Dá se tedy říci, že pokud toto má být (jak stále není úplně jisté, byť je to pravděpodobné) poslední turné (respektive koncert v České republice) Deep Purple, tak se kapela rozloučila na vrcholu svých duševních i fyzických sil.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Interpol odehrají první koncert k 15. výročí debutové desky v Praze

  Je tomu již 15 let, co americká indie rocková sebranka Interpol vydala svou první, přelomovou desku Turn On The Bright Lights a patřičně se toto výročí rozhodla oslavit s fanoušky na území Evropy, Ameriky a Mexika 29 speciálními koncerty, na kterých zahrají album od začátku až do konce.

 • Colours of Ostrava: Poslední den s Katarzií a Jamiroquai

  Poslední den Colours of Ostrava byl ve znamení studené sprchy. Netýkala se však žádného hudebního zklamání, ale průtrže mračen, která v podvečerních hodinách doslova propláchla celý areál Dolních Vítkovic.

 • Foto: Jethro Tull + Stromboli, Konopiště, 21. 7. 2017

  Příjemný podvečer v amfiteátru pod zámkem Konopiště odstartovala skupina Jeseter. Pak již nastoupili očekávamí Jethro Tull v čele s frontmanem Ianem Andersonem. Perfektní zvuk, skvělé výkony všech muzikantů, neúnavný Anderson teatrálně pobíhající a tančící pódiem na jedné noze. Největší pecky kapely, úžasná flétna, hutná kytara… jen ten zpěv Iana Andersona už není pochopitelně to, co býval v 70. letech, ale koncertu to nijak neuškodilo. Pořadatelská agentura a služba by si zasloužila zvláštní odstavec - poněkud přehnané “bezpečnostní opatření” před pódiem (kde je beztak propadliště cca v šířce 20 metrů), fronty na stáncích na 1,5 hodiny nebo i déle, občas arogantní ochranka… Setmělo se a nastoupili Stromboli v původní sestavě. Koncert otevřelo Sandonoriko, následoval blok novějších songů v angličtině, trochu chladněji přijímaný (všichni čekali na legendární hity kapely), i když některé písně měly také obrovskou sílu a velkou instrumentální hodnotu. Pak již konečně došlo na Carmen, Villa Ada, Veliké Lalulá, Košilela... nadšeně přijímané publikem. Precizní zvuk, skvělý výkony Báry Basikové, nezaměnitelná kytara Michala Pavlíčka, který si hru opravdu užíval a servíroval vygradovaná sóla i jemné polohy… Kapela přidala lehce pro ni netypickou “funkovou” Okolo ohňů, ale ani poté ji ovace publika nenechaly odejít ze scény na dlouho. Ó hory, ó hory, závěr, který musel přijít! Díky za krásný večer!

 • Foto: Colours of Ostrava, 22. 7. 2017

  Colours of Ostrava 2017 je minulostí. Poslední den jedné z největších hudebních akcí sezóny přinesl vystoupení Afro Celt Sound System nebo českého zpěváka Davida Kollera. V posledních hodinách také na festivalový areál dopadla silná bouřka. Ani ta však nezabránila fanouškům užít si show dalších headlinerů Jamiroquai či koncert skupiny Justice, který program na největších stagích zakončil.