Zraněný Marilyn Manson v Praze ukázal svou umírněnou tvář Doporučený

Americký zpěvák Marilyn Manson, kdysi kontroverzní a budící pohoršení, se českým fanouškům předvedl v úplně jiném světle. Místo trhání bible či satanistického kázání v neděli 19. listopadu v pražské Tipsport areně ukázal, že i legendární rockeři stárnou a dostávají rozum. Fanoušci všech věkových kategorií si ale koncert užili. A to i přes to, že jejich oblíbený hudebník strávil kvůli zlomenině nohy velkou část vystoupení vsedě. Rozhodně byl ale ve větší kondici než člověk, od kterého si vypůjčil jméno – v dobu, kdy se Marilyn pokoušel poskakovat po pódiu, v USA zemřel vrah Charles Manson.

Marilyn Manson Praze předvedl, že umí být i v klidu. Marilyn Manson Praze předvedl, že umí být i v klidu. Eva 'Seanínel' Kolomazníková/ musicweb.cz

Každý velký večírek musí jednoho dne skončit. O tom své fanoušky přesvědčil zpěvák Marilyn Manson v neděli 19. listopadu v pražské Tipsport areně. Bývalý drogový král kontroverze, který v devadesátých letech budil pozdvižení svými násilnými a satanistickými texty písní, strávil většinu koncertu na kolečkovém křesle či na stoličce. Důvod byl jednoduchý – v září během jednoho z uplynulých koncertů v New Yorku na zpěváka spadla dekorace v podobě obří pistole. Manson má proto stále problémy s nohou. Většina fanoušků ale byla ráda, že Marilyn Manson s kapelou do Prahy vůbec dorazil. Některé koncerty jeho turné k desce Heaven Upside Down totiž kvůli zranění zrušil.

V téměř vyprodané Tipsport areně se kvůli osmačtyřicetiletému Mansonovi sešli fanoušci téměř všech věkových kategorií. Od šedesátiletých rockerů až po pubertální dívky v kožených sukních a s různě barevnými vlasy. Marilyn Manson ale dokázal zaujmout celý kolorit. Svou notně ochuzenou show spustil novým kouskem Revelation #12, během kterého nakřáplým hlasem žehnal ze svého trůnu – ozdobeného kolečkového křesla. Ksakru, ten se ale zklidnil, říkala jsem si v průběhu celého koncertu. Zatímco ještě před pár lety v Lucerně Manson trhal bible, smrkal do písma svatého a ukazoval do publika prostředníček, letos jen posílal fanouškům vzdušné polibky a ujišťoval je, že je miluje. Kontroverzí nasáklé časy průsery vyvolávajícího Marilyna Mansona jsou již evidentně pryč. Místo toho zde máme uklidňujícího se rockera.

 

 

O typicky bizarní atmosféru ale vystoupení Manson neochudil. Hned během následující písně This Is The New Shit, která patří mezi jeho nejznámější, arénou znělo skandování takovým způsobem, že by se Manson svým již poměrně vyřvaným hlasem nemusel ani namáhat. K tradičnímu trhání bible či satanistickému žehnání po celou dobu koncertu nedošlo. O show se postarali alespoň dva technici převlečení za doktory. Když zrovna nestáli v zadní části pódia, nosili Mansonovi pití či předváděli, že ho operují přímo před diváky. Marilyn Manson tak střídavě ležel na stole, střídavě seděl na kolečkovém křesle a střídavě pokulhával opřený o stojan na mikrofon. Svůj hendikep zvládal poměrně se ctí.

Z arény se po celých Holešovicích nesly střídavě melodie nových písní a starých hitů. Došlo tak například na Tourniquet z roku 1996 či energicky zahranou Mobscene, která vyšla v roce 2003. Pravděpodobně nejvýraznější skladbou večera se ale stala novinka Kill4me, během které na fanoušky Manson shlížel i z obřího plátna za pódiem. Obecenstvo skákalo po celou dobu písničky a i samotní členové kapely vypadali, že si právě tuhle část vystoupení užívají asi nejvíc. Ta mi v hlavě zůstala až do druhého dne.

 

 

I tak ale Manson nezapomínal na svou pověst a občas nadhodil nějakou již notně vyčpělou hlášku o drogách či satanismu. „To za mnou ve skutečnosti nejsou doktoři, oni mi jen nosí drogy. Kdo z vás je tu dnes na drogách?" zeptal se Manson publika. Ihned na to začal broukat píseň I Don't Like The Drugs. „Já nemám rád drogy, to ony mají rády mě," zpíval Manson. „Ale víte co? Tohle je jiná písnička, tohle je Dope Show!" uvedl po pár vteřinách následující, nepříliš výrazný kousek. Před deseti lety bych mu možná ty drogy na pódiu ještě věřila. Nyní, sedící na kriplkáře a svítící do publika světlometem ale Marilyn Manson na drogového maniaka už nevypadal.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Po hodině hraní se skupina rozloučila písní The Beautiful People. Hudebníci rozhodili do davu paličky a trsátka a odešli do zákulisí, aby se okamžitě vrátili na přídavek v podobě písně Cruci-Fiction in Space. Poté již koncert definitivně skončil. V hale se rozsvítilo a fanoušky na odchodu z reproduktorů doprovázela Mansonova verze folkové písně God's Gonna Cut You Down. „Můžeš utíkat dlouho, dříve nebo později tě ale Bůh stejně dostane," zněla slova písně již poloprázdnou halou. Osud má občas vskutku zvláštní smysl pro humor. V Americe totiž během pražského koncertu zemřel na doživotí odsouzený vrah Charles Manson. Právě od něj si Marilyn, pravým jménem Brian Warner, vypůjčil svůj pseudonym...

 

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Zahraniční festivaly - ráj pro nejednoho fanouška metalu

  Je zbytečné lhát si do kapsy. Festivaly v zahraničí bývají zkrátka o něčem jiném než akce české. Line up většiny z nich tvoří samé velké kapely. Některé z nich se konají jen kousek od našich hranic. Stojí proto za zvážení na některý zahraniční festival vyrazit.

 • Foto: Bounty Rock Cafe Open Air, Olomouc, 16. 6. 2018

  To byl pořádný rockový festival v kotli olomoucké korunní pevnůstky! Zahájení patřilo olomoucké skupině Skramasax  a pak následovala dánská rocková smršť Blindstone. Metalisty, a nejen je, potěšila nejvýraznější skupina současnosti Dymytry, předvádějící nejen hudební, ale i propracovanou pódiovou a ohňovou show. Excelentní zpěvák skupiny Rainbow (nejen) Doogie White nám svým živelným projevem připomenul jejich hity. Po skupině Supergroup přišla největší hvězda večera - The Magic of Santana. Originální Santanovi zpěváci Alex Ligertwood a Tony Lindsay se špičkovým devítičlenným bandem předvedli úžasnou a strhující show. Trochu v jejich stínu ukončil festival blues-rockový kytarový virtuos Ryan McGarvey. Vynikající a určitě rád zajdu na jeho samostatný koncert. Půlnoc odbila a festival uprostřed města Olomouce musel nekompromisně skončit. Tak za rok zase! Koukněte na fotoreport:

   

 • Glenn Danzig v rámci třicetiletého výročí vystoupí na Brutal Assault

  Glenn Danzig, ikonický zpěvák kapel Misfits a Samhain, slaví třicet let od vydání svého prvního alba. V rámci oslav vyráží se speciální show na turné, při kterém se zastaví i na českém festivalu Brutal Assault.

 • Foto: Michal Pavlíček, Střelecký ostrov, Praha, 14. 6. 2018

  Michal Pavlíček vystoupil v červnový večer pod širým nebem v příjemném prostředí Střeleckého ostrova se svou kapelou ve složení Miloš Meier - bicí, Martin Ivan - basa, Michal Nejtek – klávesy. Představili zde skladby z právě natáčeného sólového alba Michala Pavlíčka Pošli to tam, které vyjde v září u Warner music. Začátek koncertu obstaral smyčcový Pavel Bořkovec Quartet, který v instrumentální podobě předvedl skladby od Rolling Stones, Black Sabbath a Pražského výběru. pak již přišla chvíle pro Michala Pavlíčka a jeho kapelu.

  Sledujte Musicweb na Facebooku:
   

  Výtečná práce se zvukem na kterou jsme u něj již zvyklí a precizní instrumentální výkony ovšem bez samoúčelného exhibování, zato procítění a emoce v každém tónu a akordu. Po skladbách z připravované desky již publikum vřele přivítalo Báru Basikovou kterou pamatujeme po boku Michala Pavlíčka v legendární kapele Stromboli od které zaznělo několik skladeb. Poté se opět připojil Pavel Bořkovec Quartet  kterým kapela zahrála dávnou skladbu Pražského výběru Olda je přítel můj, dále pak kapela zahrála v instrumentální podobě písničku Villa Ada od Stromboli spolu s hostem - houslistou Janem Mráčkem. Dalším hostem byl energický Matěj Ruppert s kterým vypálil Michal Pavlíček a jeho parta dvě písně od Matějovi domovské kapely Monkey Business. Večer završil symbolický duet Michala. Pavlíčka s Bárou Basikovou Veliké Lalulá