Vytisknout tuto stránku

Anděl 2012: Mezi nominovanými kraluje Kryštof

Dvaadvacátý ročník předávání prestižních cen Anděl s sebou přináší několik zásadních změn. Hlavní bude zajisté složení členů výboru akademiků. Na tiskové konferenci byla rovněž odhalena jména všech nominovaných.

Soška zanedlouho poputuje k nejednomu českému interpretovi Soška zanedlouho poputuje k nejednomu českému interpretovi Foto: Eva Makovská, musicweb.cz

Udílení cen Akademie populární hudby se i letos podívá na zoubek těm nejlepším českým počinům. Poslední ročníky byly v mnohém kritizovány. Nejčastěji se však ozývaly hlasy brojící proti složení akademického výboru, který rozhodoval o nominacích. Letošní rok se ale již nebude podřizovat pravidlům IFPI. Lewron music center s.r.o., která doposud byla jen organizátorem, se totiž stala rovněž vyhlašovatelem. Má tedy právo jmenovat členy akademického výboru i zaštítit hlasování.

„Povolali jsme k životu výbor, do kterého jsme vybrali dle našeho soudu významné osobnosti a znalce v oblasti hudební tvorby, hudební branže, kteří aktivně sledují českou scénu,“ řekl organizátor Lešek Wronka. Výbor tak již nebude složen z managerů a interpretů, ale jeho členy se staly osobnosti, které budou v rozhodování o udělení cen nezávislí. 

18 02 2013 TK Andel 2012Osloveno bylo mnoho hudebních publicistů, rozhlasových dramaturgů i prodejců hudby. Za všechny lze jmenovat Jana Vedrala (vedoucí hudební redaktor deníku MF Dnes a idnes.cz), Jana Kábrta (šéfredaktor Blesk magazínu), Jaroslava Špuláka (hudební redaktor deníku Právo a portálu Novinky.cz), Jana Hanouska (hudební ředitel rádia Impuls), Michala Kleina (ředitel hudební televize Óčko). Celkem akademický výbor čítá přibližně sto dvacet členů.

Ceny se budou udělovat po dva večery. Žánrové ceny budou vyhlášeny 8. března v Paláci Akropolis. Hlavní ceremoniál se potom odehraje 16. března v Průmyslovém paláci holešovického výstaviště. Přímý přenos odvysílá ČT1. Poprvé v historii Andělů se rovněž v průběhu hlavního ceremoniálu odvysílají ukázky z předávání cen žánrových.

Průmyslový palác by měl být příjemnější jak pro diváky, tak pro organizátory. Scéna s výškou 17 metrů a šířkou 32 metrů vyroste pod velením designéra Martina Hrušky. Materiál, který je k postavení stage potřebný, váží přibližně 35 tun a přiveze ho 18 kamionů. Na místě bude 380 řízených světel, více než 250 metrů čtverečních videoobrazových ploch, 80 000 wattů ve zvuku, 80 motorů a 300 členů technického personálu. Martin Hruška se postaral rovněž o celý design projektu. Posun od starého vizuálu by měl být velkým krokem kupředu a měl by vyjádřit prestiž ankety. Martin Hruška se svým dílem chtěl přiblížit hollywoodským konceptům.

Čtěte také: Boris Carloff má Apollo za desku The Escapist

Slavnostní předávání svým slovem doprovodí jeden z předních českých moderátorů, Leoš Mareš. „S předáním cen mu přijdou pomoct slavné dvojice, respektive rodinné dvojice. Na pódiu se objeví známé české tváře, jako jsou například Janek Ledecký se synem Jonášem nebo Vladimír Mišík se synem Adamem,“ prozradila spoluorganizátorka Michaela Kocourová.  Během večera dostanou také prostor všichni nominovaní. Na jevišti tak zajisté zaznějí skladby Anety Langerové, Kryštofů, Charlie Straight, Borise Carloffa, Zrní či Lucie Bílé. Tato sestava bude ještě doplněna o významné hosty, jejich jména organizátoři ale prozatím tají.

Letošní ročník předávání cen Anděl bude zpřístupněn i veřejnosti. Do volného prodeje půjde omezený počet vstupenek. Zájemci si je budou moci zakoupit v předprodejních sítích již od čtvrtka 21. února.

PŘEHLED NOMINACÍ ANDĚL 2012

Nominace na žánrové ceny:

Alternativní hudba

Květy – album Bílé včely

Please The Trees – album A Forrest Affair

Zrní – album Soundtrack ke konci světa

Elektronická hudba

Boris Carloff – album The Escapist

Dirty Picnic – album View through the Crystal

Vložte kočku – album Táta

Folk & Country

Karel Plíhal – album Vzduchoprázdniny

Radůza – album Ocelové město

Zhasni – album Na druhém nádvoří

Zrní – album Soundtrack ke konci světa

Hard & Heavy

Forgotten Silence – album La Grande Bouffe

Master‘s Hammer – album Vracejte konve na místo

Mindwork – album Eterea

Hip hop & R’n’B

Ektor & DJ Wich – album Tetris

Hugo Toxxx – album Bauch Money Mixtape

Idea – album Daleko blíž

Jazz & Blues

Jaromír Hanzák feat. Sissel Vera Pettersen – album Blood Signs

Inner Spaces & David Dorůžka – album Light Year

Najponk/Honzák/Fishwick – album The Real Deal

Punk & Hard Core

Drom – album Hectop

Pipes and Pints – album Found & Lost

See You In Hell – album Jed

The Unholy Preachers – album Troublemakers

Ska & Reggae

Coco Jammin – album Sklizeň 2012

Mikki M – album Offbeat Rhapsody

Sto zvířat – album Hraju na klavír v bordelu

World music

Tomáš Kočko a Orchestr – album Cestou na jih

Ida Kelarová & Jazz Famelija & Guests – album Šunen savore

BraAgas – album Fuerte

Beata Bocek – album Ja tutaj mieszkam

Nominace na hlavní ceny:

Skupina roku

Charlie Straight

Kryštof

Zrní

Zpěvák roku

Boris Carloff

Vojtěch Dyk

Richard Krajčo

Zpěvačka roku

Lucie Bílá

Iva Bittová

Aneta Langerová

Objev roku

A Banquet

Boris Carloff

Zrní

Album roku

Boris Carloff: The Escapist

Charlie Straight: Someone with a Slow Heartbeat

Kryštof: Inzerát

Skladba roku

Charlie Straight: Coco

Kryštof: Inzerát

Kryštof & Jarek Nohavica: Křídla z mýdla

Videoklip roku

Buty: Píseň práce

Boris Carloff: Falling

Kryštof: Inzerát

Napsal(a):
Buďte první, kdo napíše komentář!

Nejnovější od Alena Uhlířová