Konec reggaetonu na Kubě. Je příliš vulgární

Temperamentní hudební styly jako hip hop a reggae daly ve spojení s latinskými rytmy vzniknout stylu, který rozhýbe nejedny boky. Avšak kubánská vláda si na reggaeton pořádně došlápla. Je prý nemravný.

Hector El Father se zabývá také reggaetonem Hector El Father se zabývá také reggaetonem Zdroj: archiv interpreta

Jednomu z nejpopulárnějších hudebních stylů na Kubě odzvonil umíráček. Kubánská vláda prohlásila, že reggaeton je hrozbou pro všechny ostatní „správné“ hudební styly a zároveň pomáhá šířit lacinost a agresivní sexualitu, která ponižuje smyslnost kubánských žen. Chystají se proto zvláštní tvrdá opatření, která budou zaměřena i na další hudební žánry. O které se přesně jedná, však Kubánci prozatím nespecifikovali.

Jména umělců, pro které je reggaeton zdrojem obživy, budou pravděpodobně zaznamenána na oficiální seznam, který velmi ztíží veškerou produkci jejich hudby. Navíc budou všechny nahrávky vymazány z oficiálních přehledů. Nátlak je vyvíjen rovněž na televize a rádiové stanice, ve vysílání by již neměl být ke slyšení jediný tón připomínající „špinavé styly“.

„Nemluvíme jen o reggaetonu. I v jiných žánrech se setkáváme s vulgárností, otřelostí a tuctovostí. Ale je pravda, že reggaeton je tímto proslulý nejvíce. Objevují se v něm agresivní, sexuální a obscénní texty, které deformují vrozenou smyslnost kubánských žen a vykreslují je jako bizarní sexuální objekty. A všechno toto je korunováno tou nejnižší hudební kvalitou,“ prohlásil Vistel, vedoucí Kubánského hudebního institutu, a dodal: „Samozřejmě že lidé budou moci reggaeton poslouchat v soukromí. Reggaeton ale zmizí z vysílání v restauracích, kavárnách, autobusech či na veřejných prostorech.“

 

 

Prohlášení kubánské vlády a Kubánského hudebního institutu vzbudilo u občanů země, pro kterou jsou hudba a tanec nepostradatelnou součástí každodenního života, velké rozhořčení.

Veškeré změny, které Kubu v nejbližší době čekají, budou dokonce ošetřeny zákonem. V něm bude rovněž řešena problematika veřejných koncertů – bude přímo určeno, které hudební styly budou moci být hrány na veřejných místech na ostrově.

Reggaeton se do světa rozšířil z Portorika a mísí v sobě prvky hip hopu, dancehallu, reggae a latinských rytmů. Má specifický rytmus, kterému se říká dem bow. Velký rozmach zaznamenal v osmdesátých letech dvacátého století, kdy ho hispánské komunity představily Spojeným státům, především New Yorku. 

Napsal(a):

Zanechat komentář