Marc Ribot v dubnu vydá novou desku projektu Ceramic Dog

Nevypočitatelný americký kytarista obnovil svoji experimentální formaci a ohlásil zároveň novou desku. Ta se objeví v obchodech již 30. dubna.

Marc Ribot Marc Ribot Zdroj: myspace.com

 

Z role doprovodného kytaristy se Marc Ribot vypracoval na jednoho z nejtalentovanějších hudebních experimentátorů současné alternativní scény. Během počátků své hudební kariéry ho pravděpodobně nejvíce ovlivnili Tom Waits a John Zorn, se kterými dlouhá léta vystupoval i natáčel desky.

Čtěte také: Medeski, Martin & Wood předvedli v Meetfactory živelnou zvukovou smršť

Kromě těchto hudebníků si zahrál i například s Medeski, Martin & Wood a mnoha dalšími. Je však snazší vypsat ty, se kterými nehrál, než opačně.

Psychedelické, bluesrockové, jazzové a funkové vlivy, které se fascinujícím způsobem Ribot naučil míchat dohromady, mu postupně dodaly ambice k vlastním projektům. Skladatelská nevypočitatelnost a vynikající kytarová technika mu otevřely cestu k široké škále možných sestav.

 

 

Jednou z takových je i projekt Ceramic Dog, se kterým již v roce 2008 vydal desku nazvanou Party Intellectuals. S touto kapelou Marc Ribot názorně předvedl, jak se dají zajímavým stylem kombinovat hudební žánry na koncertních pódiích tak, že na své si při nich během vystoupení přijde jak jazzový či bluesový intelektuál, tak punkový rebel.

Marc Ribot všechny tyto vlivy pojí dohromady v hutné avantgardní těsto, ze kterého je schopen uplácat během koncertu komplikované a přesto zajímavé a čitelné improvizační kousky. Dá se zjednodušeně říct, že ve svých skladbách zkrátka vychází ze všeho, co se dosud do hudby promítlo během 20. i 21. století.

Marc Ribot pravidelně navštěvuji i Českou republiku

Sestavu této kapely tvoří kromě Ribota baskytarista Shahzad Ismaily a bubeník Ches Smith. V tomto složení navštívil Ribot v říjnu roku 2009 i Prahu, kde vystoupil v Paláci Akropolis. O dva roky později si zahrál v klubu Jazzdock, tentokrát však s jazzovým projektem. Nyní ovšem byl Keramický pes z hibernace  opět probuzen, natočil nové album a dají se očekávat znovu snad i koncerty v našich končinách.

Nová deska se bude jmenovat Your Turn a oficiálně má vyjít 30. dubna. Je se tedy určitě na co těšit, neboť na albu se podílela stejná sestava, jako na předchozím počinu. Marc Ribot je držitelem pěti cen Grammy, tu zatím poslední získal za desku Raising Sand, kterou společně natočili Robert Plant a Alison Krauss.

Napsal(a):

Zanechat komentář