×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 310
JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 313
Vytisknout stránku
16.12.2014 17:00

Nejlepší písně roku? Podle magazínu Loudwire Slayer, Opeth i Overkill

Rok 2014 se pomalu chýlí ke konci. A než tedy na Silvestra otevřeme šampaňské a začneme oslavovat příchod nadcházejícího roku, slušelo by se maličko zavzpomínat na čerstvé hudební počiny našich oblíbenců. Dvacet nejlepších metalových písní roku proto za nás vybral hudební web Loudwire. Najdete mezi nimi své oblíbené?

Loudwire je hudební magazín, který vznikl v srpnu roku 2011. Od té doby má na svém kontě rozhovory s takovými hvězdami, jako je Ozzy Osbourne, Metallica, Judas Priest, Slipknot či Megadeth. Magazín rovněž patří k těm, kteří exkluzivně distribuují nové materiály těchto kapel či sestavují žebříčky nejpopulárnějších hudebních počinů od písně přes celá alba až po videoklipy k jednotlivým singlům. Jeden z takových žebříčků skupina věnovala nejpopulárnějším písním letošního roku. Toto je dvacítka těch, kteří se do něj propracovali. 

20. Alunah: Heavy Bough

Heavy Bough od britského doom metalového uskupení Alunah pochází z nejnovějšího alba Awakening the Forest, které má na svědomí nahrávací společnost Napalm Records. Píseň představuje velice povedený kousek hypnotické, místy až psychedelické hudby, kterou perfektně doplňuje klidný hlas zpěvačky Soph Day.

.

19. Down: We Knew Him Well

Bývalý zpěvák skupiny Pantera, Phil Anselmo, rozhodně nezahálí ani dlouho poté, co s Panterou skončil. Nový výtvor jeho kapely Down je plný kytarových rifů ve stylu Black Sabbath a nakažlivých vokálů, ve kterých Phil plně využívá svého hlasového rozsahu.

.

18. Slayer: Implode

Americká thrash metalová legenda Slayer nás tentokrát dostává rychlou a nadčasovou skladbou Implode, která díky svému rychlému rytmu nechá málokoho v klidu...

.

17. Goatwhore: Baring Teeth For Revolt
Američtí Goatwhore s death/black metalovými kořeny nepřestávají útočit na metalovou scénu stále novými návaly energie, ukrývajícími se v jednotlivých písních. Píseň Baring Teeth For Revolt je dokonalým důkazem toho, že tvrdá hudba rozhodně nevymírá.

.

16. Steel Panther: Gloryhole

Ze Spojených států amerických pochází i další skladba, umístěná na žebříčku. Tou je šokující, avšak podařená Gloryhole od Steel Panther s ještě více šokujícím videoklipem. Výstřední klip, odehrávající se v prostředí veřejných záchodků, je plný nejrůznějších sexuálních výjevů a motivů - od zpěváka Michaela Starra, sedícího na záchodě, až po neuvěřitelné množství bílé tekutiny, létající všude kolem. Obdobného typu je i celý text písně, posuďte sami:

Steel Panther si rozhodně zaslouží bod za originalitu a odvahu.

15. Vader: Triumph of Death
S chytlavou náloží death metalu přicházejí polští ostřílení veterání Vader, jedni ze stěžejních interpretů tohoto žánru. Kvalitním growlingem, rychlými bicími a vyváženými kytarovými party v písni Triumph of Death Vader dokonale vyvracejí jakákoliv tvrzení o tom, že patří do starého železa.

14. With Our Arms to the Sun: Tessellation
Pro zklidnění přichází pomalejší píseň Tessellation od méně známé, avšak velmi nadějné skupiny With Our Arms to the Sun. Tento příjemný, skoro meditační hudební počin doslova vyzývá ke chvíli odpočinku za doprovodu klidných, avšak i tak velmi výrazných melodií.

13. Agalloch: Celestial Effigy

Agalloch s písní Celestial Effigy opět bodují u milovníků temné hudby s doom metalovými prvky. Tato atmosferická skladba je totiž plná hlubokého vokálu, temných kytarových a basových linek s výborně zahranými melodickými přechody.

12. Triptykon: Boleskine House
Thomas Fischer ve svém projektu s názvem Triptykon perfektně oživuje styl své bývalé skupiny, dnes již neexistujících Celtic Frost. Pokud se vám tedy po tvorbě Celtic Frost stýská, rozhodně si nenechte ujít nejnovější výtvory právě z dílny Triptykon. Píseň Boleskine House kombinuje mužský i ženský vokál na pozadí výrazného basového partu.

11. Arch Enemy: War Eternal
Poté, co Arch Enemy opustila populární zpěvačka Angela Gossow, jedna z nejuznávanějších growlerek vůbec, všichni napjatě očekávali, s čím přijde její náhradnice, Alissa White-Gluz. Ta předvedla své výtečné schopnosti právě v písni War Eternal, kterou pak následovaly další a další nahrávky. A ačkoliv Alissa s odchodem od své bývalé skupiny The Agonist přestala svůj growling kombinovat s vysokým a čistým zpěvem, jedno se musí bez debaty uznat: Arch Enemy si náhradu za Angelu nemohli vybrat lépe.

10. Opeth: Cusp of Eternity
Ačkoliv v písni Cusp of Eternity chybí agresivní hrdelní zpěv Mikaela Åkerfeldta, švédští Opeth jsou v ní i tak dokonale věrní svému stylu. Tento nový počin rozhodně nezklame nikoho z věrných fanoušků skupiny a ani ostatních milovníků atmosferické hudby a až hypnotického vokálu.

9. Cynic: True Hallucination Speak
Americká kapela Cynic po dlouhé, šestileté odmlce vydala další album - Kindly Bent to Free Us. Právě z této desky pochází i píseň True Hallucination Speak, která dokonale reprezentuje celý styl i zvuk této neobyčejné kapely, experimentující s různými žánry i mimo metalové odvětví.

8. Septicflesh: Order of Dracul
Death metalisti Septicflesh z Řecka na nás v červnu zaútočili deskou Titan, které vévodí píseň s názvem Order of Dracul. A ta si rozhodně umístění v první desítce nejlepších písní roku zaslouží. A čeští fanoušci se mohou z písně radovat dvojnásob: na nahrávání tohoto kousku se totiž podílela i Pražská filharmonie.

7. Exodus: Salt the Wound
Nová pecka amerických Exodus se nedá popsat jinak, než briliantní trefou přímo do černého. Skladba Salt the Wound, nacpaná rychlými rytmy, pronikavým zpěvem a skvěle doplňující melodií kytar rozhodně rozproudí krev v žilách nejednoho milovníka metalu.

6. Insomnium: While We Sleep
Píseň While We Sleep z posledního, v pořadí šestého alba skupiny Insomnium, Shadows of the Dying Sun, je zářným příkladem spojení harmonie, death metalového zpěvu a téměř metalcorových kytarových rifů. Díky tvrdé dřině ve studiu tak finští Insomnium předčili mnohá očekávání svých fanoušků:

5. Overkill: Armorist
Americká metalová smečka Overkill nám nedávno představila nové album White Devil Armory, kterému vévodí rychlá, chytlavá píseň Armorist. Tomuto kousku s přehledem propadnou všichni milovníci správného thrash metalu.

4. Slipknot: The Negative One
Přes nejrůznější kritiku, kterou můžeme na účet Slipknot zaznamenat, zůstává tato skupina stále na vrcholu. Správně agresivní píseň The Negative One vyšla na novém albu .5: The Gray Chapter, které se chvíli po vydání dostalo na přední příčky a v mnoha zemích se stala současnou nejprodávanější deskou.

3. Mastodon: Chimes at Midnight
Temnější odstín písně Chimes at Midnight je skvělým příkladem písně, která vám rychle zaleze pod kůži. Pomalejší, melodický rif v jednotlivých slokách nové písně od americké skupiny Mastodon perfektně přeskakuje do rychlejšího tempa refrénu.

2. Behemoth: Ora Pro Nobis Lucifer

Nové album skupiny Behemoth, The Satanist se velmi rychle prosadilo u mnoha fanoušků této polské death metalové kapely. A není se co divit. Tímto novým studiovým kouskem se Behemoth opět posunuli o něco výš - skladby jako Blow Your Trumpets Gabriel či právě Ora Pro Nobis Lucifer dokonale reprezentují všechno, co Behemoth od počátků představují: tvrdou a nekompromisní hudbu.

1. Judas Priest: Halls of Valhalla
První místo žebříčku zcela zaslouženě obsadila světoznámá anglická skupina Judas Priest se svou písní Halls of Valhalla. Píseň pochází z nového alba Redeemer of Souls, které bylo s napětím očekáváno dlouhou dobu dopředu. Stoupající vokály Roba Halforda, silné kytarové melodie a skvělá kompozice, to vše najdeme v každé jednotlivé písni. První místo náleží Judas Priest zcela bez diskuzí.

Poslední od