Festival Stimul láká na japonské umělce, zahrají i B4

Na japonské hudebníky se zaměří Stimul festival 7. listopadu v Divadle Archa. Kromě nich se zapojí z české scény také skupina B4, se kterou vystoupí trubadúr Damo Suzuki.

Acid Mothers Temple Acid Mothers Temple Zdroj: myspace.com

Festival Stimul se tradičně zaobírá hudebními směry, jako jsou noise, elektronika, současný jazz, a převážně se tak zaměřuje na mladé a progresivní umělce, kteří neváhají jít za hranice těchto žánrů.

Koncert, který se uskuteční již 7. listopadu, tentokrát představí hudebníky z Japonska, jejich vystoupení doplní také česká scéna. Od osmi hodin večer zahájí v Divadle Archa své vystoupení DJ Shadow.

Tento legendární DJ z Kalifornie v mnoha ohledech položil základy moderního hip hopu, stvořil elektronické podklady, které inspirovaly mnohé další hudebníky. V 90. letech dal o sobě DJ Shadow (vlastním jménem Josh Davis) nejvíce vědět albem Endtroducing, kdy zaujal kromě nápaditých zvukových kulis mixováním žánrů, jako jsou soul, jazz, rock, funk spolu s hip hopem. Do Prahy přijede představit zatím svůj poslední projekt nazvaný The Less You Know, the Better, kterým se zabývá již od roku 2011.

Čtěte také: B4 na podzim vydávají nové album a spouštějí nový web

Vyvrcholením koncertního večera se stane koncert skupiny Acid Mothers Temple. Sestavu vede charismatický kytarista Makota Kawabata, který se svojí šestistrunnou kytarou vzdává hold tradici progresivního a psychedelického rocku v kabátě současného japonského undergroundu a space rocku.

Skupina se původně dala dohromady v roce 1995, od té doby zaznamenala sestava velkou řadu změn. Současnou partu tvoří Tabata Mitsuru (kytara, syntetizéry, zpěv), Kawabata Makoto (kytara, zpěv), Tsuyama Atsuhsi (baskytara, zpěv), Higashi Hiroshi (syntetizéry, kytara a zpěv) a posledním členem je Shimura Koji (bicí).

Zatím posledním počinem Acid Mothers Temple je deska z letošního roku nazvaná Son of a Bitches Brew, v zástupu před ní je však i mnoho jiných děl, neboť tato šílená japonská parta je skladatelsky a vydavatelsky velice aktivní.

Vystoupí také držitelé ceny Vinyla - skupina B4

Tomáš ProcházkaPoslední kapela, která v ten den vystoupí, bude česká experimentální skupina B4, kterou v rámci duchu večera doprovodí japonský zpěvák Damo Suzuki. Skupina známá pro své improvizované výstupy tak bude mít o dalšího člena navíc, takže se posluchači mají na co těšit. Kromě tradičních analogových zvukových koláží, které jsou tolik typické pro Tomáše Procházku a jeho partu, se tak můžeme dočkat propojení jejich hry se Suzukiho hudebním zaměřením vycházejícího například z jeho krautrockových kořenů.

Koncert B4 je také předznamenáním vydání jejich další desky, čímž tato skupina, která v loňském roce získala cenu Vinyla, opět ukazuje, že přesahuje svým zaměřením daleko za české luhy a háje, a je tak jednou z nejzajímavějších současných českých kapel.

Další informace

  • Název akce: Festival Stimul
  • Datum: středa, 07 listopad 2012
  • Místo: Divadlo ArchaPraha
  • Cena: 490 Kč / na místě 590 Kč
Napsal(a):

Zanechat komentář