01.03.2015 1:00

Kultovní festival JazzFestBrno 2015 začíná

Jak uvedl již hlavní titulek, letos proběhne v centru moravské metropole čtrnáctý ročník tohoto festivalu. Jako každoročně zde vystoupí špička ve svém oboru, držitélé cen Grammy i začínající interpreti. Mezi letošní perly patří Dianna Reeves, novodobá královna jazzu a R´n´B a Bobby McFerrin spolu s Chickem Coreou. Tím však letošní program zdaleka nekončí, v Brně se jaro ponese ve znamení jazzu!

Na program let minulých je také radost pohledět. Například uplynulý ročník zdobila jména tehdy čerstvého držitele Grammy, výborného jazzového vokalisty Gregory Portera, klavírní legendy a průkopníka Herbieho Hancocka, nemluvě o mladičké vycházející hvězdě, francouzské šansoniérce ZAZ. Chybět nemohli tuzemští Limbo nebo Rastislav Fraš Quartet. I v tomto roce začínají pro hudební milovníky doslova hody.

Jako první v programu vystoupí hudebník až z USA, nedoceněný pianista a hráč na klávesy Craig Taborn. Ten má na triku spolupráci s Jamesem Carterem i dvě sólová alba. Dne 15. března zahraje v Sono Centru společně s izraelskými Shai Maestro Trio, jejichž hlavní protagonista a pianista v jedné osobě je jazzem okouzlen již od osmi let díky nahrávce „Gershwin Songbook" od Oscara Petersona. Tři dny po jejich vystoupení nastane v Bobycentru jeden z vrcholů letošní sezóny, koncert Dianne Reeves. Pohledná Afroameričanka se zvučným hlasem, frázováním a hudebním citem jím vlastním získala jako vůbec první interpret cenu Grammy za tři po sobě jdoucí nahrávky v kategorii jazzu, jednu čerstvou, z letošního roku. Právě Bobby McFerrin, o kterém bude ještě řeč, považuje Reeves za největší žijící zpěvačku ve svém oboru. Publikum i kritici ji milují, protože dokáže nabídnout kvalitu v posluchačsky přístupném kabátu. V Brně nevystoupí sama, doprovázet jí budou Peter Martin na klavír, Romero Lubambo na kytaru, kontrabasista Reginald Veal a bubeník Terreon Gully. Představí zde mimojiné i své poslední album, Beautiful Life na kterém nabízí mimo jejího skvělého hlasu i hudební konverzace s Gregory Porterem, Robertem Glasperem a dalšími. O jejím koncertu se více dočtete zde.

Český saxofonista Ondřej Štveráček spolu se svým Quartetem nenechá zahanbit ani tuzemskou scénu. Jeho časté přirovnávání k Johnu Coltraneovi, zejména ve stylu frázování, se snaží prolomit používáním vlastní hudebnické osobnosti, která se v posledních letech bezpochyby dere na povrch. Koncem března mu na Flédě bude oporou náš slovenský bratr, trumpetista Lukáš Oravec také se svým Quartetem. Čistě česko-slovesnký večer to však nebude, každý z nich si na své hraní přizval zahraniční návštěvu.

Jako návrat do historie bude působit na konči března vystoupení Rozhlasového BigBandu Gustava Broma, který přes sedmdesát let patří k hvězdám jak u nás, tak především v zahraničí. Výčet jejich spoluprací je téměř nekonečný. Když v roce 1940 Gustav Brom tento jazzový a swingový ansábl zakládal a prvním vystoupením v hotelu Radhošť v Rožnově oznamoval začátek jejich kariéry, nemohl tušit, že o několik dekád později si zahrají s největšími jmény napříč žánry. Za zmínku stojí spolupráce s Dianne Ross, The Supremes, Billem Ramseym a dalšími. Dlouho také figuroval na předních místech v žebříčku ankety nejuznávanějšího jazzového periodika, časopisu Down Beat. Pod vedením dirigenta Vlada Valoviče v novém tisíciletí kapela dál šíří slávu a čest jména Gustav Brom, jejich brněnské vystoupení podpoří vokalista Kevin Mahogany a slovenský rodák Peter Lipa.

Z recenze na pianistu Freda Hersche, jehož časopis Vanity Fair nazývá "nejpoutavějším a nejinovativnějším jazzovým pianistou posledního desetiletí", by se mohlo zdát, že je na jazzové scéně nováčkem, opak je však pravdou. Jeho kariéra sidemana, kapelníka a divadelního konceptualisty trvá bezmála třicet let. Jeho četné nominace na cenny Grammy a jeho inovativní přístup ke skladbě a improvizaci mluví k jeho prospěchu. Na jeho koncertě v Besedním domě vystoupí jako předskokani Tomáš Liška a Pénte. Liška je jeden z nejvyhledavanějších tuzemských kontrabasistů.

Čtěte také: Murcof rozduněl Palác Akropolis svým mohutným zvukem.

Za druhý vrchol sezóny lze považovat koncert Bobbyho McFerrina a Chicka Corey v hale Vodova. Jejich vzájemná spolupráce se datuje od počátku devadesátých let, kdy společně vytvořili desku Play. McFerrin, známý jako jeden z nejlepších a nejoriginálnějšch hlasových improvizátorů (jeho hlas má rozsah 4 oktáv, kterými dokáže vytvořit iluzi dvoj i více hlasého zpěvu), se ponejvíc proslavil svojí skladbou Don´t Worry, Be Happy z alba, které vydal roku 1988.

Svým hlasem dokáže napodobit spoustu hudebních nástrojů, jeho tvorba je plná zábavy, kontaktu s publikem a expresivity. Chick Corea - jeden z nejvěhlasnějších jazzrockových pianistů, spolupracující s Milesem Davisem a dalšími slavnými jmény. Při letošním předávání cen Grammy se navíc Chickovi podařilo ukořistit dvě do své sbírky, do Česka tak přijede ověnčen čerstvým úlovkem za nejlepší jazzové a instrumentální album roku. Oba dva v rámci JazzFestuBrno již vystupovali a tak není divu, že společný brněnský koncert je jen jejich přirozeným vývojem. Společná vystoupení berou jako velikou zábavu, na pódiu se rádi provokují, nahrávají si hudební žertíky a zapojují do hry i posluchače. Na druhou stranu jsou koncerty také plné úcty a přátelství. Díky nabitým kalendářům na obou stranách je těžké najít společné termíny, avšak v tomto případě se jim to podařilo a brněnské publikum bude mít šanci vidět neopakovatelnou harmonii těchto dvou mistrů.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Výčet všech hrajících interpretů a doprovodných akcí je obrovský, plejáda českých i zahraničních muzikantů, který každý fanoušek jazzu i žánrů jemu blízkých bude milovat. Kompletní program naleznete na oficiálních stránkách www.jazzfestbrno.cz, včetně informací o jednotlivých koncertech. Tohle jaro bude v Brně prosyceno jazzem, a tak si ho pojďme všichni užít!

 

Média

Gustav brom se svým orchestrem, 1960 youtube.com

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.