Minimalista Steve Reich přiveze do Prahy své opojné rytmy

Ještě před padesáti lety by každý, koho by jen napadlo, že si někdy v koncertních sálech po celém světě budeme moci poslechnout tleskání, jež nebude pocházet z obecenstva, nýbrž z pódia, musel být považován za naprostého blázna. Americký skladatel Steve Reich, který minimalismus dovedl metodou fázování až na samou hranici lidských technických možností, se však tímto primátem může hrdě pyšnit. Jeho skladby pro páry rukou, perkuse a zpěv rozezní 14. října nový multifunkční sál v komplexu Forum Karlín.

Steve Reich Steve Reich Zdroj: strunypodzimu.cz

Skladby Clapping Music, Sextet a Drumming předvede po boku samotného autora renomovaný perkusista Colin Currie se svou skupinou. Currie, který ve svém projevu dokáže dokonale skloubit virtuozitu s neuvěřitelným citem pro rytmus, si díky svému energickému a bezchybnému projevu vysloužil pověst fyzicky nedostižného a nebojácného interpreta. To je ostatně zřejmé i z toho, že se nezalekne ani skladeb tak náročných skladatelů, jako jsou Stockhausen nebo Xenakis.

 

{youtube}zkVpiPu-2XU{/youtube}

 

Se Stevem Reichem Currieho a jeho skupinu svedla dohromady v minulém roce skladba Drumming, kterou společně předvedli v Tokyo Opera City za velkého nadšení. Letos se navíc chystají uvést Reichův magnum opus Music for 18 Musicians, za který obdržel Reich v roce 1999 cenu Grammy. Skladba Drumming, která bude nejspíše představovat páteř pražského říjnového koncertu, se skládá ze čtyř částí. Je inspirována ghanskou hudbou a hojně využívá fázování, které je založeno na postupně se rozcházejících rytmických motivech, které následkem toho tvoří náhodné polyrytmické svazky tónů.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Kromě všech již zmíněných se můžeme ještě těšit na vokální soubor Synergy Vocals, který s Reichem spolupracuje již od devadesátých let a má na svém kontě řadu mezinárodních ocenění. Collin Currie a Steve Reich vystoupí ve Foru Karlín v úterý 14. října od půl osmé večer. Vstupenky k zakoupení se pohybují v cenové kategorii 290 až 590 korun.

 

Další informace

  • Název akce: Steve Reich a Collin Currie
  • Datum: úterý, 14 říjen 2014
  • Místo: Forum KarlínPraha
  • Cena: 290-590 Kč
Napsal(a):

Zanechat komentář