×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 255
JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 267
JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 75
Vytisknout stránku
19.12.2013 7:00

Ablaye Cissoko a Volker Goetze zahrají v lednu v Praze

Duo, které tvoří v Německu narozený trumpetista Volker Goetze a senegalský hráč na koru a zpěvák Ablaye Cissoko, zahraje v lednu ve vinohradském Divadle U Hasičů.

Hudba Volkera Goezteho a Ablaye Cissoka je jako dialog dvou různých kultur. Cissoko, který pochází z rodu griotů, nositelů ústní lidové tradice, jako by tuto tradici obnovoval a propojoval ji s moderní hudbou i světem. Jejich muzika tak jde ze západoafrické pouště, přes Evropu, až do New Yorku, kde Goetze žije.

 

Úkolem griotů vždy bylo, aby upozorňovali na důležitá témata v jejich společnosti, o jakých nikdo jiný nemluvil. Cissokovy texty v tomto duchu pokračují. Jsou tedy nejen osobní, ale mluví také o zásadních celospolečenských problémech, jakými jsou například korupce i přírodní katastrofy.

 

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

 

Druhé album, které spolu Cissoko a Goetze natočili, se jmenuje Amanke Dioti, což znamená Ona není tvůj otrok. Poukazuje v něm na stále aktuální problém v Senegalu, kde dochází k tomu, že ty nejchudší dívky z malých vesnic jsou posílány, aby sloužily bohatým, kteří s nimi často zacházejí velmi drsně.

Přímo v Senegalu v roce 2008 spolu Cissoko s Goetzem natočili svou prvotinu, album Sira, které prý z velké části vznikalo intuitivně. Goetze navíc během práce na tomto albu natočil dokumentární film Griot s Cissokem v hlavní roli. Spolupracoval na něm spolu s dokumentaristou Samem Pollardem a díky tomu pronikl do světa, ze kterého Cissoko pochází. Do té doby o griotech nic bližšího nevěděl.

Čtěte také: Maďarští Sondorgo se chystají do Paláce Akropolis

Po uvedení jejich prvního alby Sira, následovalo turné, jaké oběma pomohlo hlouběji proniknout do společné tvorby a lépe si uvědomovat její prvky. Tato detailnější příprava a propracovanost se pak odrazila právě ve druhém albu Amanke Dioti. Přesto však improvizace zůstává základním bodem jejich hraní. Koncerty tohoto dua jsou plny jemných až meditativních tónů. Sami muzikanti chtějí, aby si lidé během poslechu jejich hudby odpočinuli od rušného světa kolem nás. Desku Amanke Dioti dokonce místo ve studiu nahráli v dřevěném pařížském kostele Bon Secours.

Vstupenky na tento koncert, který se uskuteční v pondělí 27. ledna 2014 od půl osmé večer v Divadle U Hasičů, si můžete zakoupit na stránkách pořadatele Jazz meets world nebo v sítích Ticketpro v rozmezí 300 až 345 korun.  

Poslední od