Avishai Cohen míří opět do Prahy - tentokrát s triem a další deskou

Jeden z nejznámějších kontrabasistů světa, Avishai Cohen, zavítá na jaře do Prahy. Dalo by se říct, že už je tu jako doma. Na rozdíl od zářijového koncertu ale přiveze jen dva kolegy z rytmické sekce. Se svým triem uvede nejnovější desku From Darkness.

Avishai Cohen Avishai Cohen Zdroj: avishaicohen.com

Prazšké publikum je pro Avishaie Cohena zřejmě oblíbené. Máme tu čest ho na našich pódiích vídat skoro každý rok. A on také pokaždé přijíždí s jiným programem. Je obdivuhodné, s jakou frekvencí zvládá zakládat nové projekty a vydávat nové desky, jejichž kvalita je stále vysoká, i když je mu občas vytýkáno, že se opakuje. V Cohenově případě to však rádi odpustíme, protože v nás stále zanechává více těch pozitivních posluchačských zážitků. Další z nich si budeme moci užít 27. dubna od osmi hodin večer ve Dvořákově síni pražského Rudolfina.

Tento izraelský hudebník přivezl do Prahy své trio naposledy v roce 2011. Tehdy uvedl v divadle Hybernia desku Seven Seas v rámci festivalu Struny podzimu. O jeho vystoupení byl takový zájem, že odehrál dokonce dva koncerty v jeden večer. Složení tria bylo jiné; na klavír hrál Omri Mor a za bicí soupravou seděl Amir Bresler. Deska Seven Seas nás provází krajinou Izraele a rozmanité hudby. Cohen je vypravěčem za pomoci melodií nových i tradičních nebo jejich syntézy.

Po roce se Cohen vrátil s albem Duende. To s ním na říjnovém koncertě představil pianista Nitai Hershkovits, se kterým hraje dodnes. Tato deska měla být po dlouhé době něčím novým v Avishaiově tvorbě, která se stávala v posledním letech mírně monotónní. Podobný byl i dojem z koncertu. Hráčská úroveň obou byla nepřehlédnutelná, ale zkrátka to postrádalo ono experimentátorství s východní melodikou, na které jsme byli u kontrabasistova projevu tolik zvyklí. Duende je dialogem mezi kontrabasem a klavírem, jehož řeči je velmi dobře rozumět. Více se o dojmech z koncertu dočtete zde.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Poslední možnost slyšet Avishaie Cohena jsme měli loni v září, kdy v jeho oblíbeném divadle Hybernia uvedl zatím předposlední desku Almah. Již z názvu kocertu - Avishai Cohen with Strings - bylo jasné, že složení bude bohaté. Kromě tria zaplnilo pódium ještě smyčcové kvarteto se dvěma violami a hoboj. Deska Almah je po dlouhé době opravdu něčím jiná, vychází z klasické harmonie podpořené nástrojovým obsazením. Publikum ji ocenilo vyžádáním nejednoho přídavku, který dokonce nutil diváky k tanci.

A skoro za dva měsíce si tedy můžeme jít poslechnout izraelského kouzelníka a jeho spoluhráče zase. Pro dubnový koncert přiveze Avishai Cohen své trio, které je pro něj výchozí stavební jednotkou. V albu From Darkness, které představí, sice Cohen chystá návrat ke klasické jazzové formaci, ale slibuje také cestu vpřed, na kterou je vybaven dalšími zkušenostmi nasbíranými za léta působení na vrcholu celosvětové jazzové scény. Doprovodí ho již známí spoluhráči; za klavír usedne Nitai Hershkovits a na bicí bude hrát Daniel Dor.

 

 

Zdá se tedy, že se opět můžeme těšit na něco nového. Skladby z nového alba From Darkness, které vyjde co nevidět, si můžeme přijít poslechnout na konci dubna do Dvořákovy síně Rudolfina. Cena lístků na koncert se pohybuje mezi 400 až 1300 korunami a jsou k dispozici na webových stránkách festivalu Jazz Meets World nebo na portálech Ticket Art či Ticketportal.

Další informace

Zanechat komentář