Beseda u Bigbítu - festival nezávislé hudební scény

Pořadatelé letošního již 22. ročníku festivalu Beseda u Bigbítu zveřejnili program; ve dnech 1. a 2. srpna se máme opravdu na co těšit. Do Tasova u Veselí nad Moravou se sjedou známé kapely spolu s nováčky nezávislé hudební scény, doprovodný program zajistí autorské čtení, soutěž písničkářů a další zajímavé aktivity - vše v příjemné rodinné atmosféře.

SatoSan To SatoSan To Foto: Eva Makovská/musicweb.cz

Festival Beseda u Bigbítu s podtitulem „Kultura z jiného světa" je svým zaměřením zcela jiný než letní festivaly plné hvězd, na které jsme zvyklí. Jde si svou vlastní nezávislou cestou a účinkující vybírá z úplně jiného hudebního šuplíku.  Během dvou festivalových dnů tak na dvou scénách uvidíme rakouské klubové hvězdy Elektro Guzzi, talentované Manon Meurt, známé Houpací koně, Android Asteroid či Lesní zvěř, písničkáře Jiřího Schmitzera netřeba představovat. Festivalovým tahákem by měla být i vycházející indie rocková hvězda Tall Ships z Velké Británie, která zahraje v sobotu večer společně s hostujícím Jamesem Elliotem Fieldem. Na stejnou vlnu jsou naladěni i nadějní Blahalouisiana z Maďarska. Pokud holdujete elektronické hudbě, potěší vás polští Kamp! a máte-li raději freak punk, právě pro vás tu bude duo Wattican Punk Ballet až z daleké Arménie. Mezi dalšími jmény tuzemských hostů dále můžeme číst Sato-San To, Dva, The Prostitutes, Ille, Depakine Chrono a ze Slovenska přijedou Modré hory, Archívny chlapec a Fallgrapp.

video

„Milujeme dobrou muziku a do Tasova vozíme jen kapely, kterým opravdu věříme. Baví nás sázet na kvalitu a kombinovat zdánlivě neslučitelné. Beseda tím ve srovnání s většinou českých festivalů může působit jako kultura jiného světa. Přitom se pouze snažíme o reflexi reálného stavu nezávislé scény,“ říká ředitel festivalu Tomáš Ševčík.
Nedílnou součástí festivalu Beseda u Bigbítu je doprovodný program Apollónova návštěva a Soutěž písničkářů. Již tradiční šapitó Apollóna bude v pátek vyhrazeno autorskému čtení věnovanému literárnímu časopisu Herberk, své texty přednesou Tomáš Lotocki, Jakub Grombíř, Milan Libiger a  František Horka. V sobotu je vystřídají herci Divadla Feste, kteří zahrají představení Dluhobaroni s hudebním doprovodem Tomáše Vtípila.

Čtěte také: Frymburkfest - první festival na vodě

Tím však výčet účinkujícíh zdaleka nekončí. Představí se i Divadlo oProti, společně vystoupí básník Vlado Šimek a DJ Herzog Herzog, zaposlouchat se můžeme do dalších autorských čtení z úst Miroslavy Ábelové, Michala Rehúše  a Jana Stanislava. Pro naše oči jsou pak připraveny performance Kači Olivové, výstava fotografií Štefana Srnky nebo živá malba Martina Formana.
Zajímavým pak bude klání písničkářů, kteří se utkají o možnost zahrát si ve večerním čase na hlavním podiu. Na pomyslnou startovní čáru se postaví Carlo Massiani, Dan Vertigo, Romeek Brhel, Kájoš Polévka a Karolína Kubicová. Úplnou novinkou festivalu budou přednášky hudebních specialistů Karla Veselého a Antonína Kocábka.
Letošní ročník festivalu Beseda u Bigbítu je již šestým rokem pořádán s přispěním Mezinárodního visegrádského fondu, již třetím rokem získal podporu Nadace Život umělce a poprvé také Ministerstva kultury.
Podrobný přehled programu najdete na www.besedaubigbitu.cz.

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář