Brněnští Progres 2 oslaví 50 let na hudební scéně

Zní to až neuvěřitelně, ale jedna z našich předních rockových kapel letošním rokem slaví své jubileum - 50 let na hudební scéně. Na podzim chystají koncert i v Praze, na který vás tímto zveme.

Progres 2 - amfiteátr Loket r.2009 Progres 2 - amfiteátr Loket r.2009 Foto:Eva Makovská/musicweb.cz

 

Není mnoho kapel, které jsou stále činné již tolik let a co víc, Progres 2 v současnosti hrají v původní a nejsilnější sestavě - Pavel Váně (kytara, zpěv a kapelník), Zdeněk Kluka (bicí, zpěv, flétna), Roman Dragoun (klávesy, zpěv), Pavel Pelc (basa, zpěv) a Miloš Morávek (kytara). Taková událost se musí divákům jaksepatří připomenout, jak jinak než koncertem, který bude průřezem jejich tvorbou. V pražském Lucerna Music Baru (škoda, že ne ve větším prostoru) zazní nejznámější písně ze všech alb i projektů, které za ty roky vydali a navíc se můžeme těšit na ukázky z po dlouhých třiceti letech chystané desky. V závěru koncertu pak ukázkou připomenou audiovizuální projekt Dialog s vesmírem.

 

 

Pod původním názvem Progress Organization kapelu v roce 1968 založili Zdeněk Kluka a Pavel Váně a už jejich první deska byla kritiky časopisu Melodie oceněna jako deska roku 1972. Název kapely však tehdy nevyhovoval "normalizačním předpisům a hudebníci jej změnili na Barnodaj, pod kterým vydali desku Mauglí. V době nejtužší normalizace pak  svou činnost přerušili a na scénu se vrátili v roce 1978 již jako Progres 2. Tehdy posluchačům připravili hudební lahůdku, v podstatě první československou rockovou operu Dialog s vesmírem. V podobném duchu pokračovali i na následujících albech Třetí kniha džunglí(2LP), Mozek a Změna.
Pokud máte zájem se dozvědět celý příběh této kapely, k dispozici je i kniha nazvaná V erbu Progres (nakladatelství Jota), jejímž autorem je Pavel Váně společně s publicistou Petrem Gratisem. Ta byla oceněna prestižní cenou E.E.Kische  za literaturu faktu.
Před dvěma lety pak posluchači rádia Beat zvolili Progres 2 do Beatové síně slávy.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Vstupenky zakoupíte v běžných předprodejních sítích.

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář