Vytisknout tuto stránku

Československý beatový festival oslaví 50 let v Lucerně Doporučený

V pražské Lucerně se 17. prosince uskuteční 4. Československý beatový festival, který naváže na beatové festivaly konané na tomto místě na přelomu 60. a 70. let. Československý beatový festival letos v prosinci oslaví 50 let.

Pavol Hammel při koncertě s  Radimem Hladíkem 13.března 2013 v divadle Archa v Praze Pavol Hammel při koncertě s Radimem Hladíkem 13.března 2013 v divadle Archa v Praze Foto: Eva Makovská/musicweb.cz

 "Po padesáti letech se do Lucerny vracíme, abychom si atmosféru tehdejších festivalů připomněli za účasti kapel, které na nich hrály," uvedl Ivan Rössler, organizátor akce.

V Lucerně zahrají legendy československého bigbítu jako Energit v čele s Lubošem Andrštem, George and Beatovens s Karlem Kahovcem, Jazz Q Martina Kratochvíla, Vladimír Mišík & Etc..., Pavol Hammel a Prúdy, Lešek Semelka a S.L.S., Synkopy 61 a The Primitives Group.

 

 

První beatový festival se konal v prosinci 1967. Uspořádání 1. Československého beatového festivalu bylo důsledkem a vyvrcholením mnoha snah naší rockovou scénu zoficiálnit, zastřešit a ukázat to, co je z ní opravdu nejlepší. "Vyvstala zákonitá nutnost nějakého podobného podniku, jakožto prostředku k uvedení naší beat music na širší platformu a její zařazení na právoplatné místo v kulturním životě; chceme ukázat, že není onou pouhou ́periferní záležitostí, jak se ještě mnoho lidí mylně domnívá," napsal v roce 1967 ve festivalových novinách Beat Festival Express tajemník festivalu Miloslav Langer.

 

 

Druhý Československý beatový festival se tak trochu nesl v duchu zbavování se depresí ze srpnové okupace. Ale co víc než právě rocková hudba může být oním ventilem, kterým unikne ven všechen nahromaděný strach, vztek a špína? Podle toho to také v Lucerně vypadalo. Muzikanti vypadali extravagantně, všechno bylo hodně nahlas a hodně ulítlé. Viktor Sodoma například vystoupil s Apollobeatem do půl těla nahý jenom s boa okolo krku, Blue Effecti byli šátky a cingrlátky ověšeni jako vánoční stromečky. Polonazí byli též psychedeličtí The Primitives Group i se svojí ohňovou show. Nejednalo se ale zatím o veřejný politický protest, byl to spíš klasický generační vzdor, dle vzoru amerických hippies.

 

 

Třetí československý beatový festival Praha konaný v dubnu 1971 byl ovlivněný normalizací a faktem, že se konal pod dohledem Svazu socialistické mládeže. Na nesoutěžní přehlídce zahráli mimo jiné Blue Effect, Majestic, Bluesmen, Progress Organisation, Collegium Musicum nebo Dežo Ursiny a Provisorium. Dorazili i zahraniční hosté Czesław Niemen (Polsko), Neoton a Omega (Maďarsko) nebo Livin ́ Blues (Nizozemsko).

Máte-li chuť si připomenout legendy československého bigbítu z přelomu 60.-70.let, měli byste si pospíšit. Lístky na tuto akci jsou v prodeji v síti Ticketpro v ceně od 350 Kč do 2000 Kč. Akce se bude konat 17. prosince ve Velkém sále pražské Lucerny od 17 hodin.

Další informace

  • Název akce: Československý beatový festival
  • Datum: neděle, 17 prosinec 2017
  • Místo: Velký sál Lucerna
  • Cena: 390 - 2000 Kč
Napsal(a):
Buďte první, kdo napíše komentář!

Nejnovější od Daniel Adam