×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 264
JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 75
JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 246
Vytisknout stránku
12.10.2013 13:00

Do Česka se vrací The Manhattan Transfer

Již 24. listopadu tohoto roku si budou návštěvníci pražské Lucerny moci vychutnat vskutku neobvyklý hudební zážitek. Do České republiky se toho dne vrací legendární vokální skupina The Manhattan Transfer a svou návštěvou poctí právě proslulý pražský music bar.

 

Toto newyorské kvarteto, pojmenované po stejnojmenné novele Johna Dos Passose z roku 1925, která vyšla u nás pod názvem Bábel již v roce 1930, patří v posledním půlstoletí mezi nejvlivnější hudební uskupení svého druhu. Jeho současnou sestavu tvoří již od roku 1978 zpěváci Tim Hauser a Alan Paul a zpěvačky Janis Siegel a Cheryl Bentyne. Vznik kapely se však datuje do roku 1969, kdy v klubech NYC vystupuje v první sestavě Tim Hauser, Erin Dickins, Marty Nelson a Pat Rosalia. Pro tuto etapu existence skupiny, po níž zůstala deska Junkin´ (vydaná v roce 1971 u Capitol Records), je důležitý její pátý člen, Gene Pistilli, který pro ně často skládal.

Čtěte také: Vzpomínka na Joea Zawinula ve smyčcovém podání

V roce 1973 se původní formace rozpouští, ale na její místo nastupuje nová, která se od současné liší jenom účastí zpěvačky Laurel Massé místo Bentyne. Období s Massé znamená pro skupinu raketový start, ke kterému hudebníkům dopomohl legendární producent Ahmet Ertegün, šéf Atlantic Records.

 

 

U této společnosti vychází kapele v roce 1975 eponymní album, slavící velké úspěchy po celém světě. O tři roky později však Massé měla autohavárii a byla nucena ukončit svou činnost. Proto přichází Bentyne, s níž kapela nahrává album Extensions (1979), které jim zajistí význačné postavení na světové scéně, jež si dodnes udržují. Za čtyřiačtyřicet let své existence skupina vydala třicet alb a za svou tvorbu získala mnoho ocenění, mimojiné deset cen Grammy. Přestože je jejich hudební záběr velmi široký (v repertoáru mají jak popové písně, tak sofistikované jazzové skladby), nikdy doposud nezapřeli své swingové a doo-wopové kořeny.

 

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

 

Dalším výrazným plusem kapely je schopnost dělat dobré coververze po svém, aniž by poškodili jejich strukturu (příkladem za všechny budiž jejich coververze klasiky Route 66). Pokud se rozhodnete navštívit jejich listopadový koncert, určitě nebudete litovat. Podle médií je skupina ve velmi dobré formě, a navíc je možné, že v Praze představí písně z nového, dosud nerealizovaného projektu The Vaults. Nechme se překvapit. Základní cena vstupného je 770 korun, koncert začíná v půl osmé večer.

Poslední od