Do Prahy zavítá kytarový fenomén Biréli Lagrène

Biréli Lagrène Quartet bude bezesporu jedním z taháků letošního festivalu Prague Proms. Oproti minulé návštěvě Prahy se sice můžeme těšit na něco poněkud netypického, ale rozhodně to bude stát za to. 

Biréli Lagrene Biréli Lagrene Zdroj: oficiální stránky interpreta

Život Biréliho Lagrèna připomíná do určité míry příběh řady jiných fenomenálních umělců. S kytarou se poprvé setkává ve čtyřech letech. Jako geniální dítě však již v osmi letech kompletně ovládá celý repertoár Django Reinhardta a o pouhé čtyři roky později již vyhrává prestižní soutěž ve Štrasburku. Než Biréli dosáhl věku dvaceti let, hrál již s takovými zvučnými jmény jako Stephane Grappelli, Benny Goodman nebo Lary Coryell. A právě setkání s prvně jmenovaným, snad nejznámějším jazzovým houslistou, bylo obzvláště vtipné a došlo k němu v již zmíněném Štrasburku. Tehdy jedenáctiletý Lagrène byl v zákulisí před koncertem představen Grappellimu a po pěti minutách hraní ho Grappelli pozval na pódium zahrát si před diváky. I to svědčí o tom, že byl Biréli Lagrène už v dětství opravdu mimořádný talent.

Jeho hudební kořeny spočívají v tradiční akustické gypsy music (která mimochodem u Lagrenů doma zněla prakticky 24 hodin denně), ale jeho hudební záběr je velice pestrý a rozhodně se neomezuje jen na tento žánr. Za dobu své kariéry se účastnil řady projektů, jmenujme například společné fusion koncerty s baskytaristou Jacem Pastroriem, akustické Super Guitar Trio s Al di Meolou a Larrym Coryellem anebo velice zajímavý projekt s výborným francouzkým kytaristou Sylvainem Lucem (obzvláště doporučuji k poslechu jejich album Duet z roku 1999). I současný projekt Biréli Lagrène Quartet je pro něj do určité míry netypický. Hraje zde totiž kompetně na elektrickou kytaru a přiznejme si, vidět Biréliho Lagrèna se stratocasterem rozhodně není obvyklé a připomíná to spíše období jeho spolupráce s Jacem Pastoriem v osmdesátých letech.

Kromě Biréliho se na pódiu přestaví i saxofonista Franck Wolf střídající sopránku a tenora, bubeník Jean-Marc Robin a hráč na hamondky Jean-Yves Jung. Z nástrojového obsazení jeho Quartetu jasně vyplývá, že tradiční gypsy jazz od Lagrèna tentokrát neuslyšíme (což ale vůbec nevadí).

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Hra Biréliho Lagrèna je výbušná, energická a technicky velice náročná a komplikovaná (někdy možná až příliš). Vždy byl, a stále je, geniálním muzikantem se specifickým feelingem a na středeční koncert 2. července se rozhodně můžeme těšit, obzvláště také proto, že proběhne v Paláci Hybernia. Vystupenky můžeme zakoupit již za 600 korun a koncert bude odstartován v devět hodin večer.

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář