Vytisknout tuto stránku

Dočesná není jen o pivu

Dočesná 2014 je již 57. ročníkem největších slavností chmele v EU. V Žatci bude kromě zrzavého moku čekat také mnoho hudebních zážitků.

Dočesná 2013 Dočesná 2013 Zdroj: www.docesna.cz

 Celou trachtaci pořádá Městské divadlo Žatec a město Žatec. Odehrává se v různých prostorách města. Jelikož už z názvu vyplývá, že se jedná o oslavu dočesání chmele, bez piva to fakt nepůjde. Budou zde ochutnávky z více než 30 pivovarů z Čech, Moravy, Německa a dokonce i Japonska. Pro návštěvníky je připravena řada tradičních soutěží (např. tanec s korbelem na hlavě nebo ruční česání chmele) a samozřejmě i bohatý kulturní program. Proti minulosti přibudou nová pódia. Asi nemá cenu, abychom tu vypisovali všechny účastníky, na to se můžete sami podívat na http://www.docesna.cz. Zmíníme jen pár účinkujících, snad se na nás ostatní nebudou zlobit.

Status legendy si zaslouží uskupení vzniklé na konci 70. let minulého století. Tehdy vznikla kapela Garáž, která přes „nepodporu“ režimu získala velkou popularitu a její garážové nahrávky kolovaly mezi fandy. V roce 1993 došlo k malému rozštěpení – zakladatel Ivo Pospíšil si postavil novou Garáž a ještě nejakou dobu koncertoval. Zbytek skupiny se přejmenoval na Tony Ducháček a Garage a ty právě můžete na Dočesné shlédnout.

Čtěte také: Frymburkfest - první festival na vodě

 Až z daleké ciziny sem zavítá Peter Nagy & Indigo. Kdo zažil dobu reálného socialismu, si ho jistě pamatuje. Bylo ho tehdy všude plno, tento zpěvák na pomezí popu a rocku si vyzpíval zlatého slavíka roku 1985. I když po sametu jeho sláva trochu pohasla, hudbě se věnuje i nadále a svou formu vám tu rád předvede.

 Petra Janů je další z velkých hvězd nedávné minulosti. Začala v pražském Semaforu, ale pak se osamostatnila, udělala obrátku a začala jako rocková zpěvačka. Zpívala ve skupinách C&K Vocal, v rockové skupině Bumerang a s Petrem Jandou nazpívala na tehdejší dobu ostrou píseň Jedeme dál. Pak se ale obrátila do od popu a začala vystupovat se skupinou Golem, s kterou vystupuje dodnes. Devadesátky strávila v muzikálech, roku 2000 se krátce vrací k rocku. S rozmanitým programem dodnes brázdí pódia.

 V Žatci můžete potkat také pražskou kapelu Tatabojs. Ti hrají „tak trochu jiný“ rock, kde míchají styly, hrají si se zvukem i slovy a celkově jsou velmi alternativní. Začali jako školní kapela už v roce 1988. Zpočátku byli bráni spíš jen jako kuriozitka, atrakce, ale nabrali zkušenosti, stali se řádnou kapelou a první desku vydali roku 1997. Později začali experimentovat se zvukem a tato hravost a nápaditost jim vydržela dodnes. Vloni oslavili 25 let, takže na Dočesné to budou takové opožděné kulatiny.

 Asi každý někdy slyšel písničky přerovského zpěváka Pavla Nováka, který je nedílnou součástí historie českého popu a vrcholu popularity dosáhl v 60. a 70. letech. Jeho syn Pavel Novák ml. a skupina Family s otcem původně pracovali na jeho projektech. Po smrti svého otce se rozhodl přinášet lidem vzpomínky na něj formou vlastní interpretace otcových písní. Kromě písní bude i vzpomínání slovem – historky a příhody z muzikantského života. To vše uvidíte na náměstí Prokopa Velkého.

 Aby diváci měli možnost vyžití prakticky v jakémkoliv žánru, čeká je i jazz a swing. Tyto žánry bude zastupovat North Big Band. Ten běžně vystupuje na jazzových a swingových festivalech v celé Evropě, pravidelně natáčí ve studiu českého rozhlasu Regina, ale nevyhýbá se ani městským slavnostem. A díky tomu ho můžete potkat i na Dočesné. Můžete se s nimi ponořit do slavných písní jazzových klasiků.

 Myslím, že to by jako stručný náznak a nalákání mohlo stačit. Více si přijďte zažít do Žatce.

Další informace

  • Název akce: Dočesná 2014
  • Datum: pátek, 05 září 2014
  • Místo: Žatec
  • Cena: Vstup zdarma
Napsal(a):
Buďte první, kdo napíše komentář!

Nejnovější od Petr Zip Hájek