Duo Chris Thile a Brad Mehldau zkrášlí Struny podzimu

Letošní ročník multižánrového festivalu představí pražskému publiku nový objev - virtuózního všestranného hráče na mandolínu a zpěváka Chrise Thilea v doprovodu jazzové hvězdy Brada Mehldaua.

Chris Thile Chris Thile Zdroj: facebook.com

Tato trochu nečekaná, nicméně velmi úspěšná a kritikami vysoko hodnocená synergie dvou excelentních muzikantů začala na podzim 2011. Jejich první zářijový koncert v Londýně potvrdil smysl jejich společné tvorby a odstartoval tak turné, jež proběhlo minulý rok. Letos máme to štěstí zhlédnout ve Velkém sále Lucerny zajisté mimořádný koncert.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 
Chris Thile, působící v kapele Punch Brothers, je stylově znám jako hráč na pomezí bluegrassu a pop-folku. Brad Mehldau si oproti tomu vysloužil pověst elitního jazzové hráče a jednoho z nejlepších klavíristů své generace. Co vedlo tyto dva umělce k spolupráci? Stylová různorodost tu zajisté není překážkou, ba naopak výhodou. Mistrné zvládnutí hudebních stylů a jejich propojování patří mezi oblíbenou aktivitu mnoha muzikantů. Na listopadový koncert, který nám naservíruje osobité úpravy známých i méně známých písní, je rozhodně proč se těšit.

Z minulosti

Chris, 33letý rodák z Kalifornie, začal hrát na mandolínu již v pěti letech a profesionální dráhu započal ve svých osmnácti letech ve známé kapele Nickel Creek, s níž si vysloužil řadu cen a ocenění, například Grammy v roce 2003 za „This Side“ jako nejlepší současné folkové album. Kapela byla aktivní v letech 1989-2007 a v roce 2014 se znovu dala dohromady a vydala album „A Dotted Line“. Chris též hodně vystupuje s kvintetem Punch Brothers, jehož se stal roku 2006 zakládajícím členem.

 

 

Život Brada Mehldaua začal roku 1970 na Floridě. Koncem 80. let se však přestěhoval do New Yorku, kde zahájil spolupráci s mnoha známými muzikanty, mezi nimiž stojí za zmínění americký saxofonista Joshua Redman či Pat Metheny. Roku 1994 založil své trio, v dnešní sestavě obsazeno kontrabasistou Larry Grenadierem a bubeníkem Jeff Ballardem.

 

 

Repertoár koncertu, který proběhne v pondělí 3. listopadu ve Velkém sále Lucerny, sestává z melodicky, harmonicky i rytmicky bohatých úprav převzatých písní jako například Don´t Think Twice, It´s All Right od Boba Dylana. Inspirace obou interpretů od klasických i popových skladatelů je patrná a viditelně tak pomáhá vytvářet jejich společný hudební jazyk.

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář