Vytisknout tuto stránku

Eric Sardinas nažhaví Big Motor

Na podzim míří do Prahy americký blues-rockový kytarista Eric Sardinas, který dokáže stejně dobře ovládat slide kytaru bluesového charakteru i valit přímo do publika velké množství rockové energie. Přiveze s sebou doprovodnou kapelu Big Motor.

Eric Sardinas Eric Sardinas Zdroj: facebook.com

Kytarista Eric Sardinas se narodil v roce 1970, tudíž patří do mladší generace blues-rockových hudebníků. Rodák z Floridy velmi rád živě koncertuje, a tak svou hudební kariéru postavil především na živých vystoupeních. Prvně se s kytarou setkal již v šesti letech a jako dospívajícího ho nejvíce ovlivnili bluesmani z Delty, jako jsou například Charlie Patton či Muddy Waters.

Nyní se hudebník usadil v Los Angeles, nicméně předtím putoval snad po celých Spojených státech a akusticky hrával na ulicích či nahodile jam session s různými muzikanty. Při jednom takovém improvizovaném hraní se seznámil s baskytaristou Paulem Lorangerem. Poté, co tihle dva hudebníci přibrali ještě třetího člena – bubeníka, vyrazili na turné a odehráli bezmála tři sta koncertů ročně.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Ericův styl hry na kytaru je jedinečný především tím, že využívá elektrickou rezofonickou kytaru a slidovým způsobem hry se velmi přibližuje svým bluesovým vzorům. Netradiční se zdá být také fakt, že Eric je levák, ale na kytaru hraje, jako by byl pravák, což dopomohlo k dalšímu odlišení od ostatních hráčů. Jeho chraplavý hlas dokáže posluchače stejně dobře zaujmout, jako neobvykle nadupané blues-rockové skladby. „Rád píšu o tématech, která stále přetrvávají, jako je láska. To je další věc, kterou mám společnou s klasiky blues a se soulovými hudebníky. Trik je v tom, že hledám vlastní cestu k tomu, jak tato témata vyjádřit po svém a jinak,“ dodal Eric ke skladatelské činnosti.

První desku vydal Eric Sardinas v roce 1999 a pojmenoval ji Treat Me Right. Jedná se o album se čtrnácti kousky tradičních bluesových nahrávek, které však hudebník pojímá bez jakýchkoli digitálních vylepšení a zásahů. Na tomto albu se řídil mottem respekt k tradici. Na albu se jako hostující kytaristé objevili i legendární Howlin´ Wolf a woodstockový bluesman Johnny Winter. Po vydání nahrávky, která sklidila velký úspěch i u kritiků, se Eric vydal na turné, které zahrnovalo čtyři kontinenty – Evropu, severní Ameriku, Asii i Austrálii.

 

 

Po dvou letech se přihlásil s deskou Devil´s Train, která zahrnuje vlastní Ericovy kousky či obměněné a parafrázované starší bluesové skladby. V roce 2003 vyšla Black Pearls a poté se na pět let odmlčel. Až v roce 2008 vychází Eric Sardinas and Big Motor a o tři roky později zatím poslední Ericova studiová deska Stick & Stones. „Inspirací mi bylo intenzivní hraní po celém světě,“ říká Eric ke své poslední desce. „To je důvod, proč vstávám každé ráno a pro co žiji. Tvorba hudby mě udržuje v těchto okamžicích a má zvláštní hlas, který k lidem promlouvá.“

Nyní má podepsanou smlouvu s nahrávací společností Favored Nations Stevea Vaie. Tomuto hudebníkovi častokrát předskakoval na turné. Současné Ericovo trio doplňují baskytarista Levell Price a bubeník Bryan Keeling. Eric Sardinas and Big Motor rozpálí publikum i nadchnou bluesové fanoušky v úterý 18. listopadu od osmi hodin večer ve Futurum Music Baru. Předskokanem se stane český kytarista Miloš Dodo Doležal. Vstupenky jsou k dostání v předprodejních sítích za jednotnou cenu 450 korun.

Další informace

Napsal(a):
Buďte první, kdo napíše komentář!

Nejnovější od Adriana Semlová