pondělí, 29 říjen 2012 07:00

Europe: Legenda míří do Prahy s novou deskou Bag of Bones Doporučený

Napsal(a)
Europe, Bag of Bones Europe, Bag of Bones Zdroj: Patric Ullaeus, Revolver

Švédská hard rocková kapela Europe vyrazila na velké podzimní turné k novému albu Bag of Bones. Pro Českou republiku byl potvrzen pouze jeden koncert, a to v Praze 8. listopadu v KC Vltavská.

Za několik měsíců to bude už třicet let, co vyšlo vůbec první album skupiny Europe. Za tuto dobu se kapela celosvětově proslavila, prodala milióny desek a složila i takový hit, jako je The Final Countdown, který se nesmazatelně zapsal do hudebních dějin.

Po stopách slavných Europe

Vše začalo koncem sedmdesátých let, kdy se potkali Joey Tempest a John Norum, kteří spolu založili kapelu jménem Force. Oba byli inspirováni kapelami jako Thin Lizzy, UFO, Led Zeppelin či Deep Purple. První demo natočili, když Joeymu a Johnovi bylo teprve šestnáct a sedmnáct let. V té době jim ale z nahrávací společnosti vzkázali: „příliš mnoho kytar a příliš dlouhé vlasy“. V roce 1982 přítelkyně Tempesta, přihlásila kapelu Force do talentové soutěže Rock-SM, kde bylo přihlášených více než 4 000 kapel. Force soutěž vyhráli a odměnou byla nahrávací smlouva na desku. Tempest navíc získal individuální cenu za nejlepšího zpěváka a Norum za nejlepšího kytaristu. Těsně před soutěží se Force přejmenovali na Europe a pod tímto jménem vyšlo také jejich, stejně nazvané, debutové album. To se ihned vyhouplo na osmou příčku ve Švédsku.

 

 

Celosvětový úspěch pak na sebe nenechal dlouho čekat. Následovala alba Wings of Tomorrow a The Final Countdown a obří celosvětové turné, po kterém Europe tak toužili. The Final Countdown bodovalo doslova ve všech zemích. Celosvětově se ho prodalo více než sedm miliónů a stejnojmenný singl se umístil na první příčce v pětadvaceti zemích. Po následujících dvou deskách a dalších náročných turné se Europe rozhodli, že si dají pauzu.

Znovu se kapela dává dohromady až po dlouhých deseti letech, kdy vydávají Start from the Dark. V roce 2006 pak vychází Secret Society a o tři roky později i nejúspěšnější album z novodobé historie kapely Last Look at Eden.

Zlatý Pytel kostí

V dubnu letošního roku kapela přichází s novinkou Bag of Bones, která byla velmi kladně přijata. V domácím Švédku album získalo dokonce ocenění zlaté desky za prodej více než dvaceti tisíc jejich kopií. Produkci alba si vzal na starosti Kevin Shirley, který spolupracoval například s Iron Maiden nebo Yourney. A proč byl zvolen pro novinku název Bag of Bones - Pytel kostí? O tom řekl více bubeník Ian Haugland: „Nejmenuje se to Pytel kostí proto, že bychom všichni strašně zhubli nebo že bychom našli zalíbení v archeologii či psech… Je to proto, že to zní sakra dobře!“

Nezapomeňte tedy, že už 8. listopadu se legenda Europe představí v Praze v KC Vltavská a kromě novinky Bag of Bones s sebou přiveze i pořádnou porci poctivého rocku se skvělou show. Speciálním hostem tohoto čtvrtečního koncertu budou navíc američtí Stone Rider.

Přehled

Další články

 • Queenie mají obrovský úspěch, těšte se na druhý koncert v O2 areně Queenie mají obrovský úspěch, těšte se na druhý koncert v O2 areně

  Fanoušci hudební legendy Freddieho Mercuryho a skupiny Queen mohou v květnu zažít megakoncert Queen Relived 2020 v O2 areně hned dvakrát po sobě. Pro velký zájem o vstupenky přidávají organizátoři v sobotu 16. května 2020 další show. Jedna z nejlepších světových tribute skupin Queenie tak po 1200 odehraných koncertech po celém světě uvede na domácí půdě dvojitou dávku těch nejlepších hitů legendární britské rockové kapely.

 • Skupina USB Band vydává skladbu Adventní Skupina USB Band vydává skladbu Adventní

  Skupina USB BAND vydává 2. prosince v nové podobě píseň nazvanou Adventní, kterou kapela původně nahrála se zpěvačkou Bárou Basikovou, v nové verzi ji již zpívá Veronika Součková, toho času ještě na turné se Spirituál kvintetem.

 • Video: Festival Rock of Sadská se konal již pošesté Video: Festival Rock of Sadská se konal již pošesté

  Také tento srpen se u jezera ve středočeské Sadské sešli příznivci rockové a metalové hudby na festivalu Rock of Sadská. Jednalo se již o šestý ročník a tak se pořadatelům podařilo vychytat většinu much. A jelikož se návštěvníků sjíždí každým rokem víc a víc, mohli si dovolit i více kapel ze zahraničí. Připomeňte si v naší exkluzivní reportáži jak to letos probíhalo.

 • Foto: The Tiger Lillies, Divadlo Archa, 6. 11. 2019 Foto: The Tiger Lillies, Divadlo Archa, 6. 11. 2019

  The Tiger Lillies je tříčlenná skupina, která vznikla v roce 1989. Všichni členové pocházejí z Londýna. Koncertují po celém světě a v České republice koncertují pravidelně od doby svého vzniku. Mrkněte na náš fotoreport z Divadla Archa.

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };