×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 320
Vytisknout stránku
19.12.2019 13:13

Festival Mladí ladí jazz přichází s nadílkou prvních jmen

Mezinárodní festival Mladí ladí jazz již nyní zdobí pomyslný jazzmanský stromeček prvními jasnými hvězdami. Dává na vědomí, že v rámci jedenáctého ročníku jarní mízu v dubnové hudební Praze rozproudí americké saxofonové techno jazz trio Moon Hooch a nejmladší členka rodiny, která spoluvytvářela dějiny americké hudby posledních bezmála osmi dekád, devětadvacetiletá zpěvačka a looperka Madison McFerrin.

Moon Hooch, kteří svojí neotřelou a místy až zběsilou kombinací EDM, jazzu a rocku spolehlivě roztančili tisíce lidí na loňském MLJ Open Airu, tentokrát představí své nové album Life On Other Planets 25. dubna v Paláci Akropolis. O Moon Hooch napsal britský Guardian, že jejich styl lze nazvat virtuózním jazzem nebo akustickým technem, podle preferencí posluchače. Dva saxofonisté a bubeník byli newyorskými buskery jen do okamžiku zhruba před deseti lety, kdy NYPD zakázal jejich vystupování z důvodu ohrožení veřejného pořádku. Vzali to tedy za jiný konec a brzy začali vyprodávat svoje koncerty po celém světě.

V televizních show vystupovali vedle takových jmen, jako jsou Tame Impala a James Blake. Jejich dvacetiminutový set v ikonické sérii NPR Tiny Desk Concerts protočil čítače na YouTube přes hranici tří milionů a autor a dramaturg oblíbeného cyklu Bob Boilen jej považuje za jeden ze svých nejoblíbenějších. Moon Hooch o sobě s jen mírnou nadsázkou tvrdí, že jsou post-racionální kapela, protože se vždy snaží hlavně dělat věci tak, jak je cítí, aniž by se zabývali svým úspěchem a budoucností. Svůj neskutečně energický mix EDM, jazzu a rocku přenesli i na nové album Life On Other Planets, které vyjde 10. ledna a s nímž se objeví v dubnu v Praze.

Madison McFerrin neměla od malička k hudbě daleko. Zatímco děda Robert Ferrin Sr. byl prvním pěvcem černé pleti na prknech Metropolitní opery, tatínek Bobby ukázal světu nekonečné možnosti lidského hlasu a vyrovnal na poličku v obýváku 10 cen Grammy, nejen za megahit "Don't Worry Be Happy". Nejmladší z rodu McFerrinů si však svoje místo v hudebním světě 21. století, kterému vládnou sociální média a digitalizace skoro všeho, našla sama. Paradoxně jí k tomu pomohlo nepříliš vlídné přijetí její verze národní hymny, kterou zazpívala během kampaně Hillary Clintonové v roce 2016.

 

 

 

Lavina nenávistných komentářů na internetu, včetně toho od namyšleného rapera Snoop Dogga, ji přivedla k nahrávání vlastních skladeb a živému koncertování. Její originální pojetí práce s hlasem, looperem a mix žánrů a cappella a soulu si rychle získaly respekt, renomovaný časopis Pitchfork o dva roky později napsal ve vtipné reakci na její druhé EP, že "Madison McFerrin is making a cappella cool again". Na třetím EP, kde se poprvé objeví v produkci staršího bratra Taylora McFerrina i další instrumenty, si to pak ve skladbě i videu TRY s ironii, vtipem a nadhledem vyříkává i se svými hatery, díky nimž vlastně talentovanou zpěvačku uvidíme i 18. dubna v Jazz Docku v Praze.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Festival Mladí ladí jazz již jedenáctým rokem dává během dubna prostor muzikantům a formacím, kteří svojí tvorbou vnášejí do jazzových vod čerstvý vítr, leckdy i pořádnou očistnou bouři, odnášející pryč přežité hudební harampádí. Jeho odvážná dramaturgie se nebojí bořit zažité jazzové škatulky a otevírá se nejrůznějším hudebním žánrům, které hýbou 21. stoletím. Festival vyvrcholí tradičně velkým open air koncertem na Mezinárodní den jazzu 30. dubna na Karlově náměstí. Vstupenky na oba koncerty jsou k dispozici v předprodeji v síti GoOut, samozřejmostí je zvýhodněné vstupné pro návštěvníky do 26 let. Více informací naleznete na oficiálních stránkách.

Poslední od