Hiromi Uehara, klavírní supertalent, míří do Prahy

Jednou z hlavních hvězd letošního festivalu Struny podzimu bude japonská klavíristka Hiromi Uehara. Do Prahy přijede představit svoji novou desku Voice, kterou nahrála se svým hvězdným triem.

Hiromi Uehara Hiromi Uehara Zdroj: wikipedia.org

Když naposledy tato mladá talentovaná umělkyně vystoupila v roce 2010 na Staroměstském náměstí ve skupině baskytaristy Stanleyho Clarka, vzbudil její výkon hotové ovace. Nebyla to však její první návštěva České republiky. Již v pouhých čtrnácti letech měla tu čest zahrát si sólový klavír s Českou filharmonií v Praze.

Nicméně Hiromi Uehara nezačínala jen u vážné hudby. Od útlého mládí jí její učitel ukazoval krásy jazzu. Navíc měla v sedmnácti letech možnost zahrát si s klavíristou Chickem Coreou, čímž její cesta byla víceméně určena. Hned po dokončení studií na prestižní hudební škole v Berklee v Bostonu se začala věnovat sólové kariéře.

Čtěte také: Na Strunách podzimu vystoupí i jazzový nestor Sonny Rollins

Od roku 2004 stihla talentovaná klavíristka vydat již čtyři sólové desky. Zároveň s nimi založila vlastní kapelu s názvem Hiromi's Sonicbloom, ve které se vystřídalo již několik zvučných jmen, například kytarový experimentátor David Fiuczynski. Zajímavostí také je, že v kapele si zahrál i slovenský bubeník Martin Valihora, který může být i českému publiku znám ze svého působení v legendární slovenské skupině Collegium Musicum Mariána Vargy.

 

 

Hiromi její osobitý styl, dokonalá hráčská technika a nápadité kompozice si brzy vydobyly místo mezi čelními jazzovými osobnostmi. Její moderní pojetí fúze jazzové, rockové a vážné hudby je velkým ozvláštněním hudební scény a i pro posluchače u nás to bude bez pochyb velký kulturní zážitek, neboť již 3. října vystoupí Hiromi Uehara v půl osmé večer v divadle Hybernia v Praze. Ceny vstupenek se pohybují od 150 do 690 korun, což je cena poměrně příznivá na to, jaký se v Praze chystá hudební svátek.

Novou desku Voice přijede do Prahy představit i se svým The Trio Project ve složení: Anthony Jackson na baskytaru a Steve Smith na bicí. Oba tito muzikanti jsou již jazzoví veteráni, například Steve Smith se kromě mnoha významných hostování velkou měrou podílel i na deskách slavného francouzského houslisty Jeana-Luca Pontyho. Je tedy na co se těšit.

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář