Vytisknout tuto stránku

Kytarista Keb´ Mo´ dorazí do Prahy s deskou BLUESAmericana

Vůbec poprvé navštíví Prahu americký bluesový kytarista, zpěvák a příležitostný herec Keb´ Mo´. Hudebník vystoupí na nevšedním, ale velmi vznešeném místě a představí zbrusu novou desku.

Keb´ Mo´ Keb´ Mo´ Zdroj: pořadatel koncertu

Před rokem připravila Správa Pražského hradu několik koncertů včetně vystoupení Glena Hansarda, klavíristky Reginy Spector či bluesmana Taj Mahala. Právě vystoupení posledního jmenovaného bylo pod letním nebem v prostorách terasy Jízdárny Pražského hradu nezapomenutelným a netradičním zážitkem. Více si o koncertu přečtěte zde.

Nyní Správa Pražského hradu zveřejnila jména dvou umělců, kteří letos v létě zahrají v Praze. Pořadatelé se soustředili na dva kytaristy, z nichž oba mají velmi blízko k bluesové hudbě. O nadcházejícím červnovém koncertu kytaristy Jeffa Becka se dozvíte zde.

V říjnu 1951 se v americkém státě Kalifornie narodil Kevin Moore, který je již dnes znám pod pseudonymem vycházejícím z jeho jména – Keb´ Mo´. V dospívání mladého Moorea ovlivnily především žánry blues, gospel a country, které dodnes ve své tvorbě reflektuje. Debut, jenž natočil ještě pod svým občanským jménem, vyšel v roce 1980. Poté se na čtrnáct let odmlčel. S rokem 1994 vydal desku s název Keb´ Mo´ a jeho kariéra začal strmě stoupat. Následovaly desky Just Like You a Slow Down, které obě získaly cenu Grammy.

 

 

Stejný úspěch zaznamenala deska z roku 2004 Keep It Simple. Keb´ Mo´ se soustředí na blues v různých variacích. Jeho delta blues zní opravdově a od podlahy, avšak tvorba tohoto žánru v jeho podání je okořeněna o zcela akustické kousky, procítěné s doprovodnými vokály (například One Friend) i skladby propojené s country. Vcelku čerstvé album The Reflection z roku 2011 přichází i se soulovými a gospelovými prvky v bluesové hudbě, která je v tomto případě pro posluchače více srozumitelná díky popovým prvkům.

Keb´ Mo´ si během své kariéry vysloužil několik přízvisek, například současný mistr amerického blues nebo současný velvyslanec bluesové hudby. V obou případech se objevuje slovíčko současný. Hudebník sice inovuje, nicméně se stále navrací ke kořenům. V jeho podání tradice stále žije a nesoučasné se stává současným, protože stále promlouvá k lidem.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Hudebník říká, že si nikdy nepředsevzal, že se chce stát bluesovým hudebníkem, ale díky tomuto stylu dokáže zpívat skutečnost. V úterý 22. dubna mu však vychází nová, již dvanáctá studiová nahrávka s názvem BLUESAmericana. „Nechtěl jsem, aby jiní hudebníci ovlivnili směřování nového alba,“ říká samotný Keb´ Mo´. „Když jsem oslovil nějakého muzikanta, aby část nahrál, natočil jsem předem vlastní šablonu, podle které se pak řídil.“ dodává kytarista, který si na desce zahrál taktéž na klávesy i basu.  

Na konci devadesátých let se věnoval i herectví. Zahrál si v dokumentu Can’t You Hear the Wind Howl, kde ztvárnil roli legendárního bluesmana Roberta Johnsona. V roce 2007 se objevil v roli bluesmana ve filmu Honeydripper, tentokrát se jeho postava jmenovala Possum.

Bluesman Keb´ Mo´ vystoupí ve Španělském sálu Pražského hradu ve čtvrtek 24. července od 20 hodin. Vstupenky na koncert budou k dostání v předprodeji na konci dubna.

Další informace

Napsal(a):
Buďte první, kdo napíše komentář!

Nejnovější od Adriana Semlová