pátek, 17 srpen 2012 13:00

Legendární Pražský výběr se vrací na pódia

Napsal(a)
Pražský výběr Pražský výběr Zdroj: archiv kapely

V dubnu letošního roku fanoušky potěšila zpráva o znovuobnovení Pražského výběru. Šest let po svém rozpadu se kapela rozjede na turné, a dokonce v původní sestavě z dob své největší slávy. Na jednom pódiu se na podzim tohoto roku opět setkají Michael Kocáb, Michal Pavlíček, Vilda Čok, Klauda Kryšpín a Jiří Hrubeš. Během listopadu odehrají čtyři velké koncerty v Praze, Ostravě, Brně a Pardubicích a jeden i v Bratislavě.

Pražský výběr založil v roce 1976 klávesista a zpěvák Michael Kocáb. Zpočátku tvorbu orientoval na jazz rock, který byl v té době velmi populární. Když se v rockové muzice na Západě zvedla tzv. nová vlna, Kocáb se nechal inspirovat a pozměnil styl hudby.Přizval Michala Pavlíčka a spojením těchto dvou hlavních tvůrčích osobností vznikla zcela mimořádná kapela. A to nejen hudebně. Texty, vystupování, extravagantní kostýmy a doplňky dokreslovaly dravou, na svou dobu velmi odvážnou, muziku. Není divu, že se znelíbili tehdejšímu režimu.

V roce 1982 měli natočené album Straka v hrsti z písní, které posluchači znali už z koncertů. Deska však nevyšla (až o šest let později), ale fanoušci si ji načerno nahrávali, tehdy ještě na pásky, jeden od druhého. Ještě týž rok natočil Juraj Herz film Straka v hrsti, ten však putoval rovnou do trezoru. Michal Pavlíček k tomu dodává: "Po tomhle filmu si nás začali fízlové všímat naplno. V komparsu se objevili lidi, který podepsali Chartu 77 a StB začala ten film mapovat. Kdo se na něm podílel a o co tu vlastně jde." Důsledkem byl zákaz Pražského výběru a Jiří Hrubeš v roce 1985 emigroval.

 

 

Dohromady se pánové dali až po třech letech s novým názvem Výběr, za bicí usedl Klaudius Kryšpín. Vznikly nové úspěšné desky, odehrála se spousta vyprodaných koncertů. Neshody mezi hlavními protagonisty Michaelem Kocábem a Michalem Pavlíčkem vak yústily v rozpad kapely. Rok 2006 byl posledním, kdy jsme mohli Pražský výběr vidět pohromadě.

A jak se k obnovení společného hraní vyjádřili sami muzikanti?

Michal Pavlíček: „Byla to taková zvláštní souhra okolností. S Michaelem Kocábem jsme si vlastně poprvé po šesti letech stiskli ruku na pohřbu Václava Havla a potom vlastně ve stínu této tragické události došlo k uvolněné atmosféře a symbolickému proboření zdi, což si Václav vždycky přál.

Pak přišla nabídka na koncertní turné a my jsem začali tuto reinkarnaci Výběru seriózně zvažovat. Samozřejmě jsme měli s Vilémem určité podmínky k tomu, abychom se mohli o comebacku Výběru bavit. Nakonec jsme našli společnou řeč a udělali jsme tlustou čáru za tou nešťastnou epizodou Pražského výběru. Pro mne jeden z důvodů je i očištění jména Pražský výběr v očích fanoušků, aby skončila éra rozhádané kapely a vrátil se jí starý lesk."
Michael Kocáb: „Máme za sebou obrovskou část života a ta odluka nebyla zas tak dlouhá. Musím ale říct, že mi spadl obrovský kámen ze srdce. Bylo obtížné chodit kolem sebe a nepovídat si spolu. Tušili jsme, že to není dobře a měli jsme radost z opětovného shledání."

Vilém Čok: „Odmítl jsem se účastnit různých pokusů o navázání pracovních kontaktů s bývalými spoluhráči, protože to bylo zase přes politiku a tím způsobem jsem to nechtěl. Vždy jsem říkal, že Michael Kocáb má na rozpadu vinu největší, a proto by on měl přijít první s podanou rukou. Když se tak letos v lednu stalo, uvědomil jsem si, kolik jsem toho s kapelou prožil, co jsme dokázali a co ještě dokázat můžeme. V této kapele jsem profesně vyzrál a vždycky jsem tvrdil, že Výběr je moje táta i máma. Proto jsem na nabídku obnovit ho kývl."

Jiří Hrubeš„Pro kluky je to asi trošku jiné, ale já jsem nehrál s Výběrem hodně dlouho. Vlastně od doby nahrání alba Straka v hrsti. Dlouho jsme se neviděli a nehráli spolu, tak si myslím, že to bude navázání opravdového Ducha Pražského výběru se vším všudy, jak to bylo, mělo být i jak to bude."

Klaudius Kryšpín: „Myslím si, že některé chvíle v životě každého z nás mohou zásadně změnit vše. V našem případě k lepšímu, protože jsme si k sobě opět našli cestu. Máme chuť hrát pohromadě, a to je skvělá věc. Za sebe mohu říct, že jsme společně za těch třicet let zažili hodně a většinou to dobré."

Na Pražský výběr v plné parádě a s dvěma bubeníky se můžeme těšit:

 9. listopadu - Praha TIPSPORT ARENA

13. listopadu - Ostrava, hala SAREZA 

16. listopadu - Bratislava, AEGON aréna NTC

21. listopadu - Brno, KAJOT ARENA

24. listopadu - Pardubice, ČEZ ARENA

Přehled

Další články

 • Rock for People rozšiřuje program o šestici jmen Rock for People rozšiřuje program o šestici jmen

  Šestadvacátý ročník festivalu Rock for People postupně odhaluje silný line-up. Poté, co bylo oznámeno nové datum konání 18.-21. června 2020 a koncert amerických punk rockerů Green Day, přichází s další várkou hvězd současné hudební scény. Připravte se na The 1975, Neck Deep, Motionless in White, De Staat, Dream State a Horkýže Slíže.

 • Queenie mají obrovský úspěch, těšte se na druhý koncert v O2 areně Queenie mají obrovský úspěch, těšte se na druhý koncert v O2 areně

  Fanoušci hudební legendy Freddieho Mercuryho a skupiny Queen mohou v květnu zažít megakoncert Queen Relived 2020 v O2 areně hned dvakrát po sobě. Pro velký zájem o vstupenky přidávají organizátoři v sobotu 16. května 2020 další show. Jedna z nejlepších světových tribute skupin Queenie tak po 1200 odehraných koncertech po celém světě uvede na domácí půdě dvojitou dávku těch nejlepších hitů legendární britské rockové kapely.

 • Skupina USB Band vydává skladbu Adventní Skupina USB Band vydává skladbu Adventní

  Skupina USB BAND vydává 2. prosince v nové podobě píseň nazvanou Adventní, kterou kapela původně nahrála se zpěvačkou Bárou Basikovou, v nové verzi ji již zpívá Veronika Součková, toho času ještě na turné se Spirituál kvintetem.

 • Video: Festival Rock of Sadská se konal již pošesté Video: Festival Rock of Sadská se konal již pošesté

  Také tento srpen se u jezera ve středočeské Sadské sešli příznivci rockové a metalové hudby na festivalu Rock of Sadská. Jednalo se již o šestý ročník a tak se pořadatelům podařilo vychytat většinu much. A jelikož se návštěvníků sjíždí každým rokem víc a víc, mohli si dovolit i více kapel ze zahraničí. Připomeňte si v naší exkluzivní reportáži jak to letos probíhalo.

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };