Patti Smith slaví 40. výročí vydání alba Horses

Slavné album Horses spatřilo světlo světa před čtyřiceti lety a toto výročí hodlá Patti Smith řádně oslavit svým turné po několika zemích, v rámci kterého navštíví i Prahu.

Patti Smith Patti Smith Zdroj: radiounodigital.com.uy

Americkou legendární písničkářku netřeba zvlášť představovat, neboť hudební veřejnosti je známa po celém světě. Stejně tak i její debutové album Horses, které otevřelo její muzikanstkou kariéru a nebývá zvykem, že první album zůstane i po čtyřiceti letech průlomové a inspirativní pro spousty dalších hudebníků. A to si zaslouží patřičně oslavit, jak jinak než sérií živých koncertů. „Bude to opravdová, hrdá oslava,” říká Patti o svém záměru představit na koncertě celé album Horses. Budou ji doprovázet dva členové původní kapely Lenny Kay a Jay Dee Daugherty spolu s hráčem na basovou kytaru a klávesy Tony Shanahanem, který je členem její kapely dvacet let. Naplánováno je osm koncertů v Německu, další pak u nás, v Anglii, Itálii a Francii, vrcholem pak bude výroční show ve zpěvaččině rodném městě New Yorku 10. a 11. listopadu, neboť právě 10. listopadu album před čtyřiceti lety vyšlo.

 

 

Patti začínala hrát své písně či zhudebněné performanční básně na pódiích kabaretů a barů převážně na Manhattanu. Její osobité improvizace plné směsi písní a halucinačních představ doprovázeli kytarista Kay a na klavír Richard Sohl. Psal se rok 1975, kdy se její skupina rozrostla o dalšího, dnes již také legendárního kytaristu českého původu Ivana Krále a bubeníka Jay Dee Daughertyho.

Čtěte také: Rozhovor s Ivanem Králem

V té době Patti svou tvorbou upoutala prezidenta gramofonové firmy a na světě byla smlouva o vydání prvního alba. Deska Horses představovala návrat k prvotním instinktům rocku  - snažila se probudit ducha a příslib hudby v době, kdy se zdálo, že tento cit byl téměř zapomenut. Byla zamýšlena jako „tříakordový rock propojený se silou slova“. Patti Smith a její kapela se vždy snažila vyhnout nějakému hudebnímu škatulkování, její tvorba je plná free jazzu, valivých rytmů a textového zaříkávání s prolínáním dalších zvukových obrazů. Je natolik specifická, že plným právem budí pozornost i po té dlouhé řadě let, kdy se hudba dál vyvíjí všemi možnými žánrovými směry.

Sledujte rock na Facebooku:
 


Album, které za tu celou řadu let dostalo řady ocenění, budete mít nyní možnost slyšet celé a živě. Pražský koncert Patti Smith je naplánován na 5. srpna 2015 do Divadla Archa, ale bohužel je již beznadějně vyprodán. Škoda, že pořadatelé pro takovou událost nezvolili větší prostor.    
    

Další informace

  • Název akce: Patti Smith
  • Datum: středa, 05 srpen 2015
  • Místo: Divadlo Archa
  • Cena: vyprodáno
Napsal(a):

Zanechat komentář