Vytisknout tuto stránku
pátek, 26 duben 2019 11:45

Pavol Habera s Teamem se letos vrátí na česká pódia

Napsal(a)
Team v brněnské DRFG Aréně v roce 2016. Team v brněnské DRFG Aréně v roce 2016. Foto: Kateřina Kovalčíková/musicweb.cz

Téměř čtyřicet let už uplynulo od chvíle, kdy se začala psát historie jedné nejvýraznějších kapel slovenské (československé) historie - Team. Na cestě je, jak už to tak bývá, čekal pohádkový úspěch, ústup ze slávy i návrat na vrchol.

Prvopočátky příběhu kapely Team je možno hledat v roce 1980, kde se kytarista Dušan Antalík spolu s basákem Ivanem Válkem rozhodli pustit do zkoušení vlastního materiálu. Scházeli se v martinském Hifi klubu, kde se kromě skládání a cvičení věnovali také poslechu svých vzorů, mezi nimiž nechyběli Genesis, Pink Floyd, ale třeba i Hladíkův Blue Effect. Cedule s nápisem Nerušte - skúšame: Troll, Elektra a Midd. dala vzniknout názvu nového uskupení, a to jednoduchým spojením prvních písmen. V roce 1982 už měl Team na kontě několik festivalových vystoupení, ale musel se na dva roky uložit ke spánku, protože jeho členové oblékli maskáče.

O dva roky později už měli Antalík a ostatní jasno v dalším směřování Teamu. Usilovné skládání a zkoušení mělo jediný cíl - vydání debutového alba. Opravdu od země se ale odlepili až s příchodem zpěváka Pavola Habery v roce 1987. Deska s jednoduchým názvem Team vyšla u Opusu o rok později a okamžitě se díky hitům Reklama na ticho a Malá nočná bůrka stala bestsellerem. Úspěch nepřibrzdili ani soudruzi cenzoři snažící se bojkotovat hraní písně Nároční. Koneckonců, sametová revoluce už byla za dveřmi. Prodejní čísla debutu se nakonec vyšplhala někam k 250 000. Team navíc album nahrál i v esperantu, což mu otevřelo dveře k vystupování v zahraničí. Třeba ve Velké Británii nebo v Holandsku.

Následující placka Prichytený pri živote z roku 1989 úspěch debutu potvrdila. Před písněmi Prievan v peňaženke nebo Lietam v tom tiež v podstatě nebylo úniku a Team dokonce vyhrál Zlatého slavíka. Přechod na tržní hospodářství kapele nijak neublížil. Naopak, první polovina devadesátých let byla pro Team s alby 3, 4 a 5 zlatým věkem. Habera začal vydávat sólová alba, vystupovat v muzikálech i ve filmu a nakonec Team opustil. 

 

 

Kapela se nevzdala a na Haberovo místo nastoupil Roman Révai a v roce 1997 vyšla deska Volná zóna. Úspěch se ale nedostavil, a tak byl o dva roky později Habera zase zpátky na albu 7edem. Návrat na špici ale přinesla až následující deska Mám na teba chuť se stejnojmenným hitem z roku 2002. Team byl zpět v plné síle a zase vyprodával haly i stadiony. Neúčinkoval sice již s takovou intenzitou jako v devadesátých letech, ale ze scény už nezmizel. V roce 2012 se konalo rozlučkové turné následované sérií akustických vystoupení. 16. května 2014 zemřel na zástavu srdce bubeník Ivan Marček. Team ale žije dál. Naposledy o sobě dal vědět letošním ohlášením celorepublikového turné, které vyvrcholí 9. června v O2 areně.

V roli předskokana se představí Peter Cmorik Band, jehož frontman je několikanásobný vítěz slovenského Zlatého slávika. Se skupinou Team Peter Cmorik vyrazil na československé turné už v roce 2008. Do povědomí široké veřejnosti se Cmorik dostal svým vítězstvím v soutěži Slovensko hledá Superstar II v roce 2006. Dosud vydal čtyři alba, české publikum ho zná i díky spolupráci s Ondřejem Brzobohatým, se kterým před lety absolvoval turné po České republice.

 

Zastávky turné:

18. května Třinec
22. května Brno
24. května Zlín
28. května Třebíč
30. května Pardubice
01. června Ústí nad Labem
03. června Plzeň
05. června České Budějovice  
07. června Karlovy Vary
09. června O2 arena Praha
12. června Ostrava
14. června Olomouc

 

Přehled

 • Název akce: Habera & Team 2019 Tour
 • Datum: neděle, 09 červen 2019
 • Místo: O2 arena Praha
 • Cena: 890 - 1290 Kč

Další články

 • Faces on TV představí materiál z připravované desky Faces on TV představí materiál z připravované desky

  Faces On TV zanechali v Praze v roce 2019 veskrze pozitivní dojem. Nejprve energickým vystoupením před vyprodanými Balthazar v Lucerna Music Baru a poté neskutečným koncertem v narvaném Café V lese s celou kapelou. Nyní se vrací se zbrusu novými kousky.

 • Legendární Pink Dots se vrací Legendární Pink Dots se vrací

  The Legendary Pink Dots jsou anglicko-holandská experimentální rocková kapela, která se zformovala v Londýně již před 40 lety. V Café v lese se představí hned zkraje nového roku.

 • Půl století Aerosmith oslaví i v Praze Půl století Aerosmith oslaví i v Praze

  Aerosmith patří mezi nejzásadnější pojmy rockové historie. Na kontě mají tuny hitů, 150 milionů prodaných alb, ale i potíže se zakázanými substancemi, které je nejednou málem zahubily. Ze všech patálií se ale nakonec dokázali vyškrábat a tak to už dotáhli až na konec páté desetiletky. A v rámci oslav tohoto úctyhodného jubilea se po deseti letech vrátí i do pražské O2 areny.

 • Skepta rozbouří společně s Addictem Metronome Prague Skepta rozbouří společně s Addictem Metronome Prague

  Skeptu i Addict by NobodyListen uvede pražský festival na svém pátém ročníku. Jeden z nejzásadnějších eventů na poli klubové hudby obsadí stage na Metronome a rozbouří páteční a sobotní červnovou noc! Nový zvuk, nové hvězdy!