sobota, 22 únor 2014 22:29

První jména pro maďarský festival Sziget 2014

Napsal(a)
Skrillex Skrillex Zdroj: presskit

Festival Sziget oznámil první headlinery a zatím necelé tři procenta ze svého programu. Queens of the Stone Age, Placebo, Calvin Harris, Macklemore & Ryan Lewis či Skrillex, to jsou první jména určena na hlavní pódia Szigetu. Ale nejen headlineři mohou znít zajímavě pro české festivalové fanoušky, Bastille, Imagine Dragons, Tom Odell mají i v ČR dobré jméno. O Sziget by se měli zajímat i umělci věnující se vizuálním výstavám, pro které je připraveno více než dva milióny korun.

První jména hudební části programu letošního ’Island of Freedom’ (Ostrova svobody), který se bude konat 11.-18. srpna, potvrzují, že i letošní hudební line-up stojí za to, hvězdy zvučných jmen doplňují i ty méně známé, které aktuálně hýbou hudebním světem. Nejzvučnější jména první části oznámeného ho programu, jako jsou kalifornští držitelé Grammy, Queens of the Stone Age nebo rockoví Placebo se zpěvákem Brianem Molkem, není třeba představovat. Stejně tak Calvin Harris ze Skotska či Skrillex, jsou jedny z největších jmen dnešní mainstreamové elektronické hudby.

 


Co aktuálně hýbe hudebním trhem v USA jsou Macklemore & Ryan Lewis, hvězdy hip-hopové scény ve Spojených státech. Letošní Grammy Awards získali hned ve čtyřech kategoriích jako ‘Objev roku’, ‘Nejlepší rapové vystoupení’, ‘Rapové album roku’ a skladba “Thrift Shop” vyhrála v kategorii ‘Nejlepší rapovou píseň roku’. Nastupující generace hudebníků zatím v programu festivalu Sziget reprezentují taková jména jako americká alternativní rocková kapela Imagine Dragons, která letos obdržela ocenění ‘Nováček roku’ na European Festival Awards. Výjimečný britský talent, skladatel a zpěvák v jedné osobě, Jake Bugg, charakteristický svým bezprostředním a jedinečným zvukem soudobé folkrockové scény. Elektro trip-hopovéhé trio z Nottinghamu, London Grammar, které do publika vlévá emocionální a melancholické nálady.

V programu je ještě řada dalších jmen, zvláště anglická scéna je zastoupena již nyní velmi silně. Potvrzeni z UK jsou také Bastille, talentovaný Tom Odell, folk jazzový Michael Kiwanuka, indierocková kapela Klaxons a dvojice známá jako The Big Pink. Celkem dvacet potvrzených vystoupení festivalu Sziget tvoří zatím jen zlomek z celého programu.

Festival ale neangažuje jen kapely, ale i umělce z vizuálního umění, navíc je tu příležitost i pro zástupce z ČR. Organizátoři Sziget festivalu zveřejnili grantové okruhy pro umělce a umělecké skupiny v oblasti venkovních instalací ve třech kategoriích. Umělci nyní mohou navrhnout sochu, vizuální instalaci nebo dekoraci, která se stane hlavním vizuálním prvkem festivalu. Celková výše grantů je přes dva miliony korun (80 000  EUR).


 

Sziget festival je největší středoevropský hudební festival a koná se v maďarské metropoli Budapešť na ostrově Óbudai. V roce 2013 se konal 21. ročník, který navštívilo 362 000 diváků z více než 70 zemí, kteří mohli vidět více než 1000 různých vystoupení a koncertů umělců z celého světa. Za rok 2011 získal festival evropské ocenění v hlavní kategorii Best Major Festival. V předchozích ročnících zde vystupovali téměř všechny hvězdy hudebního nebe – Prince, R.E.M., David Bowie, Placebo, Muse, Radiohead a další, v roce 2013 to byli mj. také Blur.

[tisková zpráva pořadatele]

 

 

Přehled

 • Název akce: Sziget 2014
 • Datum: pondělí, 11 srpen 2014
 • Místo: Budapešť Maďarsko
 • Cena: od 50 EUR (jednodenní vstupenka)

Další články

 • Rock Werchter: Nejlepší festival v Evropě? Rock Werchter: Nejlepší festival v Evropě?

  Belgie se může pyšnit jedním z nejpropracovanějších festivalů v Evropě. Kousek od Lovaně se rozprostírá masivní pole, na kterém stojí areál festivalu. Čtyři pódia, obsáhlá směsice žánrů, interpreti světového rázu, perfektní organizace a úsměvy, kam se člověk podívá. Rock Werchter je definicí toho, že i festival takové velikosti se dá připravit téměř k dokonalosti a jeho návštěvníci měli možnost se o tom přesvědčit 5. až 8. července 2018.

 • Foto: Metronome Festival Prague, Výstaviště Holešovice, Praha, 22.6.2018 Foto: Metronome Festival Prague, Výstaviště Holešovice, Praha, 22.6.2018

  V pátek 22.6.2018 se v areálu holešovického Výstaviště konal třetí ročník Metronome Festivalu Prague.

 • Metronome Festival ohlásil jako hlavního headlinera The Chemical Brothers Metronome Festival ohlásil jako hlavního headlinera The Chemical Brothers

  Britské duo The Chemical Brothers je další oznámenou hvězdou Metronome Festivalu, který se uskuteční na pražském Výstavišti ve dnech 22. až 23. června 2018.

 • Queens of the Stone Age se vydají do Prahy Queens of the Stone Age se vydají do Prahy

  Stovky úžasných koncertů, výpadky paměti, nevysvětlená zranění, rok dlouhá zajížďka s Iggy Popem a pěkná řádka nominací na Grammy. Queens Of The Stone Age se vynořili z pouště nově zjizvení a podivně krásnější na svém šťastném sedmém albu Villains.

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };