Vytisknout tuto stránku

Respect festival přivítá jednu z největších hvězd world music Moryho Kanté

Šestnáctý ročník Respect festivalu, který proběhne 15. a 16. června na pražském ostrově Štvanice, představí významné světové i domácí interprety world music. V obou dnech se můžeme těšit na bohatý program. Headlinerem letošního ročníku bude velikán africké hudby Mory Kanté.

Mory Kanté Mory Kanté Zdroj: vision-urban.com

Hudebník z Guiney Mory Kanté, který svou hudbou vlnu world music vůbec odstartoval, se proslavil díky skladbě Yéké Yéké a přes dvacet let se drží na přední pozici v celém světě. Do Čech letos zavítá poprvé. Byl prvním, kdo na parket přenesl legendární jednadvacetistrunnou koru, nástroj podobný harfě. Kanté propojuje tradiční africkou hudbu s moderními evropskými prvky a snaží se ukázat, že všechny taneční tradice pocházejí právě z Afriky. 

 

 

Mory Kanté na festivalu vystoupí v neděli, spolu s řadou dalších zajímavých a vynikajících interpretů. Přijede například úspěšná kapela z Mali Terakaft, jež s sebou přinese tzv. pouštní rock. Kapela dříve personálně spolupracovala se skupinou Tinariwen, která tento žánr proslavila. Jedná se o hudební novotvar propojující elektrické kytary se zpěvy pouštních kočovníků.

Arabskou avantgardní hudbu představí libanonská zpěvačka Yasmine Hamdan, která svůj jemný ženský hlas mísí s elektronikou. Yasmine boří vžité představy o arabském světě a v současné době je ikonou jeho alternativního umění a undergroundu.

 

 

Živý balkánský folklór s sebou přiveze maďarská kapela Söndörgő. Tvoří ji členové s jihoslovanskými kořeny a jejich muzika dosud není příliš známá. Věnují se tambušské hudbě a hrají na autentické balkánské tambury, tedy na lidové strunné nástroje.

2013 04 26 maderaKdo má v oblibě rytmy Latinské Ameriky, určitě si rád poslechne vystoupení kolumbijského muzikanta Ivana Gutierreze a jeho kapely Madera, tvořené předními českými hudebníky, Tadeášem Mesanym, Davidem Landštofem a Ondřejem Kabrnou. České publikum může Gutierreze znát především díky spolupráci se Zuzanou Navarovou. Madera vznikla roku 2003 a jejich poslední vydané ablum se jmenuje Jardín Amurallado, které by se dalo označit za post-latin městský neo-folk.

Stejně jako v sobotu, i v neděli bude připraven pestrý doprovodný program. Stánky s občerstvením, čajovna, kavárna, vinárna, výstava uměleckých děl a rozmanitý program pro rodiny s dětmi.

Čtěte také: Pořadatelé festivalu Struny podzimu představili program pro tento rok

Vstupenky na Respect festival bude lepší zakoupit v předprodeji v sítích Ticketpro, protože na místě mohou být o něco dražší. Vstupné na jeden den stojí 450 korun, na oba dva dny 550 korun a zvýhodněné rodinné vstupné stojí 600 korun. Při koupi vstupenek na místě lze uplatnit studentskou slevu 50 korun nebo slevu pro cyklisty 100 korun. Děti do 15 let a držitelé ZTP průkazu mají vstupné zdarma.

Další informace

  • Název akce: Respect festival
  • Datum: neděle, 16 červen 2013
  • Místo: ŠtvanicePraha
  • Cena: 450 - 600 Kč
Napsal(a):
Buďte první, kdo napíše komentář!

Nejnovější od Barbora Kozáková