neděle, 03 únor 2013 07:00

Rockový vitamín CITRON probudí k životu sedm tuzemských měst

Napsal(a)
Citron Citron Foto: Eva Makovská, musicweb.cz

Legendární kapela Citron se rozhodla všem svým příznivcům dokázat, že zdaleka nepatří do starého železa. Vrátila se do zkušebny a od začátku roku se pilně připravuje na koncertní šňůru, kterou zahájí 12. dubna v Pardubicích. Následně se rozjede do dalších šesti měst po celé republice.

Dnes již kultovní alba Radegast a Plni energie z osmdesátých let nemohla uniknout pozornosti tuzemských rockerů-pamětníků, z vyprávění a poslechu je musejí znát i jejich potomci. Pro všechny bude koncertování Citrónů společným zážitkem: tátové zavzpomínají na své nevybouřené mládí a synům se splní sen vidět kapelu naživo.

Na turné se formace představí ve své nejklasičtější sestavě, která na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let táhla davy fanoušků a fanynek naladěných na hardrockovou a metalovou vlnu. Za bicí neusedne nikdo jiný než Radim Pařízek, kytaristy Jaroslava Bartoně a Jirku Šperla dotvrdí basou Václav Vlasák. Pecky jako Radegast, Hon na bluda, Zase dál, Valašský rok nebo Už couvám zazní z úst současného zpěváka Fany Michalíka.

Spolu s nimi se na turné představí i kytarová hvězda osmdesátých a devadesátých let Daniel Krob, známý svým někdejším působením v kapelách Kreyson či Arakain, která loni oslavila své třicáté výročí. Dle slov samotných muzikantů jsou některé písně z Radegastu velmi těžké. Navíc chystají i novější aranžmá, upravení scény a dobové rekvizity včetně sochy Radegasta.

„Na turné se strašně těšíme. Bude zcela odlišné od koncertů, které naši fanoušci v posledních letech viděli. Zazní na něm i skladby, jež jsme naživo hráli jen párkrát v životě, nebo dokonce nikdy, jako třeba Věčný cizinec. Navíc oprášíme i singly, které vyšly ještě před vydáním naší přelomové desky Plni energie." popisuje baskytarista Citronu Václav Vlasák

Jako pozvánku na chystané turné Citroni hodili návnadu již před Vánocemi v podobě nového vydání desky Plni energie. Na dubnových koncertech si diváci jako první budou moci koupit speciální bonusovou reedici alba Radegast.

Prvenství patří kapele Citron za prodej prvního českého hard&heavy alba Plni energie. Vyšlo v roce 1986 a sotva kdo tehdy tušil, že se číslo prodejnosti vyšplhá na šest set tisíc kusů. Nic takového se už žádné české kapele ve stejném žánru zopakovat nepodařilo. Album tehdy nazpíval Standa Hranický, kterého již na dalším albu nahradil Láďa Křížek. Deska Radegast vyšla hned v následujícím roce s ještě větším ohlasem. Jedinečná byla a stále je rovněž jako vůbec první koncepční heavymetalový počin. Obě desky znamenaly také raketový start na tuzemská pódia, davy rozvášněných fanoušků na strhujících koncertech, v povědomí každého účastníka jistě zůstaly kromě hudby i originální kalhoty hudebníků s výraznými širokými pruhy.

 


Stříbrného slavíka za první album, Zlatého za druhé - to byla pro kalepu Citron úžasná motivace pro další tvorbu. Začalo se připravovat další řadové album Vypusťte psy. V té době však odchází Láďa Křížek a brzy po něm i Jaroslav Bartoň. Zatím poslední v diskografii zůstává Bigbítový Pánbů z roku 2010 a zatím jen Pánbů ví, zda se do budoucna dočkáme nové placky.

Předprodej vstupenek pro všechna města za zaváděcí cenu 200 korun byl již zahájen v sítích Ticketportal a Ticketpro. Tato cena zůstává v platnosti až do konce února.  

Plán turné:
12. 4. PARDUBICE, Žlutý Pes
18. 4. PRAHA, Meet Factory
19. 4. ČESKÉ BUDĚJOVICE, KC Art Igy
20. 4. VELKÉ MEZIŘÍČÍ, Jupiter Club
25. 4. BRNO, KC Semilasso
27. 4. ZLÍN, Masters of Rock Café
28. 4. OSTRAVA, Garage

Přehled

Další články

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };