Romská kapela Parno Graszt zahraje v Paláci Akropolis

Rodinná romská kapela z Maďarska Parno Graszt už poněkolikáté navštíví Prahu a svými rychlými živými rytmy rozpohybují 5. října Palác Akropolis.

Parno Graszt Parno Graszt Zdroj: parnograszt.com

Kapela, kterou tvoří několik generací jedné rodiny, hraje už přes pětadvacet let. Prvních patnáct let vystupovali pro publikum z jejich okolí, tedy v blízkosti rodné vesnice Paszab, která leží na východě Maďarska, u hranic s Ukrajinou. Jejich repertoár obsahuje staré, tradiční folkové písně, ale také stále více hudby z vlastní tvorby. Texty píše József Oláh, vokalista a kytarista kapely.

Parno Grazst představují to nejautentičtější z romské hudby, jaká vychází z kořenů balkánských, maďarských, ruských i slovenských Romů. Je v ní obsaženo vše, co je tomuto etniku přirozené. Emoce, nespoutanost, temperament a svoboda. Parno graszt také v romštině znamená bílý kůň, který je symbolem čistoty a svobody.
2013 09 22 parnograszt.jpg
Rytmus je jim naprosto přirozený. Hudba a tanec jsou součástí jejich životů, každé oslavy, společenského setkání. Jsou něčím, co je spojuje i prostředkem vyjádření. Když koncertují, připomíná to nekončící party. Z každého člena kapely srší neuvěřitelné množství energie.
Jejich debutové album Hit the Piano vyšlo v roce 2001 a dostalo se na 7. místo World Music Charts Europe. Produkoval ho přední romský cimbálista Kalman Balogh. Kapela se pak stala velmi oblíbenou ve světě, jezdila po velkých světových festivalech a absolvovala i americké turné. V roce 2002 o Parno Graszt natočilo BBC asi šedesátiminutový dokumentární film. Kapela si svou slávu ale moc nepřipouští.

Přečtěte si také: Festival alternativní hudby a world music dobyl hrad Grabštejn

Další specialitou téhle kapely je množství a rozličnost nástrojů, na které její členové hrají. Mimo akustických kytar, houslí, akordeonu či kontrabasu používají také například lžíce, kovové džbány na vodu a dokáží zahrát i na futra od dveří.
Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 
Na koncertě v sobotu 5. října v Paláci Akropolis, který začne v půl osmé večer, kde vystoupí Parno Graszt, pokřtí také své nové album Slzy štěstí romská kapela Bachtale Apsa společně s Máriem Bihárim. Po jejich koncertě pak na Malé scéně zahraje Gadjo.cz. Vstupenky na koncert stojí od 300 do 350 korun.

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář

?>