Severská bouře zavane do Prahy Finntroll. Již na konci září

Jen necelý měsíc zbývá do okamžiku, kdy se otevřou brány Nové Chmelnice a dovnitř se nahrnou stovky folkových nadšenců. Finští Finntroll se totiž chystají do Prahy a nepřicházejí s prázdnou. Přivážejí nové album Blodsvept, které se na českých pultech objevilo na jaře letošního roku. Kromě nejnovější placky přivážejí Finové do hlavního města také návštěvníky z Faerských ostrovů, skupinu Týr či Skálmöld z dalekého Islandu.

Finští otcové trollish metalu zavítají opět po roce do České republiky. Na konci září vystoupí v Praze Finští otcové trollish metalu zavítají opět po roce do České republiky. Na konci září vystoupí v Praze Zdroj: archiv skupiny

Jméno Finntroll není českému publiku neznámé a jeho úspěch v českých končinách nedokazují jen zaplněné kotle a nadšené reakce publika. Během uplynulých několika let navštívila kapela naši zemi několikrát, a to jak v rámci samostatných vystoupení, tak po boku švýcarských Eluveitie jako součást projektu Pagan Alliance. Naposledy k nám otcové trollish metalu zavítali v srpnu minulého roku, kdy přijali pozvání na festival Brutal Assault.

Čtěte také: Beltinefest Bohemia: Jak přivítat jaro náloží folkmetalu

Kapela vznikla v roce 1997 a již o dva roky později vyrukovala s prvním albem Midnattens Widunder (Půlnoční stvůra). Pilotní projekt, který posluchačům v devíti písních nastínil příběh legendárního krále trollů, katapultuje kapelu mezi typické zástupce folk metalu. Postavení geniálních zakladatelů trollish metalu pak osmičlenná formace zpečeťuje vydáním písně Trollhammaren (2004), která dodnes patří k  nejznámějším metalovým písním vůbec.

Od roku 2010, kdy v domácnostech metalových fanoušků přistálo poslední album Nifelvind, se však kapela autorsky odmlčela. Vědět o sobě dala až v červnu minulého roku, kdy do médií pronikla zpráva, že finská osmička v čele se zpěvákem Mathiasem Lillmansem zamířila do helsinského studia Sonic Pump. V druhé polovině února pak ohlásila konec natáčení a album Blodsvept, své v pořadí již šesté želízko v ohni, rovnou vypustila do světa. V evropských hudebninách se tak objevilo na konci března, v severní Americe na počátku dubna.

 

 

I další vystupující má k severské mytologii a historii blízko, a to již od okamžiku svého vzniku. Kapelu Týr (mimochodem pojmenovanou po vikingském bohu spravedlnosti a války) založilo několik nadšenců přesně 999 let poté, co na Faerské ostrovy dorazili první křesťané. Autentické skladby s odkazy na severské báje a pověsti tak slouží jako živoucí připomínka dávno zapomenutých postav. Legenda o rázném hudebním projevu dobývá nejprve rodnou zemi a od roku 2006 se díky labelu Napalm Records šíří dál.

Poslední ze silné trojice - kapela Skálmöd - se aktuálně honosí titulem největší metalové kapely Islandu  a díky veleúspěšnému albu Baldur (2010) a následujícímu projektu Born Loka (2012) se tlačí také na světová pódia. Islanďané sami sebe označují za zástupce epic viking metalu, směsice starověké islandské poezie, hrdinských ság, heavy metalu a starého dobrého growlingu.

Přehled

:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Bruce Dickinson z Iron Maiden přijede do Prahy už v pátek

  Zpěvák britské kapely Iron Maiden, Bruce Dickinson, se znovu chystá do České republiky. Tentokrát ale přijede sólo. V Praze chce totiž představit svou autobiografii What Does This Button Do?. V druhé polovině večera bude Dickinson odpovídat i na dotazy publika.

 • System of a Down po třech letech vystoupí v Praze

  System of a Down sice nové písně neskládají, na svoje fanoušky přesto nezapomínají. V příštím roce se vydají na evropské turné, v rámci kterého zahrají na několika samostatných vystoupení a zavítají na proslulé festivaly.

 • Harlej vydává nový klip a jede na turné s Komunálem

  Skupinu Harlej čekají příští rok oslavy čtvrt století existence. Předtím se chystá do studia, kde se pustí do nahrávání nové řadovky, ze které vypustila první ochutnávku v podobě klipu Nejsem zklamanej. Nejdřív ale vyrazí na společné turné s kapelou Komunál.

 • Vyprodané Roxy vidělo energický koncert Airbourne

  Australská rocková senzace je od vydání svého debutového alba Runnin' Wild v roce 2017 na stálém vzestupu. Na festivalech Airbourne hrají ve stále prestižnějších časech. Do Prahy přijeli představit nové album Boneshaker, které ale vyjde až 25. října.