Vytisknout tuto stránku

The Garifuna Collective roztančí Palác Akropolis

Na jednu stranu objevem, na druhou téměř už legendou ve světě wolrd music. Afro-americko-indiánští The Garifuna Collective navštíví začátkem října Prahu a zahrají v Paláci Akropolis.

The Garifuna Collective The Garifuna Collective Zdroj: rachot.cz

The Garifuna Collective, projekt, který dal dohromady muzikant a producent Andy Palacio, je skupina karibských Garifunů. Za tímto etnikem se táhne zajímavá i drsná historie. Španělské lodě, které převážely otroky ze západní Afriky, se potopily u Karibského pobřeží a polovina otroků se zachránila. Smísila se s původními karibskými Indiány, a tak vznikla nová kultura, která si však i přes nátlak britských kolonizátorů uchovala vlastní tradice, jazyk a především pro ně tolik podstatnou svobodu.

 

 
 
Debutové album The Garifuna Collective Wátina označil Amazon za nejlepší world music album všech dob. To se stalo v roce 2007 a ten samý rok Andy předčasně zemřel. Od té doby kapela nemá žádného frontmana, ani nikoho s takovým záměrem nehledá. Všichni se podílejí na tvorbě stejným dílem, jsou prostě přirozeně collective.

Podívejte se také: Bossa nova a Vinicius Cantuária na Strunách podzimu

Potomci Garifunů žijí v Guatemale, Hondurasu a především v Belize, malém středoamerickém státě s nesmírně bohatým kulturním dědictvím.

Hudba skupiny The Garifuna Collective je směsí afrických rytmů a latiny, ale nejen to. Když se člověk zaposlouchá, pohltí ho i prvky reggae, jazzu a dokonce blues, umocněného propojením tradiční hudby s moderními elektrickými kytarami. Právě přidáním elektrických kytar vznikl ze starého stylu punta moderní punta-rock. 
Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 
Kytary jsou doprovázeny garifunskými perkusemi, bubny, ženskými sbory i saxofonem. Z jejich hudby je cítit pohyb, život a prožitek. Je to oslava přítomného okamžiku bez strachu ze zítřků, jaký jim poskytuje tolik důležitý pocit svobody. Léčivé tance, písně o lásce i práci, modlitby, příběhy jejich předků nebo historie národa... O tom všem The Garifuna Collective zpívají. 
Poslechnout si je můžete přijít ve středu 2. října do Paláce Akropolis, kde jejich koncert začíná v půl osmé večer. Vstupenky je možné sehnat v předprodejní síti Ticketpro v cenovém rozmezí 350 až 400 korun. 

Další informace

  • Název akce: The Garifuna Collective
  • Datum: středa, 02 říjen 2013
  • Místo: Palác Akropolis
  • Cena: 350-400 Kč
Napsal(a):
Buďte první, kdo napíše komentář!

Nejnovější od Barbora Kozáková